alexa Bvlgari | Bulgari | İspanyol Merdivenleri | Rome | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bulgari’nin Desteği ile Yenilenen Ünlü İspanyol Merdivenleri Yeniden Ziyarete Açıldı

BVLGAR-LOGO-1024x436-1.jpg

Bulgari’nin 1,5 milyon euroluk desteğiyle yenilenen Roma’nın simgelerinden İspanyol merdivenleri bir yıllık tadilattan sonra dün özel bir seramoni ile açıldı. Taşların temizlenmesi, basamakların eşitlenmesi, kırık parçaların ve orjinal aydınlatmaların onarılması gibi işlemler geçtiğimiz yıl Ekim ayında başlamıştı.

bvlgari-rome-spanish-steps-2.jpg

Spanish_steps_Rome_-taly-son.jpg

18. yüzyılda inşa edilen 135 basamaklı İspanyol merdivenleri tadilat aşamasında Paolo Bulgari’nin turistlere kısıtlama getirme fikriyle de çok tartışılmıştı. Böyle büyük bir yatırım yaptıktan sonra turistlerin kısa sürede yeniden tahrip etmesini istemedikleri için gece ziyaretine kısıtlama ve “çit” fikrini sunan marka, merdivenlerin karşısındaki lüks markaların sokağı olan Via dei Conditti’de  mağazaları yer alan Gucci, Prada gibi markalardan da destek almasına rağmen bu fikri Roma kültür mirası yetkilileri tarafından kabul edilemez bulunmuştu. Kısıtlama getirmek yerine başta Roma halkı olmak üzere turistlerin de bu tarihi mirasa sahip çıkmasına yönelik uyarıları arttırmanın çözüm olması gerektiğini bildirmişlerdi.

bvlgari-rome-spanish-steps-4.jpg

Lüks markaların tarihi eserlere desteği sadece Bulgari ile sınırlı değil. Fendi Temmuz ayında bir defileyle dikkat çektiği Aşk Çesmesi tadilatı için 2,5 milyon euro bağışlarken, yaz başında Tod’s 25 milyon euro bütçe ile Colosseum’un tadilatını üstlendi. Piaget ise desteği ile Princess Grace of Monaco gül bahçelerinin genişleterek yenilenmesini sağlamıştı.

bvlgari-rome-spanish-steps-5.jpg

Restorasyon çalışmaları sonrasında İspanyol Merdivenlerinin nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanız aşağıdaki linkten canlı izleyebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri Canlı Yayın

Benzer Haberler