alexa Blancpain | Air | Command | Fifty Fathoms | Flyback | Chronograph
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Blancpain Air Command

Klasik askeri kronograf temasının en başarılı temsilcilerinden Blancpain Air Command model ailesi, vintage ruhlu modern savaşçı kimliğiyle karşımızda.

Biraz tarih. Amerikan Hava Kuvvetleri için özel olarak hazırlanan 12 adet Blancpain kronograf ABD’ye ulaştırılır. Modellerin ismi, 1955 yapımı Strategic Air Command isimli filmden esinlenilerek koyulmuştur. Bu 12 saatten sonra Air Command isminin sahneye ikinci kez çıkışı 1996 senesinde üretilen Fifty Fathoms Trilogy serisiyle gerçekleşir. Tabii bu saatler Fifty Fathoms dalgıç kasası ve bezeliyle üretildiğinden, orijinal Air Command ruhunu yeterince yansıtamamaktadır. Takvimler 2019 senesini gösterdiğinde ise Blancpain, kusursuz bir operasyonla ikonik Air Command’i yeniden sahneye çıkarır.

blancpain-air-command-1.jpg

Fotoğraf: Phillips Müzayede Evi

İkonik nedir? Simgesel, bir kategorinin oluşumuna zemin hazırlayan anlamında kullanılan kelimeye saat dünyasında sıkça rastlamak mümkün. Blancpain Air Command’i anlatırken de bu sıfatı kullanmamak mümkün değil. Vintage ruhu, günümüz saatçiliğinin en bereketli ilham kaynaklarından biri. 1930’lardan 80’lere dek öyle “ikonik” tasarımlar yapılmış ki, halen hayranlıkla izlediğimiz, hayalini kurduğumuz (yeni ama eski) saatlerle karşılaşabiliyoruz. Saat üreticilerine de bu ilgiyi, günümüzün modern teknolojileriyle harmanlayıp meraklılarına sunmak düşüyor.

blancpain-air-command-9.jpg blancpain-air-command-10.jpg

Blancpain Air Command’in en yeni versiyonun ilk çıkışı 2019 yılında gerçekleşti. Bu saatin tanıtım makalesini yazarken duyduğum heyecan hala aklımda. 

Blancpain gibi geniş kitlelerin yakın markajına girmemiş, reklam ve pazarlama faaliyetlerinin kucağına düşmemiş, salt yüksek saatçiliğe, özenli işçiliğe ve efsanevi tasarımlara odaklanan bir markanın yalnızca 500 adetle limitli sayıda ürettiği, bi-compax kronograf yerleşimli bir saatin beni heyecanlandırmama ihtimali yok zaten. 

blancpain-air-command-3.jpg

Şık model, 42,5mm x 13,75mm ölçülerinde tasarlanmış ve paslanmaz çelikten üretilmiş bir kasa ile geliyordu. 30 metre su basıncına dayanıklı üretilen kasaya, seramik bezel ve 22mm ölçüsünde eskitilmiş dana derisi kayış eşlik ediyordu. Kadranı çevreleyen takimetrik skala, eski görünümlü büyük rakam indisler, kusursuz Blancpain işçiliği ve daha birçok detay, Air Command’i gelmiş geçmiş en başarılı kronograflardan biri yapmaya yetiyordu. 

blancpain-air-command-4.jpg

Air Command’in kabinde in-house geliştirilen ve üretilen Caliber F388B bulunuyordu. 297 parçalı/35-taşlı otomatik kronograf mekanizma 5Hz (36.000vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 50 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyordu.

blancpain-air-command-5.jpg

Blancpain, siyah ve ekru temalı, limitli versiyonun ardından aynı saatin mavi renkli kadrana sahip titanyum ve 18K pembe altın versiyonlarını, bu sefer herhangi bir üretim limiti olmadan piyasaya sürüyor. Metalik dokulu mavi kadranlarıyla uyumlu deri kayışlarla tamamlanan modeller, tıpkı bir önceki versiyonda olduğu gibi otomatik flyback kronograf Caliber F388B mekanizma ile donatılıyorlar. 

blancpain-air-command-6.jpg

Bugünkü konumuz ise son olarak tanıtılan en yeni Blancpain Air Command modelleri. 42,5mm kasa ölçüsüne sahip Air Command modelleri, eski ve yeninin mükemmel birleşimi şeklinde karşımızdalar. Teknik açıdan modern teknolojinin tüm imkanlarından yararlanan otomatik kronograflı saatler yeni bir modelde olması gereken her özelliği eskinin romantik ruhuyla birleştirerek meraklılarına ulaştırıyor. Peki, eskinin romantizmini doruklarda yaşamak isteyenler için sizce de saatin ebatları biraz fazla değil miydi?

blancpain-air-command-7.jpg blancpain-air-command-11.jpg

Blancpain sesimizi duymuş olmalı ki, yeni piyasaya sürülen Air Command saatleri, titanyum ve 18K kırmızı altın seçenekleriyle, 36,2mm x 11,5mm ölçülerinde karşımızdalar. Yine 30 metre su geçirmezliğe sahip modellerin boynuz aralığı 22mm’den 18mm’ye düşürülmüş. Metalik mavi renkli, bi-compax kronograf dağılımlı kadrana sahip saatler Super-LumiNOVA dolgulu seramik bezelle tamamlanıyorlar. Katlanır tokalı, mavi renkli, eskitilmiş görünümlü deri kayışla sunulan saatlerde otomatik Caliber F188B görev yapıyor. Frederic Piguet’in efsanevi mekanizması Caliber F185 üzerine geliştirilen bi-compax kronograf mekanizma, 26,3mm x 5,5mm ölçülerinde, 255 parçadan oluşuyor, 35 taşlı, 21600vph frekansında çalışıyor ve 40 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

blancpain-air-command-8.jpg blancpain-air-command-12.jpg

Blancpain’in kullanıcılarının sesine kulak verdiğini biliyoruz, o halde benim de bir ricam var; Air Command bir havacılık kronografının nasıl olması gerektiğiyle ilgili ders niyetine okutulabilecek kadar önemli ve başarılı bir saat, bunu kabul ediyoruz. 36,2mm’lik kasa operasyonunun küçülen saat ölçüleri trendi ve uzak doğu pazarına daha fazla nüfuz etmek adına stratejik bir hamle olduğunu da anlıyoruz. O halde aynı saatin bir ara ölçüsünü çıkarmaya ne dersiniz? 39mm çaplı, çelik kasalı, tıpkı ilk ürettiğiniz limitli versiyonda olduğu gibi siyah kadranlı, 20mm boynuz genişliğine sahip bir versiyon eminim birçok Blancpain ve kronograf meraklısını kendine hayran bırakacaktır. Evet, bir sorun var, yeni Caliber F388B’nin kronograf ibrelerinin merkeze olan uzunluğu, 39mm çapında bir kasa için fazla gelecektir. 36,2mm’lik versiyonda kullanılan Caliber F188B kullanılırsa da kronograf alt-kadranları merkeze olması gerekenden fazla yakın duracaktır. O halde takimetrik skalayı bezele alıp, yeni kalibre ile yola devam etmek de harika bir çözüm olabilir. Hatta acaba Tri-Compax bir versiyon mu olsa? Tıpkı Bathyscaphe modellerinde olduğu gibi. Bir fikir sadece...
Benzer Haberler