alexa Breitling 2018 Yenilikler | AB0117131C1P1 | Navitimer 8 B01 | Breitling | Baselworld 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breitling Navitimer 8 B01 Ref. AB0117131C1P1

breitling-logo-new.png

Baselworld 2018 fuarında tanıttığı pek çok yeni model ile seneye hızlı bir giriş yapan Breitling, markanın zengin arşivinde yer alan vintage Breitling modellerinden ilham alınarak tasarlanan Breitling Navitimer 8 B01 ile sayfalarımıza konuk oldu. Yeni model, yakın zamanda markanın yönetimini devralan ünlü isim George Kern döneminde tanıtılan ilk model olma unvanını taşıyor.

AB0117131C1P1-Breitling-Navitimer-8-B01-1.jpg

Havacılık temalı saatleri ile endüstrinin kült isimleri arasında yer alan Breitling, geçtiğimiz Temmuz ayında sektörün son dönemlerde gördüğü belki de en beklenmedik transferlerden birine sahne olmuştu. Richemont Group’un duayen yöneticisi George Kern’in sürpriz bir kararla yönetimine geldiği marka, saat dünyasının gündeminde kendine uzun bir süre yer bulmuştu.

Breitling Navitimer 8 B01

Markanın Baselworld 2018 fuar standında inceleme fırsatı bulduğumuz yenilikler arasında yer alan Breitling Navitimer 8 B01, Breitling’in George Kern yönetiminde tanıttığı ilk model olma özelliği de taşıyor.

AB0117131C1P1-Breitling-Navitimer-8-B01-3.jpg

Yeni model ismini 1930 yılında Fransa Huit Aviation Department adına üretilen modelden alıyor. Fransızcada “sekiz” anlamına gelen Huit kelimesi aynı zamanda, modelin 8 günlük güç rezerv süresine de gönderme yapıyor.

Yeni model 43mm çapında ve 14.5mm kalınlığında tasarlanmış, paslanmaz çelik bir kasa içerisinde sunuluyor. Ön yüzünde Modelin Vintage karakterini başarıyla tamamlayan “bozuk para sırtı” kenarlı dönebilen bezelin yer aldığı kasanın su geçirmezlik derecesi ise günlük kullanım için fazlasıyla yeterli olan 100 metre olarak ayarlanmış.

AB0117131C1P1-Breitling-Navitimer-8-B01-2.jpg

Mat ve parlak yüzeyler arası geçişlerin fevkalade özenle tasarlandığı kasanın sağ tarafında yer alan Breitling logolu büyük kurma koluna, modelin Vintage karakteri ile uyumlu piston tarzı kronograf butonları eşlik ediyor. Kasanın her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar yer alıyor. Bu arada ön tarafta yer alan safir kristal camla ilgili bir de ekleme yapayım; genelde Vintage tarzı modellerde “box-type” dediğimiz kenar kısımları kasadan (bu saat için bezelden) daha yüksek tasarlanmış camlar tercih ediliyor. İlham alınan orijinal modellerin üretildiği yıllarda belki de tek alternatif olan hesalit (mika) camlara gönderme yapan bu tasarım detayı Breitling Navitimer 8 B01 kullanılmamış. Ancak tabandan yukarı doğru oldukça yumuşak bir geçiş yapan parlak bezelin bahsi geçen Vintage havayı fazlasıyla verdiğini söylemek mümkün.

AB0117131C1P1-Breitling-Navitimer-8-B01-4.jpg

Yeni modelin kadranı, havacılık ile ilgili farklı birçok hesaplamanın yapılmasına olanak sağlayan, alıştığımız karmaşık Navitimer tarzının yerine oldukça sade tasarlanmış. Saat terminolojisine “ters Panda” olarak giren koyu zemin üzerinde kontrast açık renk kronograf alt-kadranların yer aldığı tasarımda zemin rengi olarak çok şık bir mavi tonu tercih edilmiş. Güneş ışını zemin deseni sayesinde oldukça canlı bir görüntü sunan kadranda yer alan tüm indeks ve kollar, okunabilirliği en üst seviyede tutmak adına beyaz renkte hazırlanmış. Yazı konusunda da geçmiş modellere nazaran oldukça sade detaylar sunan kadranda, tarih penceresi için saat 4 ve 5 arasında kalan kısım seçilmiş.

AB0117131C1P1-Breitling-Navitimer-8-B01-5.jpg

Breitling Navitimer 8 B01, markanın tamamen kendi bünyesinde tasarlayıp ürettiği Caliber Ref. B01 ile hayat buluyor. 46 taşlı ve otomatik kurgulu mekanizma 4Hz (28.2800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 70 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. Ana gövde ve köprülerinde yer alan klasik Cotes de Geneve süslemeleri ile dekorasyon kısmında da Breitling standartlarından bekleneni yerine getiren mekanizma C.O.S.C sertifikası ile geliyor ve safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

AB0117131C1P1-Breitling-Navitimer-8-B01-6.jpg

Yeni modelin üzerinde Breitling ile özdeşleşmiş kalın kontrast dikişleriyle dikkat çeken lacivert timsah derisi bir kayış yer alıyor. Saati kolda başarıyla dengeleyen kayışın uç kısmında ise Breitling imzalı paslanmaz çelikten yapılmış standart toka görev yapıyor.

AB0117131C1P1-Breitling-Navitimer-8-B01-7.jpg

Breitling Navitimer 8 B01 modelini beğendiğimi söyleyebilirim. Son birkaç yılda saat sektörünü kasıp kavuran Re-Issue ve Heritage konseptlerini bu derece popüler olmadan çok daha önce benimseyen ve model gruplarında sıklıkla kullanan Breitling’ten “yenilik” olarak belki modern bir model beklentilerimi daha iyi karşılayabilirdi. Ancak -özellikle 8080,00 CHF liste fiyatını da dikkate alarak- Breitling Navitimer 8 B01 başarılı bir model olduğundan ve markanın sadık müdavimleri kadar, Navitimer ürün grubuna şimdiye kadar mesafeli durmuş pek çok saatseveri de etkileyeceğinden şüphem yok.
Benzer Haberler