alexa Filmlerde Kullanılan Saatler | Casio | Seiko | Jaeger LeCoultre | Rolex | Hamilton | Heuer | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Beyazperdenin En İkonik Saatleri

horobox_amblem.png

Beyazperdede boy gösteren en ikonik 8 saati sizler için bir araya topladık.

Saat meraklıları için, beyazperdenin milyon dolarlık yapımlarında yer alan aktör ve aktrislerin saatlerine dikkat etmek, vazgeçilmez unsurlardan biridir. Tıpkı günlük hayatımızda insanların saatlerine gözümüzün takılması gibi, dünya sinema tarihine damgasını vurmuş yapımlarda yer alan saatlere de mutlaka dikkat ederiz.

İşte bu durumdan yola çıkarak, beyazperdenin en ikonik 8 saatini sizler için bir araya topladık. Gelin hangi filmler ve hangi saatler Horobox’ın radarına girmiş beraber bakalım...

 

1) BACK TO THE FUTURE & CASIO CA53W TWINCEPT DATABANK

BACK-TO-THE-FUTURE-CAS-O-CA53W-TW-NCEPT-DATABANK.jpg

Listemizin en ucuz fiyatlı saati unvanını da taşıyan CASIO CA53W TWINCEPT DATABANK, saati göstermesinin yanı sıra takvim, alarm, 1/100sn kronograf ve en önemlisi 8 haneli hesap makinesi ile dönemine damgasını vuran objelerin başında geliyor.

Hali vakti yerinde hemen her çocuğun bir dönem sahip olduğu bu ilginç saatler, takvimler 1990lar’ı göstermeye başladığında çoktan demode olmuştu bile. Günümüzde neredeyse hiç görmediğimiz bu modellerden bir tane edinmek istiyorsanız bitpazarlarına bakabilir veya ikinci el ürün satışı yapan internet sitelerini araştırabilirsiniz.

 

2) APOCALYPSE NOW - SEIKO 6105

APOCALYPSE-NOW-SE-KO-6105.jpg

Hollywood’ın vazgeçmediği temalarından Vietnam Savaşı’nı konu alan bu yapımda rol alan Charlie Sheen, film boyunca yüzünden eksik olmayan üzgün bakışları kadar hiç kolundan çıkartmadığı SEIKO 6105 saatiyle de hafızalara kazınmıştı.

Sheen’in rolünü ne derecede başarılı oynadığı tartışılır ancak, SEIKO 6105 film için şüphesiz mükemmel seçilmiş bir aksesuardı zira bu model, PX olarak bilinen ve ABD askeri üsleri içerisinde yer alan dükkânlarda satılıyor olması itibariyle Amerikalı askerler arasında en az bir M-16 kadar yaygındı.

Orijinal 6105 kauçuk dalgıç kayışı ile satışa sunulmuştu ancak zaman içerisinde kumaş kayış ve paslanmaz çelik bilezik seçenekleri de koleksiyona eklendi.

 

3) PREDATOR - SEIKO H558

PREDATOR-SE-KO-H558.jpg

Hollywood’un en karizmatik canavar kostümlerinden birine ev sahipliği yapan Predator, döneminin en başarılı bilim kurgu/aksiyon filmlerinden biri kabul ediliyor. Filmi saat meraklılarının ilgi alanına dâhil eden saat ise en az başrol oyuncusu Arnie kadar dayanıklı duran Seiko H558 Quartz Diver modeli.

Bu ikonik modelin Arnie ile olan birlikteliği sadece Predator ile sınırlı da değil bu arada. Commando ve Running Man gibi kült yapımlarda da karizmatik aktöre eşlik eden Seiko H558, girdiği sayısız çatışma ve patlamadan alnının akıyla çıkmayı başararak beyazperdenin en dayanıklı saati unvanına da alıyor.

 

4) BATMAN BEGINS - REVERSO GRANDE TAILLE

BATMAN-BEG-NS-REVERSO-GRANDE-TA-LLE.jpg

Saat meraklıları hatırlayacaktır, DC Comics’in efsanevi kahramanı Batman’i konu alan yapımlar arasında Val Kilmer’ın hayat verdiği Bruce Wayne karakteri, Jaeger-LeCoultre’ün saat tarihine kazandırdığı en karizmatik dikdörtgen model olan Reverso ile boy göstermişti.

