alexa MB0111C3/I531/262S/M20DSA.2 | Breitling | Chronomat 44 | Blacksteel | Special Edition | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breitling Chronomat 44 Blacksteel Special Edition Ref. MB0111C3/I531/262S/M20DSA.2

breitling-logo-new.png

Kronograf uzmanı Breitling’den sportifliğin zirvesinde bir model; Chronomat 44 Blacksteel Special Edition

1884 yılından beri havacılık temalı kronograflar üreten Breitling, sektöre kattığı ilklerle yıllardır adından söz ettirmeye devam ediyor. 1942 yılında piyasaya sürülen ve dünyanın ilk “dairesel sürgülü hesap cetveli”ne sahip saati olma unvanını taşıyan Chronomat serisi de bunlardan yalnızca bir tanesi. Şu anda ise karşımızda Chronomat ailesinin belki de en özel modellerinden biri duruyor.

Breitling-Chronomat-44-Blacksteel-Special-Edition-11.jpg

Peki, bu saati diğer Chronomat’lardan ayıran özellik nedir? Elbette ki modelin kasasının ve saatin genel temasıyla müthiş bir kontrast içindeki sarı kadranının payı büyük. Öncelikle Blacksteel temalı modeller, Breitling ürün gamı içerisinde özel bir kategori altında sınıflandırılıyorlar. Markanın Blacksteel konseptinin doğuşu ise 2008 yılında, Avenger Skyland modeliyle başladı. Hatta o yıllarda koyu renk kasalara duyduğum derin ilginin de etkisiyle, beni bir hayli etkilemeyi başarmıştı. 2000 adet ile limitli sayıda üretilen Skyland, 44mm’lik kasası ve kırmızı detaylarıyla sportif temalı saat arayanlar için oldukça cazip bir seçenek idi. Breitling ilerleyen yıllarda da Blacksteel temalı birçok farklı saat üretti. Aradan geçen 10 senenin ardından kendi adıma neler değişti diye merak edecek olursanız, ana başlıklar şu şekilde; 1) Koyu renk kasalı saatleri hala çok beğeniyorum ancak tercihimi kaplamadan ziyade seramik veya karbon gibi malzemelerden yana kullanırım. 2) Breitling Blacksteel model ailesi güçlü imajıyla hala çok etkileyici.

Breitling-Chronomat-44-Blacksteel-Special-Edition-5.jpg

Chromoat 44, adından da anlaşılacağı üzere 44mm çapında DLC kaplama paslanmaz çelik kasaya sahip. Diamond Like Carbon (elmas benzeri karbon), bir PVD kaplama çeşidi. Kasa yüzeylerinin koyu renkli ve oldukça sert bir malzemeyle kaplanmasını sağlıyor. Bu kaplama sayesinde yüzey sertliği normal paslanmaz çeliğe kıyasla oldukça artıyor ancak pratikte durum düşündüğünüzden biraz daha farklı gelişiyor. Sert cisimlerle temas eden yüzeylerde oluşacak kılcal çiziklere karşı belli bir orana kadar direnç sağlansa da daha kuvvetli darbelerde saatin kasası kaplama ile beraber zarar görüyor. Yıllar içinde, günlük kullanım sonucu kaplamanın deforme olduğu yerlerde paslanmaz çeliğin parlak görüntüsü beliriyor. İşin daha kötüsü bazı saat kullanıcıları tarafından sıklıkla başvurulan, kasa yüzeyinin çizik derinliğine kadar tıraşlanarak yeni görünüm kazandırma yöntemleri kaplama saatler için maalesef geçerli değil. Tek çare ise kaplamanın tamamen sökülüp kasanın tamamına tekrar uygulanması ancak bu yöntem de ekonomik sebepler ve zorluk açısından pek tercih edilmiyor. “Ben gayet titiz bir kullanıcıyım…” veya “Kasada zamanla oluşacak çizikler umurumda değil…” diyenlerdenseniz, DLC kaplama paslanmaz çeliğin avantajlarını saymaya başlayabilirim. Şu anda piyasada kullanılan saat kasaları içerisinde DLC kaplama çeliğe en yakın görüntüyü sunan malzeme seramik. Seramik yüzey sertliği açısından daha da önde, yani çiziklere karşı daha dayanıklı ve bu durum sadece yüzey değil, malzemenin tamamı için geçerli. Tahmin edin, çok sert cisimler darbe alırsa ne olur? Evet, cevap kırılır! Binlerce dolar verip günlük hayatta karşılaşmanız olası bir kapı kolu darbesiyle bileğimizde parçalanan saatler mi, zaman içinde oluşan parlak renkli çizikler mi? Seçim sizin.

Breitling-Chronomat-44-Blacksteel-Special-Edition-1.jpg Breitling-Chronomat-44-Blacksteel-Special-Edition-6.jpg

Saate geri dönersek, 44mm’lik kasanın kalınlığı 16,95mm. Kısaca gömlek manşetinizden ziyade spor triko kazağınız veya t-shirt’iniz için daha uygun bir kombinasyon denilebilir. Saatin ön yüzeyinde kullanılan AR kaplama safir kristal cam, sapsarı kadranı olanca güzelliğiyle sergilese de, yine kaplamanın yapısı gereği çiziklere karşı bir hayli hassas. Arkada kapakta kullanılan cam sayesinde de mekanizma gözler önünde. Saatin su geçirmezlik değeri tam 200 metre. Bu değere ulaşılabilmesi için bombeli cama ilaveten vidalı ayar kolu ve vidalı kronograf butonlarına yer verilmiş. Saat, her ne kadar üzerinde dalış skalası olmasa da tek yöne dönebilen bezele sahip.

Breitling-Chronomat-44-Blacksteel-Special-Edition-10.jpg

Breitling Chromoat 44’te serinin diğer modellerinde de olduğu gibi in-house geliştirilen otomatik Caliber B01 yer almakta. 28800vph’de çalışan 47 taşlı mekanizma tek tulumba ile, sıra dışı, 70 saatlik güç rezervine sahip. Saatin kadranında yer alan Chronometer ibaresi ise marka için bir diğer gurur kaynağı. Sarı kadranda yer alan siyah zeminli kronograf pencereleri ile tarih çarkı saatin genel karakterindeki en güzel detaylar olarak karşımıza çıkıyor.

Breitling-Chronomat-44-Blacksteel-Special-Edition-9.jpg

Breitling Chronomat 44 Blacksteel Special Edition’da, model ailesinde yer alan diğer versiyonlarda olduğu gibi, siyah renkli kauçuk kayışa yer verilmiş. 22mm x 20mm genişliğinde kasayla uyumlu malzemeden üretilmiş katlanır tokaya sahip modelin kayış uzunluğu maalesef kesilerek ayarlanıyor ve bu durum kullanıcıya ilk ayar esnasında ufak gerginlikler yaşatabiliyor. Kauçuk kayışın yan ve iç yüzeylerinde yer alan sarı rengin göz alıcılığından bahsetmeye ise hiç gerek duymuyorum.

Breitling-Chronomat-44-Blacksteel-Special-Edition-8.jpg Breitling-Chronomat-44-Blacksteel-Special-Edition-7.jpg
Benzer Haberler