alexa 50th Anniversary | Lunar Pilot | Bulova | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bulova Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition

Amerikan menşeli markalar arasında ilk akla gelen isimlerden olan Bulova, insanlı ay görevlerine katılımının 50. yılını kutlayan Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition ile mercek altında.

bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-1.jpg

Bulova ve NASA oldukça eski bir geçmişe sahip. Apollo 15 dahil olmak üzere toplam 46 uzay görevinde NASA personeline eşlik eden marka, bu konudaki görkemli geçmişini taçlandıran limitli üretim modeli Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition ile inceleme köşemizin konuğu oldu.

bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-2.jpg

İncelemeye geçmeden önce, modelin ilham kaynağı olan orijinal saate ve NASA tarihideki yerine de kısaca değinelim. 1971 senesinde gerçekleşen Apollo 15 görevine katılan ekibe komuta etme görevi Dave Scott’a verilmişti. Ay’a ayak basan yedinci kişi unvanının da sahibi olan Scott, diğer tüm astronotlar gibi o gün Omega Speedmaster saatini takıyordu. Ancak NASA'nın kendi kural ve yönetmeliklerine göre zamanlama enstrümanlarının çoğu, Bulova tarafından üretiliyordu. Bu nedenle Bulova, o gün Apollo 15 görevine komuta eden Scott’a, NASA gereksinimlerini karşılayan ve G-Force ve diğer testleri başarıyla geçmesine rağmen Omega’nın gölgesinde kalan, prototip bir Bulova vermişti. Scott o göreve her ihtimale karşı bu saati yani Bulova Chronograph’ı da getirdi. Takvimler 2 Ağustos 1971’i gösterdiğinde Scott, EVA #2 görev kodu ile bilinen, Ay yürüyüşünü gerçekleştirmek üzereydi. Ancak o sırada çok ciddi bir sorun yaşandı. Scott’ın kıyafetine takılı durumda olan Omega Speedmaster’ın camı kasasından kurtularak dışarı fırlamıştı. Scott vakit kaybetmeden Bulova’sını çıkarttı ve tarihi yürüyüşünü kolunda resmi olmayan, prototip Bulova’sıyla yaptı. Scott’a Apollo 15 görevinde eşlik eden Bulova, 2015 yılında düzenlene bir açık arttırmada tam 1,625.000 $ fiyata satıldı. Saatin gördüğü ilgiye kayıtsız kalmayan Bulova, 2016 yılında orijinal modeli günümüz teknolojisiyle buluşturan Re-Issue bir versiyon tanıttı. Saat tutkunlarından büyük ilgi gören model, bir sene sonra küçük ama birçok saat sever için önemli bir güncellemeyle tarih fonksiyonuna elveda dedi.

bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-3.jpg bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-4.jpg

Bugün inceleme köşemizde mercek altına aldığımız model, Bulova Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition, bu olayın 50. yılı anısına tasarlandı. Tema anlamında orijinal modele sadık bir görüntü sunan yeni versiyon, elbette gelişen teknolojinin getirdiği standartlara uygun üretildi. Şimdi geçelim detay kısmına...

bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-5.jpg

Retro temalı model, 45mm çapında ve 13mm yüksekliğinde tasarlanmış, eliptik bir kasa ile geliyor. Boynuz arası açıklığı 49mm gelen kasa kağıt üzerinde büyük görünse de eliptik formu ve kısa boynuzları sayesinde olduğundan daha kompakt bir görüntü sunuyor. Ultra-hafif Grado 5 titanyum alaşımının etkisi ise, saatin kullanım konforuna olumlu yönde katkı sağlıyor. 50. yıl modeline özel tasarlanan kasa, sarı altın tonunda bileşenlere de yer veriyor. Mikro-kumlama yüzey formu ve titanyumun kendine has koyuluğu ile şık bir kontrast olan sarı altın tonu, kasanın ön yüzünde yer alan bezelde, Bulova logolu kurma kolunda ve geniş kronograf butonlarında kendine yer buluyor. Ön yüzünde yüksek kenarlı safir kristal camın yükseldiği şık kasanın arka yüzünde ise, modelin temasına gönderme yapan mükemmel bir illüstrasyonla süslenmiş ve yine altın tonunda tasarlanmış, metal kapak görev yapıyor. Kapağın üzerinde modelin limitli üretim bilgisi de bulunuyor.

bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-6.jpg

Orijinal modele uygun tasarlanmış kadran, 3-6-9 dizilimine göre ayarlanmış Tri-Compax formasyonlu kronograf göstergelerine ev sahipliği yapıyor. Kronograf göstergeleri ve merkezi saniye kolu, titanyum/altın kombinasyonlu temayı kadranda devam ettiriyor. Super-LumiNOVA dolgulu baton indeksler ve kollar ise, hemen her ortamda optimal okunabilirlik sunuyor. Saat 6 hizasında yer alan alt kadranın içine eklenen 262 kHz yazısı ise, ismi Bulova ile birlikte anılan ultra-yüksek çalışma frekansına sahip mekanizmaya vurgu yapıyor.

bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-7.jpg

Modelin içerisinde, Bulova tarafından tasarlanıp üretilen, quartz kronograf mekanizma yer alıyor. Accutron kalibre ailesinin güncel neslini temsil eden mekanizma, 262 kHz’lik ultra-yüksek çalışma frekansı ile markanın geçmişine saygı duruşunda bulunuyor. 60 dakikalık kronograf fonksiyonu ile donatılan teknolojik mekanizma, yıllık(!) +/- 10 saniyelik dakiklik performansı ile göz dolduruyor.

bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-8.jpg

Bulova Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition, NATO tarzında tasarlanmış, çok şık bir deri kayış ile geliyor. Gri tonlu yumuşak deriden üretilen kayış bileğe, Bulova imzalı mat titanyum toka ile sabitleniyor. Kayışın saat 6 yönünde yer alan köprüsü ise, altın tonu ve Bulova yazısıyla dikkat çekiyor.

bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-9.jpg

Sadece 5000 ad ile limitli üretilen model, 13.719₺ liste fiyatı ile satışa sunuluyor. Hem marka hem de ilham aldığı model olarak tarihsel bir önem taşıyan bu şık versiyon, görece uygun satış rakamıyla sadece retro temalı spor-kronograf bir saat arayanların değil aynı zamanda saat kutusunda Quartz modelleri bulundurmanın konforunu iyi bilen koleksiyonerlere de hitap ediyor.

bulova-lunar-pilot-50th-bnniversary-limited-edition-10.jpg

Bu şık modeli çok kısa zamanda bizler için temin eden Bulova Türkiye Yetkili Distribütörü ERSA Saat ailesine bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Benzer Haberler