alexa Daniel Roth | Gerald Genta | Bulgari | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bulgari ve Daniel Roth & Gerald Genta Ortaklığı

Bvlgari.jpg

Bulgari markasını duymayanınız yoktur muhtemelen. 1884 yılında kurulan İtalya kökenli firma saatin yanı sıra aksesuar, takı, mücevher, parfüm ve hatta otelcilik alanında dahi çalışmalara imza atıyor.

Bizi ilgilendiren saat kısmında ise horolojinin en önemli isimleriyle yapılmış ortaklıklar bulunuyor.

Daniel Roth. Saatçi bir dedenin torunu ve aynı meslekten bir babanın oğlu. Roth ailesi için saatçilik kesinlikle bir gelenek haline gelmiş. Ailenin büyük fertleri İsviçre sınırları içerisinde mesleklerini icra ettikten bir süre sonra Fransa’ya taşınma kararı alıyorlar. Daniel Roth da 1946 yılında Fransa’da doğuyor. Tıpkı büyükleri gibi meslek olarak saatçiliği seçen Daniel, teorik eğitimini prratikle daha fazla taçlandırabilmek adına İsviçre’ye gidiyor.

Daniel-Roth-2.jpg

Birkaç küçük firmada yaptığı çalışmaların ardından Audemars Piguet bünyesi altında 7 sene çalışan Daniel Roth daha sonra uzun yıllarını geçireceği Breguet’e geçiş yapıyor. Henüz 30’lu yaşlarına dahi gelmemişken Breguet gibi büyük bir firmada kendine oldukça önemli bir pozisyon bulmayı başaran Roth’un yükselişi de aynı mertebede görkemli oluyor. Breguet ile çalışmalarının bir parçası olarak hem eğitimine hem de saatçiliğe devam eden Roth takip eden yıllarda marka için önemli işlere imzasını atıyor.

Daniel-Roth-1.jpg

Tourbillon, perpetual takvim, güç rezervi göstergesi ve daha nice komplikasyonlara sahip mekanizmaların tasarlanması ve üretiminde rol almasının ardından Breguet yönetimindeki bazı operasyonel değişiklikler sebebiyle işinden ayrılıyor ve kısa bir süre sonra üstün teknik bilgi ve becerisine de güvenerek kendi markası olan Daniel Roth’u 1989 yılında kuruyor.

Daniel-Roth-3.jpg

Bu hikayeye kısa bir ara verip o sırada aynı yıla gelene kadar bir de Gerald Genta’nın gelişimine göz atalım.

Gerald Genta. 1931, İsviçre doğumlu Genta, saat endüstrisinin efsaneleşmiş isimlerinden biri olarak anılıyor. Universal Geneva bünyesinde profesyonel hayatına başlayan Genta uzun yıllar bu şirket bünyesinde türlü başarılı çalışmalara imza atarken aynı zamanda farklı markalar için de tasarımlar yaptı.

gerald-genta-1.jpg

Bu tasarımlardan bazıları; Omega Constellation(1959), Patek Philippe Golden Ellipse(1968), Audemars Piguet Royal Oak(1970), IWC Ingenieur(1976), Patek Philippe Nautilus(1976) ve Cartier Pasha de Cartier’dir(1998). 1969 yılında kendi adını taşıyan markasını hayata geçiren Genta tourbillon ve minute repeater dahil birçok ekstrem komplikasyon barındıran “high horology” saatler piyasaya sürmeye başlıyor.

gerald-genta-medium.jpg

Aynı zamanda, yine kendi firması çatısı altında, kişiye özel saat ve mekanizma da tasarlıyor. 1980’li yıllarda, Walt Disney lisansıyla ürettiği Mickey Mouse ve diğer Disney kararkterlerinin kadranda resmedildiği saatler günümüzde halen daha aranılan modeller arasında geçiyor.

gerald-genta-2.jpg

Birbiriden bağımsız gibi görünen bu iki marka 1999(Gerald Genta ve 2000(Daniel Roth) yıllarında Bulgari tarafından satın alınıyor. Bu noktadan sonra iki efsane ismin çalışmaları ve tasarımları Bulgari çatısı altında yaşamaya devam ediyor. 2011 yılında gelindiğinde Bulgarinin LVMH(Louis Vuitton – Moet – Hennessy) bünyesine katılmasıyla dolaylı yoldan Gerald Genta ve Daniel Roth’da LVMH grubuna dahil ediliyor.

Daniel Roth modelleri günümüzde Bulgari’nin en komplike ve özel modellerinin gruplandığı bir kategoride satışa sunulmuş durumda. Saatlerin kasa formları Daniel Roth’un karakteristik yapısıyla çok fazla benzerlik taşısa da Bulgari tasarımcılarının güncellemeleriyle daha modern ve cesur çizgilere kavuşmuşlar.

daniel-roth-4.jpg

Tourbillon, minute repeater, jumping hours ve daha nice komplikasyonu kendi yorumları ve teknik iyileştirmelerle saatlerinde kullanan Bulgari, Daniel Roth koleksiyonu ile yüksek saatçiliğin nispeten sessiz ancak oldukça saygın bir köşesinde kendine sağladığı saygınlık ve özgüvenin de etkisiyle, emin adımlarla yoluna devam ediyor. Bulgari’nin Daniel Roth koleksiyonundaki bütün saatlerin kadranlarında ünlü saatçinin ismi bulunuyor.

daniel-roth-5.png

Gerald Genta’nın mirası ise farklı bir kategori altında olmasa da karakteristik komplikasyonları ve tasarım anlayışıyla Bulgari kadranlarında kendine yer buluyor. Özellikle tipik retrograde kollara sahip Octo modelleri markanın en dikkat çeken Genta tasarımlarından bir tanesi Tıpkı Daniel Roth modellerinde olduğu gibi Gerald Genta ismi de özel hazırlanan saatlerin kadranlarında kendine yer buluyor.

gerald-genta-3.jpg gerald-genta-4.jpg

Şu anda Daniel Roth, Jean Daniel Nicholas adıyla şahsi saatçilik tecrübesibi devam ettiriyor. Gerald Genta ise 2011 yılında aramızdan ayrılana dek Gerald Charles adıyla kendi üretimlerini sürdürmekteydi. Bu iki efsanenin ilk tecrübelerinin güncellenmiş ve geliştirilmiş halleri ise Bulgari adıyla saat endüstrisinin en tepesinde hayatlarına devam ediyorlar.

Benzer Haberler