Aradan geçen uzun yılların ardından tekrar beyazperdeye merhaba diyen Batman, tecrübeli yönetmen Christopher Nolan sayesinde bir kez daha Hollywood’un en popüler süper kahraman uyarlamalarından biri olmayı başardı.

Başarılı oyuncu Christian Bale ile tekrar hayat bulan Bruce Wayne ise, taktığı Reverso ’Grande Taille’ saatseverlerin gözünden kaçmadı.

 

5) DR. NO - ROLEX SUBMARINER 6538

DR-NO-ROLEX-SUBMAR-NER-6538.jpg

Listemizin olmazsa olmazlarından biri de Ian Fleming’in kült karakteri James Bond ile saat tarihinin belki de en popüler marka/model eşleşmesine imza atan Rolex Submariner modeli.

1962 senesinde beyazperdeye merhaba diyen James Bond, başarılı aktör Sean Connery tarafından canlandırılmıştı. Ünlü aktör, film boyunca kolundan eksik etmediği Rolex Submariner 6538 ile beyazperdenin en popüler saatlerinden birinin ortaya çıkmasına da vesile oldu.

James Bond’u kaleme alan yazar Ian Fleming’in neden Rolex Submariner tercih ettiğine dair net bir bilgi yok ama saatin sağlamlık konusundaki haklı ünü göz önüne alınırsa tercih edilmemesi için bir sebep de olmadığı aşikar.

 

6) MEN IN BLACK - HAMILTON VENTURA XXL

MEN-N-BLACK-HAM-LTON-VENTURA-XXL.jpg

1997 senesinin başarılı bilim kurgu yapımlarından Men In Black, süper füturistik sayısız alet edevat arasında kendini hiç ezdirmeden duran bir çift Hamilton Ventura’ya ev sahipliği yaparak ile saat meraklılarının favori beyazperde yapımları arasında yerini aldı.

İşin ilginç yanı, yarının dünyasından gelmiş gibi görünen Ventura aslında 1957 senesinde üretilmiş bir modeldi. Hatta Elvis Presley’in kolunda görüntülendiği fotoğraf ve film kareleri ünlü yıldızın bu ilginç saati ünlü yapmasına yetmişti.

 

7) LE MANS - Heuer Monaco

LE-MANS-Heuer-Monaco.jpg

1971 yılında gösterime giren Le Mans, motorsporlarının asi ruhunu başarıyla yansıtan aksiyon dolu kareleri kadar karizmatik aktör Steve McQueen’in mükemmel performansıyla da gişe rekortmeni yapımlar arasında yerini almıştı.

Genelde hiç kolundan çıkartmadığı Rolex Explorer II 1655 modeli saatiyle horoloji dünyasının beyazperde alt grubunda kendine yer edinen aktör, bu film boyunca saat tarihinin belki de en beğenilen kare tasarımlarından olan Heuer Monaco’yu takmıştı.

 

8) PULP FICTION - ?

PULP-F-CT-ON.jpg

Listemizin sonunda ise tüm zamanların en ilginç beyazperde saatlerinden biri yer alıyor. 1994 senesine damgasını vuran kült yapım Pulp Fiction’da rastladığımız bu saatin ne marka veya model olduğuna dair kesin bir bilgi yok. Alelade eski bir saat olduğunu düşünenlerin sayısı bir hayli fazlayken, detaylara meraklı saatseverler ise filmde kullanılan saatin 1.Dünya Savaşı dönemi üretilmiş bir Lancet olduğu konusunda hemfikirler.

Kadınlar için üretilen küçük çaplı cep saatlerine tıpkı ilk nesil Panerai Radiomir modellerinde rastladığımız gibi boynuz kaynatarak kol saati haline getiren asker kullanıcıları sayesinde "Trench Watch" olarak da bilinen bu tip saatlere günümüzde rastlamak hiç de olası değil. Zaten filmdeki repliği de göz önüne alırsak bu durumu bir kayıp olarak görmenin de bir manası yok gibi. 

Benzer Haberler