alexa Caran d’Ache | Mahbub | Kalem Serisi | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Caran d’Ache Mahbub Limited Edition Kalem Serisi

carandache-logo.jpg

www.tektasart.com

1915 yılında kuruluşundan bu yana, Caran d’Ache Yazı Sanatları Atölyesi, değerli beceriler ve teknik bilgi uzmanlığı varisi olarak kendisini güzel yazı sanatına adayan, zarafete özel önem veren ruhunu durmaksızın geliştiren bir kurum olmuştur.

Bu atölyede üretilen yazı araç ve gereçleri de kendi bünyelerindeki usta sanatçıların yaratıcılık tutkusu ve teknik mükemmellik arayışından doğmuştur ve üretilmeye devam etmektedir. Bütün malzemeler, Cenevre atölyelerinde titizlikle hazırlanır, ardından biçimsel güzellik, asla şaşmayan güvenilirlikle buluşturulur.

lale-logo.jpg

Caran d’Ache Yazı Sanatları Atölyesi’ nin yaratıcı yetenekleri, sembolik olduğu kadar zarif de olan bir çiçeğe, laleye, övgü ile mine ve gümüş işçiliğini bir araya getirmişlerdir. Gerçek vatanı Türkiye’nin amblemi haline gelen gelen bu kıymetli çiçek büyüleyici bir aura ile çevrili güzellik idealini somutlaştıran Osmanlı İmparatorluğu’ nun en nadide ve en yüksek ödüllü çiçeği olarak tasvir edilen gizemli “Mahbub” lalesi ile vücut bulmuştur.

m1.jpg

Mahbub” yazı enstrümanları, dolma kalemler ve rolller kalemler olarak her seri için 16 adetle sınırlı sayıdaretilmektedir. Bolluk ve güzelliği sembolize eden kıymetli esrarengizliğiyle zarif lale, Osmanlı süsleme sanatlarını da fethetmiştir.

Sarayların içlerini ve prestijli yapıların dış yüzeylerini süsleyen lale, değerli kumaşlar üzerine altın ipliklerle nakşedilmiş, altından yapılma heykeller üzerine kazınmış ve çömlekler üzerine işlenmiştir.

m2.jpg

Caran d’Ache Yazı Sanatları Atölyesi’ nin usta zanaatkârları, lale tarhlarının ışık dolu güzelliğini, yazı enstrümanı ‘’Mahbub’’ un gövdesine yansıtmayı başarmşlardır. Akıllarda çiçeklerin zarif ve salınan danslarını uyandıran bir biçimde sapların ve yaprakların kıvrımlı eğrileri, rodyum kaplama gümüş gövde üzerine oyma yoluyla işlenmiştir. Şeffaf kırmızı, mavi renklerdeki mine işçiliği, şairlerin tariflerindeki gibi lalelerin taçlarını aydınlatmaktadırlar.

mahlub-le.jpg

Mine pigmentlerine sahip malzemeler, lale gövdesi kazılarak oyulan gümüş üzerine tümüyle el işçiliğiyle eklenmiştir. Renkli mine, bölümleme yöntemiyle ayrıştırılarak gövde üzerine adapte edilmiştir ve bu sayede atalardan kalma bir teknik olan “bölmeli mine” işçiliği de kalem üzerinde kullanılmıştır.

Saydam mine kullanımı her bir bölümdeki derinliği ve genişliği, aynı zamanda da ana figür üzerindeki ince detayları ortaya daha net çıkartabilmeyi sağlamıştır. Bu sayede yoğun yeşil yapraklar ve lale renkli taçlar, gümüş içerisinde bir suluboya havası yaratmıştır. Elle yapılan bu renklendirme aşırı özen ve ustaca sanatsal bir beceri gerektirmektedir.

Plume_tulipe_c_face_RVB.JPG

Caran d’Ache Yazı Sanatları Atölyesi’ nin yaratıcıları, “Mahbub” kalemilerini kendileri için özel olarak hazırlanan sunum kutularıyla beraber müşteriyle buluşturmaktadır. Kutu üzerindeki estetik ve zarif çiçek teması, içerisinde yer alan canlı sanatsal kompozisyon hakkında fazlasıyla ipucu vermektedir.

Daha fazla bilgi için markanın distribütör web sitesi olan www.tektasart.com ’u ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Haberler