alexa Extra-Plat | Automatique 5367 | Classique Tourbillon | Breguet | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Automatique 5367

breguet.png

Geleneksel saatçilik tarihinin yapı taşları arasında yer alan Breguet, ilk defa markanın efsanevi kurucusu Abraham-Louis Breguet tarafından patenti alınan Tourbillon komplikasyonun 217. yılı anısına özel bir etkinlik düzenliyor. Markanın Zurich, Taipei ve New York mağazalarını kapsayan etkinliğin yıldız adayı ise bu sene Baselworld fuarı bünyesinde tanıtılan Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Automatique 5367.

breguet-classique-tourbillon-extra-plat-automatique-5367-1-.jpg

Saat dünyasında 26 Haziran’ın farklı bir özelliği var. Geleneksel lüks saatçiliğin belki de kendinden en çok söz ettiren komplikasyonlarından biri kabul edilen Tourbillon’un ilk patent tescili bir 26 Haziran’da yapılmıştı çünkü. Saat tarihinin en önemli simalarından biri olarak gösterilen Abraham-Louis Breguet tarafından geliştirilen ve patenti alınan Tourbillon, bu sene 217. yaş gününü kutluyor.

tourbillon-precision-pocket-watch-no-1188-.jpg

Tourbillon precision pocket watch No. 1188 - June 26, 1801

Böylesine önemli bir günü es geçmeyen Breguet, efsanevi kurucusu Abraham-Louis Breguet’yi markanın Zurich, Taipei ve New York mağazalarını kapsayan özel bir gösterim etkinliği ile onurlandırıyor. Ünlü ustanın yaşamı boyunca tasarlayıp ürettiği 35 farklı modelden günümüze ulaşmayı başaran saatlerin gösteriminin yapılacağı etkinlik boyunca saat tutkunları Breguet ürün grubunda yer alan güncel modelleri de inceleme fırsatı bulacak. Etkinliğin yıldızı olmaya aday model ise şüphesiz Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Automatique 5367.

breguet-classique-tourbillon-extra-plat-automatique-5367-2-.jpg

Bu sene Baselworld fuarında tanıtılan model, Breguet’ye özgü pek çok sembol detayı aynı çatı altında toplayan tasarımı ile çok beğenilmişti. Merkezden kayık yerleştirilmiş kadran, Breguet tarzı fontla yazılmış büyük rakam indeksler ve elbette Tourbillon özelliği ile dikkat çeken model, efsane markanın görkemli geçmişine saygı duruşu yapıyor.

breguet-classique-tourbillon-extra-plat-automatique-5367-3-.jpg

breguet-classique-tourbillon-extra-plat-automatique-5367-10-.jpg breguet-classique-tourbillon-extra-plat-automatique-5367-6-.jpg

Bu arada küçük bir bilgi verelim; Classique Tourbillon Extra-Plat teknik anlamda yeni bir model değil. Hatta 2013 senesinden bu yana markanın ürün grubu arasında yer alıyor. Ancak Baselworld 2018 bünyesinde tanıtılan versiyonda Grand Feu emaye kadran ve güç rezerv göstergesinin iptali gibi güncellemeler göze çarpıyor.

breguet-classique-tourbillon-extra-plat-automatique-5367-7-.jpg breguet-classique-tourbillon-extra-plat-automatique-5367-5-.jpg

Platin veya 18K pembe altın seçenekleri ile sunulan model, sadece 3mm kalınlığında tasarlanmış, otomatik kurgulu ve Tourbillon özellikli Caliber Ref. 581 ile hayat buluyor. 4Hz (28.800vph) frekansında çalışan periferik rotorlu mekanizma tam kurulumda 80 saatlik güç rezerv süresi sunuyor ve elbette safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

breguet-classique-tourbillon-extra-plat-automatique-5367-12-.jpg

breguet-classique-tourbill/on-extra-plat-automatique-5367-4-.jpg breguet-classique-tourbill/on-extra-plat-automatique-5367-11-.jpg

Benzer Haberler