alexa Bovet | Watches & Wonders Yenilikleri | ACQPR012 | ACQPR014 | Virtuoso VII
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bovet 1822 Virtuoso VII

Bovet 1822, Watches & Wonders fuarı dahilinde iki farklı kadran renginde yeni Virtuoso VII modellerini saat severlerin beğenisine sundu.

acqpr014-bovet-1822-virtuoso-vii-1.jpg

Benim için Bovet 1822 saatlerini anlatmak her zaman zor olmuştur. Bunun sebebi de saatlerin sizin betimleyebileceğinizin çok üzerinde bir görsel şölen vaat ediyor olması. İstediğimiz kadar kollardan, kasadan ya da kadranın iskelet ve Guilloché deseninden bahsedelim, her zaman atladığımız bir detay olacaktır. O yüzden kelimelerden çok fotoğrafların daha çok şey anlattığı bir inceleme olacak. Ama yine de kısaca teknik özelliklerinin üzerinden geçmek istiyorum.

acqpr014-bovet-1822-virtuoso-vii-2.jpg acqpr012-bovet-1822-virtuoso-vii-1.jpg

Virtuoso VII modeli marka için yeni bir ürün grubu değil. Geçtiğimiz yıllarda aynı ürün grubunda farklı kasa materyalleri ve farklı kadran renklerine sahip modeller yer alıyordu. 2020 Watches & Wonders (e)-fuarında tanıtılan modelin basitçe 4 farklı versiyonu bulunuyor. Yeni model kırmızı ya da beyaz altın kasa ile beraber kırmızı ve yeşil kadran opsiyonları sunuyor.

acqpr012-bovet-1822-virtuoso-vii-3.jpg acqpr014-bovet-1822-virtuoso-vii-3.jpg

43,30mm kasa çapı ve 11,25mm kalınlığa sahip kasa, 30 metreye kadar su geçirmiyor. Virtuoso VII, içerisinde Perpetual Calendar fonksiyonu barındırıyor. Fakat ilk bakışta bu fonksiyon gözüne çarpmadıysa saatin kadranını çevirmekte fayda var. Evet, saatin bir yönü klasik saat fonksiyonunu gösterirken, kadranı ters çevirdiğimizde saat fonksiyonunun yanında Perpetual Calendar fonksiyonunu da görebiliyoruz. Yani saatin hangi yüzünü kullanacağınız tamamen size kalmış. Tabi markamız Bovet 1822 olunca kullanımınız sadece kol saati olarak da kalmıyor. Dilerseniz Virtuoso VII modelini masa saati ya da kutusundan çıkan zinciri ile beraber cep saati olarak da kullanabilirsiniz.

acqpr014-bovet-1822-virtuoso-vii-4.jpg

Saatin anlatması en zor yeri ise kadranı, iskelet kısımların işçiliğinden mi bahsetmek gerekir, yoksa kırmızı ve yeşil Guilloché deseninden mi yoksa kollar ile indekslerden mi? Bu bölümde fazla bir şey anlatmadan sizi kadranın detaylı fotoğrafları ile baş başa bırakıyorum. Dilerseniz kadran ile ilgili teknik bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.bovet.com/timepiece/fleurier-complications-virtuoso-vii/

Sırada modelin mekanizması var. Bovet’nin Caliber 13BM12AIQPR adını verdiği mekanizma elle kurmalı ve tam kurulum ile beraber 5 günlük güç rezerv süresi sunuyor. Perpetual Calendar fonksiyonu olduğu düşünüldüğünde, saatinizin sık sık durmaması çok önemli. Bu nedenle 5 günlük güç rezervi anlam kazanıyor. 4Hz frekansında çalışan mekanizma toplam 489 parçadan oluşuyor. Mekanizmanın tamamının Bovet 1822 tarafından geliştirilip üretildiğini belirtmekte fayda var. Hatta aynı fonksiyonu kullanan farklı markalara da bu mekanizmayı tedarik ettiklerini de hatırlatalım. Bovet Virtuoso VII için garanti süresi ise 5 yıl.

acqpr012-bovet-1822-virtuoso-vii-2.jpg

Model için Avrupa liste fiyatları şu şekilde;

18K beyaz altın model: 82.000 CHF

18K kırmızı altın model: 79.000 CHF
Benzer Haberler