alexa 10211 | 10166 | Baume & Mercier | Kadın ve Erkek Saatleri | Clifton | Promesse | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bir Kadın Bir Erkek

baume-mercier-logo-new.jpg

Saat sektörünün erkek egemen denebilecek bir yapıya sahip olduğundan daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Tabii bu durumun kadın saatlerinin önemsenmediği şeklinde algılanmaması lazım zira söylemeye çalıştığım mevzu yüksek saatçilik kavramına uygun tasarım ve ürünlerin erkek modellerinde hayat buluyor olması.

Bunun yanında aksesuar sektörünün bel kemiği sayılabilecek alt gruplarından bayan saatleri ise modayı yakından takip eden tasarımları ve kıymetli metallerin/taşların kullanımı ile daha da cezbedici hale gelen ürünler ile pazarda yerini alıyor.

Son zamanlarda ise sınırların birbirine karıştığı bir nokta var; Daha önce de bahsi geçtiği üzere erkek saati kullanan kadın konsepti belki Amerika ( ve kısmen Avrupa ) kıtasındaki kadar hızlı olmasa da Türkiye’de de ciddi şekilde benimseniyor.

_DSC6503.jpg

Açıkçası ben ( birkaç spesifik örnek dışında ) bu duruma pek alıştığımı söyleyemeyeceğim. Belki bu konuda biraz fazla gelenekselci düşünüyor olabilirim ama 26mm ile 36mm arası bence kadın saatleri için ideal çap aralığını simgeliyor.

İşte bu noktada, maskülen ve feminen özelliklerini ilk bakışta belli edecek kadar ayrışan tasarımlı ancak zamanın gerisinde kalmayacak kadar modern çizgilere sahip ve en önemlisi birlikte çok güzel bir takım oluşturan bir kadın ve bir erkek saat seti için alternatif birkaç marka/model inceledim.

_DSC6511.jpg

Bu başlık altında en beğendiğim iki saat, yine klasik tasarımları modern zamanın çizgileriyle birleştirme konusunda çok başarılı bulduğum markalardan Baume Et Mercier’den geldi.

Baume Et Mercier Clifton Automatic Chronograph Ref.: 10211

Markanın klasik ve spor çizgileri aynı anda sunabilen serisi Clifton retro diyebileceğim bir havaya sahip. Geniş akrep/yelkovan tasarımı, 1950ler’i çağrıştıran numerik ve baton indeks kombinasyonlu temiz kadranı ve uç kısma doğru incelen boynuz yapısına sahip kasasıyla fevkalade klasik bir görüntü sunan Clifton Chronograph, 43mm kasa çapıyla ve ise modern zamanın gereklerini de başarıyla yerine getiriyor.

_DSC6468.jpg

Saatin kasası paslanmaz çelikten üretilmiş. Parlak ve mat yüzeylerin beraber kullanıldığı kasanın en dikkat çekici özelliklerden biri şüphesi 1950ler’in tasarımlarına göndermeler yapan boynuz şekli. Kalın ve düz bezel ile de birleştiğinde oldukça heybetli duran saatin içinde yer alan Valjoux 7750 serisi kalibresinden ötürü kendini hissettiren bir de kalınlığı ( 14.95mm ) var.

25 taşlı ve tam kurulumda 48 saat güç rezervi sunan kalibreyi arka kapakta yer alan safir cam bölmeden izlemek mümkün. Saatin ön camında da safir tercih edilmiş.

_DSC6465.jpg

Saatin ayar tepesi kasayla bütünlük sağlayacak ebat ve tasarımda üretilmiş. Geniş ve eliptik yüzeyi mat olarak tasarlanmış kronograf buton seti ise yine saatin göndermeler yaptığı 1950ler’i anımsatan şık detaylardan.

_DSC6475.jpg

Saatin su basıncına dayanıklılık değeri WR50M olarak belirlenmiş.

Saatin beraberinde, büyük ve kalın paslanmaz çelik kasayı başarıyla dengeleyen siyah deri kayış ile birlikte yine paslanmaz çelik bir de katlanır klips bulunuyor.

_DSC6474.jpg

Kolda taşıması son derece konforlu olan Clifton Chronograph özellikle retro tasarımlardan hoşlanan ancak ebat konusunda ise modern boyutları kendine daha uygun bulan kullanıcılar için ideal spor kronograf seçeneklerinin başında yer alıyor diyebiliriz.

_DSC6472.jpg

Baume Et Mercier Promesse Ref.: 10166

İncelememize konu kadın saatimiz ise markanın beğenilen serisi Promesse’den. Kadın saatleri konusunda oldukça tecrübeli bir isim olan Baumer Et Mercier Promesse serisinde birçok farklı alternatif sunuyor. İncelememizin erkek saati olarak seçtiğimiz Clifton Chronograph ile uyumlu olarak kadın saati tercihimi de siyah ağırlıklı bir modelden yana kullandım.

_DSC6477.jpg

34mm paslanmaz çelik kasaya sahip Promesse belki de markanın başarısını en iyi özetleyen tasarımlarından bir diyebilirim. 34mm’lik çapıyla hem modern hem de klasik ölçülerin içinde kalabilen saatin kadranında Drapé ( kumaşlarda kullanılan “kat kat” terimi gibi.. ) yüzey formu kullanılmış. Yine klasik İsvçire saatlerinin vazgeçilmez kadran tarzlarından Guilloché motifi de  göz alıcı detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Saatin geneline hakim klasik havanın yerini modern çizgilere bıraktığı iki önemli nokta var; Saatin siyah renk ağırlıklı tasarımı ve kadranda kullanılan stilize edilmiş Romen rakamı indeksler. Saati düz ve klasik bir tasarım olmaktan kurtaran bu iki detay son derece başarılı bir şekilde harmanlanmış.

Promesse’nin  can alıcı noktalarından biri de hiç şüphesiz bezelinde ve kadranında yer alan pırlantalar. Üzerinde 61 adet pırlanta bulunan saatin ışıltısı, siyah Drapé kadranın yarattığı derinlik ile birleşince ortaya gerçekten çok başarılı bir saat çıkıyor.

_DSC6480.jpg

WR50M su geçirmezlik değerine sahip saatin üzerinde parlak siyah bir timsah derisi kayış bulunuyor. Klasik tarzda tasarlanmış paslanmaz çelik tokası ile saati başarıyla taşıyan kayışın konfor konusunda da gayet iyi olduğunu söyleyebilirim.

_DSC6484.jpg

Hem klasik hem de spor kıyafetlerle uyum içerisinde kullanmaya olanak veren Promesse’yi sade tasarımlardan hoşlanan ancak aynı zamanda pırlanta gibi detaylara dengeli şekilde yer veren modelleri beğenen kullanıcılara şiddetle tavsiye ediyorum. 

_DSC6492.jpg _DSC6497.jpg
Benzer Haberler