alexa R220001 | R22N002 | Planetarium | Grand Recital | Recital 22 | Bovet | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bovet Recital 22 Grand Recital Planetarium

Bovet-logo.png

Saat dünyasının dev isimlerinden Bovet, Astronomi temalı modellerden oluşan üçlemesinin son üyesi Bovet Recital 22 Grand Recital Planetarium ile geleneksel saatçilik ve yüksek komplikasyon kavramlarını yeniden tanımlıyor.

bovet-recital-22-grand-recital-planetarium-2-.jpg

Saat dünyasının vazgeçilmez unsurları arasında yer alan komplikasyonların neredeyse tamamı, ilerleyen teknoloji ile birlikte kullanılabilirlik özelliklerini kaybetmiş durumda. Belki basit bir tarih göstergesi bizim hala çok işimize yarıyor olabilir. Veya eminim hala yumurtasını kaç dakika pişireceğini analog kronograf saatiyle ölçenler de vardır. Lakin gerçek olan şu ki, özellikle akıllı cep telefonlarının da yaygınlaşması ile birlikte çoğu komplikasyon artık sadece “duygusal” nedenlerden dolayı varlıklarını sürdürüyor.

Ancak, lüks saatçilik gibi temelleri geleneksellik üzerine kurulu bir endüstrinin komplikasyon gibi bir argümana sırtını çevirmesini beklememek lazım zira pek çok saat meraklısı için komplikasyonlar hala mekanik saatçiliğin zirve noktasını temsil ediyor. “Zirve” demişken, Bovet Recital 22 Grand Recital Planetarium modelini duymuş muydunuz?

bovet-recital-22-grand-recital-planetarium-8-.jpg

Bovet, 1822 yılından bu yana lüks saatçilik sektöründe faaliyet gösteren köklü İsviçre markalarından biri. Özellikle yüksek komplikasyonlar denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri arasında yer alan markanın bu haklı üne sahip olması da rastlantı değil elbette. Günümüzde pek az markanın söz sahibi olduğu Astronomik Saatler konusunda hatırı sayılır bir tecrübeye sahip olan marka, bu temayla tasarladığı üçüncü modeli Bovet Recital 22 Grand Recital Planetarium ile bir kez daha farkını ortaya koyuyor.

bovet-recital-22-grand-recital-planetarium-4-.jpg

Bovet Recital 22 Grand Recital Planetarium, 18K pembe altın ve Platin olmak üzere iki farklı kasa seçeneği ile sunuluyor. Modelin sahip olduğu özellikler göz önüne alındığında insana gayet makul görünen 46.30mm çapa sahip kasa, beklendiği üzere her iki tarafında da yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlarla donatılmış. Her iki versiyon için de, ayar kolu üzerine doğal safir taşlı süsleme uygulanmış. Kalın boynuzları ile güçlü bir duruş sergileyen kasayı en ilgisiz gözlerden bile saklamak mümkün değil gibi. Tabii eğer saati gerçekten kolunuza takıp halkın arasına karışmak gibi bir niyetiniz varsa.

bovet-recital-22-grand-recital-planetarium-1-.jpg bovet-recital-22-grand-recital-planetarium-6-.jpg

Saatin kadranı ile mekanizmasını aynı başlık altında incelemekte sakınca görmüyorum zira modelin kadranı için aslında mekanizmanın ön gövdesi diyebiliriz. Bovet Recital 22 Grand Recital Planetarium modeline hayat vermesi için tasarlanan mekanizma Caliber 17DM03-TEL referansını taşıyor. Kelimenin tam anlamıyla çalışır vaziyette bir planetaryumu bileğinizde taşımanıza imkân sağlayan ve Bovet’e beş farklı patent kazandıran bu minyatür mühendislik şaheseri, elden kurmalı ve double-sided flying Tourbillon özellikli tasarlanmış. Saat 6 noktasına yerleştirilen Tourbillon kafesi güneşi temsil ediyor. Tourbillon’ un bir tam turunu 60 saniyede tamamlayacak şekilde ayarlanmış olması, Bovet’e saniye kolunu kafes üzerine ekleyebilme gibi bir olanak sağlamış. Saat 12 hizasında yer alan ve tamamı elle boyanarak hazırlanan dünya figürü, kendi ekseni etrafında bir tam turunu 24 saatte tamamlayarak saat fonksiyonun okunmasını mümkün kılıyor. Dünya figürünün etrafını saran siyah/beyaz daire ise Ay’ı temsil ediyor ve dünya figürü etrafındaki bir tam turunu -gerçek hayatta olduğu gibi- 29.53 günde tamamlıyor. İşin mühendislik kısmı kadar etkileyici olan diğer yönü ise görsel detaylarda ve benzersiz el işçiliğinde saklı. Dünya figürü üzerinde tamamen el ile işlenmiş ve renklendirilmiş dağlar, denizler hatta çöller yer alıyor. Ay’ı temsil eden daire üzerindeki siyah bölümde Ay yüzeyinden esinlenerek tasarlanan bir illüstrasyon kullanılmış. Beyaz olan kısım ise parlak çalışılmış. Dünya figürü etrafında hareket eden dairenin siyah ve beyaz kısım konumuna bakarak gece/gündüz ayrımı yapılabiliyor

bovet-recital-22-grand-recital-planetarium-3-.jpg bovet-recital-22-grand-recital-planetarium-7-.jpg

Modelin diğer özelliklerinden olan dakika göstergesi ve güç rezerv indikatörü, retrograde tarzında tasarlanmış. Tam 9 günlük güç rezerv süresi sunan mekanizmanın yapabileceklerinin bu kadarla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira henüz saatin arkasını çevirmedik… Bovet Recital 22 Grand Recital Planetarium, neredeyse ön yüzü kadar komplike bir arka gövdeye sahip. Saatin safir kristal cam bölmeli arka kapağından baktığınızda sizleri gün, tarih, ay ve artık yıl göstergelerinden oluşan Perpetual Calendar fonksiyonu karşılıyor.

bovet-recital-22-grand-recital-planetarium-5-.jpg

Timsah derisi siyah kayış ile satışa sunulacak modellerin fiyatları ise şöyle; 18K pembe altın – $469,800 USD ve Platin – $502,200 USD (ABD listesi). Modeller için belirlenen üretim adedi 60. Ancak bu 60 adetin kaçının 18K pembe altın, kaçının Platin olacağı belli değil çünkü üretilmesi ön görülen 60 adet mekanizmanın hangi tür kasaya konulacağını üretim öncesinde saate talip olan müşterinin arzusu belirleyecek.
Benzer Haberler