alexa Blancpain | Villeret | Traditional | Chinese Calendar
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Blancpain Villeret Traditional Chinese Calendar “Year of the Water Rabbit”

Lüks saatçiliğin ağır toplarından Blancpain, Geleneksel Çin Takvimi temalı yeni modelini tanıttı.

Geleneksel Çin Takvimi, İsviçre saatçiliğin nadir ancak çoğu zaman birer görsel şölene dönüşen saat modelleri arasında önemli bir yere sahip. Özellikle lüks saat konusunda önemli bir pazar olma özelliğini devam ettiren Çin için hazırlanan bu saatler, sadece horolojinin değil, kullanılan malzemelerin ve uygulanan işçiliğin de sınırlarını zorluyor. Çin bu sene geleneksel takvimine göre Su Tavşanı Yılı’nı kutluyor. 2012 yılında bu yana Geleneksel Çin Takvimi temalı modellere imza atan Blancpain, uzun ömür, refah ve barışı simgeleyen Su Tavşanı temalı yeni modeliyle geleneği devam ettiriyor.

blancpain-villeret-traditional-chinese-calendar-1.jpg

Yeni model, 45.2mm çapında ve 15.1mm yüksekliğinde tasarlanmış, Grado 950 platin kasa ile geliyor. 23mm. boynuz aralığı ile kolda oldukça heybetli bir duruş sergilemesi muhtemel kasanın ön ve arka yüzlerinde, safir kristal camlar görev yapıyor. Tamamen parlak yüzeylere ev sahipliği yapan şık kasayı, kabaşon kesimli yakut taş ile süslenmiş kurma kolu tamamlıyor.

blancpain-villeret-traditional-chinese-calendar-2.jpg

Yeni model, Grand Feu tekniği ile üretilmiş, beyaz zeminli emaye bir kadrana ev sahipliği yapıyor. Çin burç takvimi sembollerine, Çince karakterlerle yazılmış gün ve ay bilgileri eşlik ediyor. Saat 12 konumundaki noktanın altındaki küçük açıklık, bir tavşan resmini ortaya çıkarıyor (kurma kolunun işlevlerinden biri olarak, Çin burçlarından farklı bir hayvan seçilebiliyor). Zaman beyaz altından üretilmiş Romen rakamı indeksler ile okunuyor. Miladi takvim tarihleri beyaz emaye kadranın çevresinde kolayca görülebiliyor. Siyah emaye boyalı Çin hiyerogliflerine sahip üç alt kadran ise yalnızca Mandarin dili konuşanlara ithaf ediliyor.

blancpain-villeret-traditional-chinese-calendar-3.jpg

Saat 12 hizasındaki burç hayvanları göstergesinin hemen altında, 24 saatin üzerinde rakam ve sembollerde çift saat bulunan küçük bir alt kadran bulunur. Saat 9 konumundaki alt kadran, yıl 13. ara ayı olduğunda kırmızıya dönen küçük bir delikle ay ayları ve günlerine dair bilgileri sunar. Saat 3 konumundaki üçüncü alt kadran, beş elementi (tahta, toprak, ateş, su ve metal) ve ortasında yin ve yang sembolü bulunan on göksel dalı gösterir.

blancpain-villeret-traditional-chinese-calendar-4.jpg

Yeni model gücünü, Blancpain tarafından 5 yıllık bir Ar&Ge süreci neticesinde tasarlanıp üretilen, Caliber 3638 mekanizmadan alıyor. Toplamda 464 parçadan oluşan 39 taşlı mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor. Sürekli Takvim komplikasyonunun Gelenseksel Çin Takvimi gösterimi yapabilecek şekilde modifiye edilmiş hali diyebileceğimiz olağanüstü mekanizma, üçlü seri tulumba sistemi sayesinde 168 saat/7gün güç rezerv süresi sunuyor. Temaya uygun şekilde iki tavşan figürü ile süslenen rotorun enerji sağladığı mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan zevkle izlenebiliyor. 

blancpain-villeret-traditional-chinese-calendar-5.jpg

Sadece 50 adet ile limitli üretilecek model, siyah timsah derisi kayış ve Grado 950 platinden üretilmiş katlanır toka tamamlıyor.

Benzer Haberler