alexa AC01-1130-63A | Air Command | Chronograph | Blancpain | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Blancpain Air Command Chronograph (Ref. AC01-1130-63A)

Dünyanın en eski saat markası Blancpain, yeniden üretim koleksiyonuna bir model daha ekledi. 50’li yıllarda ilk defa sahne alan Air Command, markanın bir diğer efsanevi modeli olan Fifty Fathoms gibi köklü bir tarihçeye ve kendi hayran kitlesine sahip. 2019 model Air Command ise türlü teknik iyileştirmeleri yılların eskitemediği Blancpain ruhu ile harmanlıyor.

ac01-1130-63a-blancpain-air-command-chronograph-re-edition-1.jpg

Blancpain Air Command Chronograph’ın kökeni 1950’li yıllara dayanıyor. İsviçreli üretici, tanıtıldığı senelerde büyük başarı yakalayan dalış saati Fifty Fathoms’un ardından mavi göklerde kullanılması planlanan bir kronograf için kolları sıvıyor. Hedef müşteri ise Birleşik Devletler Donanması. Her nasılsa ordu saati almaya ikna olmuyor ve ufak değişikliklerin ardından Air Command projesi tarihin tozlu raflarına kaldırılıyor. Sonuç; dünyanın en prestijli saat markalarından birinin ürettiği yalnızca bir avuç dolusu kronograf. Kısaca Blancpain Air Command için nadir bulunan kavramının sözlük karşılığı da diyebiliriz.

ac01-1130-63a-blancpain-air-command-chronograph-re-edition-2.jpg

2019 yılına gelindiğinde Blancpain bu olağanüstü modele yeniden can vermek için harika bir girişimde bulundu. 500 adetle limitli sayıda üretilen saat, orijinal modelin çizgilerine sadık kalınarak üretilmiş, bünyesinde türlü güncelleştirmeler bulunan bir yeniden üretim. 42,5mm x 13,77mm ölçülerinde (orijinal versiyon için 42mm) paslanmaz çelik kasaya sahip Blancpain’in ön ve arka yüzeylerinde safir kristal cama yer verilmiş. Kasanın etrafını çevreleyen seramik bezel, çift yöne de dönebiliyor. Air Command bir dalış saati olarak tasarlanmadığı için, su geçirmezlik değeri yalnızca 30 metre olarak belirlenmiş. Bi-compax kronograf yerleşimine sahip kadranın çevresinde bulunan takimetrik skala da saate dair nostaljik ve özgün detaylardan yalnızca biri.

ac01-1130-63a-blancpain-air-command-chronograph-re-edition-3.jpg

Blancpain Air Command, markanın diğer kronograflarında da kullanılan otomatik Caliber F388B’ye ev sahipliği yapıyor. 31,8mm x 6,65mm ölçülerindeki mekanizma, 36000vph’de çalışıyor, 35 taşlı ve 50 saatlik güç rezervine sahip. Flyback özellikli kronografla donatılan kalibrenin, küçük saniye göstergesi normal şartlar altında saat 6 pozisyonunda yer alıyor. Bu modelde ise, bi-compax yerleşiminin korunması amacıyla, kadranda küçük saniye göstergesine yer verilmemiş.

ac01-1130-63a-blancpain-air-command-chronograph-re-edition-4.jpg

Eskitilmiş görünümlü kahverengi deri kayış ve paslanmaz çelik toka ile sunulacak modelin liste fiyatı 18.500 CHF olarak açıklandı. Limit sayısı ve saatin tarihi önemini göz önünde bulundurursak almayı düşünenlerin ellerini çabuk tutmasında fayda var.
Benzer Haberler