alexa 298600-3001 | 298601-3001 | Alpine Eagle | Chopard | Karl-Friedrich Scheufele | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bir İkonun Yeniden Doğuşu: Chopard Alpine Eagle

Çağdaş, zarif ve iddialı... Yeni Alpine Eagle koleksiyonu, Chopard’ın eş başkanı Karl-Friedrich Scheufele’nin tasarladığı ilk saat olan St. Moritz’den ilham alıyor.

298600-3001-chopard-alpine-eagle-3.jpg 298600-3002-chopard-alpine-eagle-1.jpg

Henüz 22 yaşında ailesinin atölyesinde yalnızca bir çalışan olarak görev alan Karl-Friedrich Scheufele, 1980 yılında babasının yanına giderek ilk saat projesini onunla paylaştı. Scheufele’nin tasarladığı ilk saat, St. Moritz, altın ve pırlantalı altın saatlerde uzmanlaşmış olan markanın hem ilk spor hem de ilk çelik saati olma özelliğini taşıyordu. Oldukça riskli bir girişimle büyük başarı yakalayan Scheufele’nin tasarımı, sonraki on yıl boyunca Chopard’ın en çok satılan modeli oldu. Bu başarıyla birlikte Karl-Friedrich Scheufele de markanın ‘eş başkanı’ sıfatını kazandı.

chopard-alpine-eagle-8.jpg

Karl-Friedrich Scheufele yeni Alpine Eagle koleksiyonunu hazırlarken yaratıcı gücünü Alplere olan tutkusuyla harmanlamış ve Louis Sullivan’ın “Biçim işlevi takip eder” prensibini de göz önünde bulundurmuş. Entegre kasa ve bilezikle sunulan modellerde hem Alp kartalına hem de yaşam alanlarına atıfta bulunan zarif ve çağdaş bir tasarım sunuluyor. Kaya gibi dokulu kadranlar bir kartalın irisini, kollar yırtıcı kuşun tüylerini, soğuk çelikse buzulları çağrıştırıyor.

chopard-alpine-eagle-3.jpg chopard-alpine-eagle-4.jpg

298600-3001-chopard-alpine-eagle-4.jpg

chopard-alpine-eagle-5.jpg chopard-alpine-eagle-6.jpg

Chopard, Alpine Eagle koleksiyonu için altın kadar zengin, değerli ve karmaşık bir malzeme geliştirmiş. ‘Lucent Steel A223’ adı verilen bu malzeme üç benzersiz özellik gösteren ve yeniden eritme işlemiyle yapılan bir tür çelik. Hipoalerjenik olan Lucent Steel A223, cerrahi çeliğe benzer özelliklerle dikkat çekiyor. Öte yandan 223 Vickers güce sahip olan bu alaşım geleneksel çeliğe göre aşınmaya karşı yüzde 50 daha dayanıklı. Çeliğin geliştirilmesi yaklaşık dört yıl sürmüş. Koleksiyonda 41 ve 36mm olmak üzere iki farklı kasa boyutu bulunuyor. Saatler 100 metreye kadar su basıncına dayanıklılık gösteriyor.

chopard-alpine-eagle-1.jpg chopard-alpine-eagle-2.jpg

chopard-alpine-eagle-7.jpg

Bu yeni koleksiyona Chopard’ın kendi geliştirdiği iki farklı otomatik mekanizma hayat veriyor. Alpine Eagle 41mm, tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sağlayan 01.01-C kalibre, 36mm’ye ise 42 saatlik güç rezervi sunan 09.01-C kalibre hayat veriyor. 09.01-C’nin COSC sertifikalı en küçük mekanizmalardan biri olduğunu da yazmadan geçmeyelim. Her iki mekanizma da safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

  • chopard-alpine-eagle-movement-01-01-c.jpg Chopard Kalibre 01.01-C
  • chopard-alpine-eagle-movement-09-01-c.jpg Chopard Kalibre 09.01-C

Alpine Eagle koleksiyonunda kullanılan mekanizmalar, mekanizmaları oluşturan bileşenler, saatlerin kasası ve bileziği tamamen marka çatışı altında üretilmiş. Koleksiyondaki saatler kadran renkleri, kasa ve bilezikte kullanılan malzemelerle birbirlerinden ayrışıyor.

chopard-alpine-eagle-9.jpg chopard-alpine-eagle-11.jpg

298600-3001-chopard-alpine-eagle-2.jpg

chopard-alpine-eagle-10.jpg chopard-alpine-eagle-12.jpg

Chopard eş başkanı Karl-Friedrich Scheufele Eagle Wings Vakfı’nın kurucu üyeliği görevini üstleniyor. Alp biyotoplarının önemine, güzelliğine ve kırılganlığına ilişkin farkındalığı arttırmak ve insanları harekete geçirmek için tasarlanan çevre projesiyle Alpler’e insan ve kartal gözüyle birlikte uydudan da bakma şansı tanıyacak.

chopard-alpine-eagle-13.jpg
Benzer Haberler