alexa Breitling Bentley Ortaklığı | Araba ve Saat | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breitling & Bentley Ortaklığı

Breitling-logo.png bentley-logo.png

İngiliz otomobil üreticisi Bentley için gerçek lüks kavramının 4 tekerlekli formu desek yanlış olmaz. Markanın 1919 yılında başlayan ve sayısız yarış tecrübesiyle oluşturulmuş görkemli tarihi günümüzde yüksek performans, konfor ve kalite’nin kusursuz birleşimi araçlarla devam etmekte.

Breitling-Bentley-1.png

Hikayemiz ise Bentley tarafından 2002 yılında prototip olarak gösterilip, 2003 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Continental GT ile başlıyor. GT(Grand Touring) sınıfının tüm özelliklerini fazlasıyla başarılı bir şekilde taşıyan bu otomobilin konumuza konuk olma sebebi ise konsolundaki tüm göstergelerin tasarımında Breitling parmağının olması. Otomobilin orta iki havalandırma ızgarasının arasına konumlandırılmış Breitling marka konsol saati ile başlayan ortaklık elbette yalnızca Bentley cephesinde ilerlemiyor. 

Breitling-Bentley-2.png

İki markanın da benimsediği değerlerin benzerliği şüphesiz ortaklığı başarılı kılan etmenlerden biri. Bentleey tüm otomobilleri için her koşulda, en iyiyi değil, kusursuzu hedefleyen bir firma. Aynı durum Breitling için de geçerli. Kişisel görüşüm Breitling’in diğer saat markalara göre konumunun, Bentley’in otomobil markaları içindeki konumuna kıyasla daha geri olduğu yönünde olsa da görünen o ki, Bentley ve Breitling hem markanın yöneticilerince hem de meraklıları tarafından fazlaıyla bağdaştırılmışlar.

Breitling-Bentley-3.png

Bentley’in ileri teknoloji ürünü V8 hatta W12 motorlarının Breitling’deki karşılığını COSC hassasiyetinde büyük bir titizlikle üretilmiş kalibreler oluşturuyor. Bentley için kusursuz formdaki gövde panelleri, spor karakteri yansıtırken ağırbaşlılık ve klasiklikten ödün vermeyen iç ve dış tasarımları, el işçiliğiyle üretilmiş döşemeleri, Breitling’de ise… Bu konuda Breitling’in verdiği basın demeçlerine üzülerek katılamayacağım çünkü bir Bentley’in içine oturduğunuzdaki kalite hissinin saatteki karşılığı bir Breitling’den çok daha fazlası.

Breitling-Bentley-4.png

En ilginç kısım ise iki markanın logosunun nasıl bu denli benzer olabildiği. Ortada büyük bir “B” harfi ve iki yanda kanatlar. İşte tam bu noktada iki markanın da logolarının yaptığı çağrışımlarla ne denli uyumlu işler yaptıklarından bahsedebiliriz. Asalet, kalite, ulaşılmazlık ve çok daha fazlası.

Breitling-Bentley-5.png

Breitling-Bentley-6.png

Breitling bu ortaklığın bir sonucu olarak birçok özel saat tasarlamış ve halen daha bazı modelleri koleksiyonunda sergilemeye devam ediyor. Kadranlardaki “Breitling for Bentley” yazısıyla benzerlerinden ayrılan saatler otomobillere özgü bazı görsel farklılıklar barındırıyorlar.

Breitling-Bentley-7.png

Sportif kararkteri pekiştirmek amacıyla neredeyse bütün Bentley modellerinde kronogralı kalibrelere yer verilmiş. Bazı modellerdeki otomobillere ait detaylar ise gerçekten büyüleyici.

Breitling-Bentley-8.png

Breitling meraklıların aklında da, kendi demeçlerinde de her zaman markanın havacılık ile olan bağlantısını ön plana çıkarmakta. Navitimer serisi başta olmak üzere de birçok modeliyle bu savını fazlasıyla desteklemekte. Bentley modelleri ise sanki (Continental GT hariç) otomobillerin ağır havasına fazla spor kalıyor, hatta gösteriş ile abartı arasındaki ince çizgide sınırı zaman zaman aşıyor. 

Breitling-Bentley-9.png

Bazı modelleri ise sadece Bentley için değil, horolojik açıdan da fazlasıyla kıymetli ve takdiri hak ediyor. 

Breitling-Bentley-10.png

Breitling-Bentley-11.png

Markaların ortaklıklarının son ürünü ise he saat hem de otomobil piyasasında epey ses getirdi. Bentley’in çok kısa bir süre önce tanıttığı SUV, Bentayga modelinin konsolunda elbette Breitling marka saat bulunmakta. Firma ayrıca opsiyon olarak yine Breitling marka tourbillon komplikasyonuna sahip başka bir konsol saati seçeneği daha sunmakta. Bu sıradan gibi gözüken yeniliğin bu denli büyük bir haber niteliği taşımasının sebebi ise opsiyon için istenen bedelin nedeyse arabanın fiyatına eşit olması. Ne de olsa lüks tüketimde mantık sınırları bazen fazlasıyla aşılabiliyor. 

Breitling-Bentley-12.png

Benzer Haberler