alexa Drive de Cartier | Sihh 2016 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier’den Yepyeni Bir Seri: Drive De Cartier

Cartier-logo.png

Cartier’in hemen hemen her modelinde olduğu gibi Drive De Cartier de saat dünyasının ikonik tasarımlarından biri olmaya aday görülüyor. Çizgilerinde otomobil tutkusundan izler taşıyan modeli başarılı fotoğrafçımız Emre Şişman’ın kareleriyle gelin tekrar keşfedelim.

Drive-de-Cartier-Sihh-2016-28.jpg

Yeni koleksiyon paslanmaz çelik ve 18K pembe altın modellerden oluşuyor. Saatin tamamına hakim otomobil tutkusuna ait tasarım detayları farklı noktalardan kendini belli ediyor.

Drive-de-Cartier-Sihh-2016-30.jpg

Kadranda kullanılan Gullioche yüzey deseni klasik bir otomobilin ön panjurundan esinlenerek tasarlanmış. Cıvata formunda hazırlanan ayar tepesi de otomobillere gönderme yapan detayların en çok dikkat çekenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kadran dizilimi de yine otomobil konusunu vurgulayan detayları sahip. Özellikle yakıt göstergesi formunda tasarlanmış güç rezervi indikatörü bu duruma en güzel örneklerden birini oluşturuyor.

Drive-de-Cartier-Sihh-2016-29.jpg

Drive De Cartier serisine hayat veren üç ayrı mekanizma bulunuyor. Tamamı La Maison tarafından in-house olarak tasarlanan mekanizmalar zaman fonksiyonunda tourbillon düzeneğine kadar çeşitlilik arz eden özellikler barındırıyor.

Drive-de-Cartier-Sihh-2016-34.jpg

Serinin ilk iki versiyonunda yer alan Calibre 1904 MC aynı zamanda markanın ilk in-house tasarım kalibrelerinden biri. Cartier gibi bir markadan beklendiği üzere geleneksel saatçiliğin üst düzey dekoratif unsurlarına yer veren kalibrede parlatılmış vidalar kullanılmış. Baskı, köprü ve rotor üzerinde de Cotes De Geneve işlemesi bulunuyor. Saat 6 noktasına taşınan küçük saniye göstergesi de yine kalibrenin zarif detaylarından biri olarak yerini alıyor.

Drive-de-Cartier-Sihh-2016-35.jpgDrive-de-Cartier-Sihh-2016-32.jpg

Calibre 1904-FU MC ise markanın in-house tasarımlarına 2014 senesinde eklenen bir mekanizma. Standart 1904 MC üzerine eklenen büyük tarih, retrograde ikinci zaman dilimi ve küçük saniye özelliklerini barındıran kalibrenin tüm fonksiyonlarını ayar tepesi üzerinden kontrol etmek mümkün.

Serinin son modeli ise markanın saat tasarlamadaki know-how’ını gözler önüne seren Calibre 9452 ile geliyor. Tourbillon özelliğine sahip mekanizma elden kurgulu olarak tasarlanmış. “ Poinçon De Geneve “ sertifikalı kalibre gerçekten bir sanat eseri niteliğine sahip tasarımıyla saat severlerin büyük ilgisini çekecek gibi duruyor.

Drive-de-Cartier-Sihh-2016-33.jpg

Tasarladığı her model ile saat dünyasına damgasını vuran Cartier, Drive De Cartier serisiyle başarılarına bir yenisini daha eklemiş görünüyor. Zamana meydan okuyan tasarımlar ve otomobil tutkusuna göndermelerde bulunan detaylar hoşuna gidiyorsa farklı komplikasyon, kadran ve kasa seçenekleriyle Drive De Cartier’e mutlaka bir göz atın.

Benzer Haberler