alexa WGPN0013 | Double Loop | 18K Yellow Gold | Panthere de Cartier | Cartier | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Panthere de Cartier Double Loop 18K Yellow Gold Ref. WGPN0013

Cartier-logo.png

Lüks sektörünün duayen isimlerinden Cartier, SIHH 2018 kapsamında saatseverlerin beğenisine sunduğu yeni Panthère de Cartier Koleksiyonu’ndan Cartier Panthère de Cartier Double Loop 18K Yellow Gold (REF: WGPN0013) modeli ile sayfalarımıza konuk oldu.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold-1.jpg

Cartier ile ilgili geçmiş tarihli yazılarımda da sıklıkla dile getirdiğim üzere, markanın lüks saatçilik sektöründe hak ettiği yere ulaşmış olmasından dolayı çok mutluyum. Özellikle geride bıraktığımız son on yılı saatçilik adına gerçekten çok önemli modeller ile doldurmayı başaran marka, sadece kült ürün gruplarının yeni versiyonları ile değil, eskiz aşamasından başlayarak tasarlanan yepyeni model aileleri ile de başarısını perçinlemeye devam ediyor.

Markanın 2018 yılı için öne çıkardığı ürün grubu, özellikle 80li ve 90lı yıllara damgasını vuran Panthère de Cartier Koleksiyonu oldu. SIHH fuarı kapsamında yenilenen yüzüyle saat tutkunlarının beğenisine sunulan efsane model ailesi, kasa materyali ve boyut başta olmak üzere pek çok farklı versiyona ev sahipliği yapan geniş seçenekleriyle büyük beğeni topladı.

Yenilenen Panthère de Cartier Koleksiyonu içerisinde ekip olarak bizden tam puan alan Cartier Panthère de Cartier Double Loop 18K Yellow Gold (REF: WGPN0013) modelini sizler için mercek altına aldık.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold-3.jpg

İnceleme için seçtiğim model aslında benim saat tercihlerimle birebir örtüşen özelliklere sahip diyebilirim. Nasıl mı? Hemen anlatayım…

Öncelikle kadın saatlerinin büyük boyutlarda olmasına hala (bu hala kısmı son 20 senedir saat meraklısı olmamı ve en sonunda bu işi meslek olarak tercih etmemi kapsıyor) alışabilmiş değilim. Bu nedenle seçtiğim modelin 22mm X 30mm ebatlarındaki kasası ve sadece 6mm’lik kalınlığı kafamdaki kadın saati zarafetini gayet başarılı bir şekilde yansıtıyor.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold-5.jpg

Modelin bir diğer tercih sebebi özelliği ise kasasının (ve bileziğinin) 18K sarı altından üretilmiş olması. Sırayla gitmek gerekirse, masif altın saatleri çok seviyorum. Ayrıca onları kadınlara çok yakıştırıyorum. Altının doğasından gelen lüks kimliği ve saati sadece zamanı gösteren bir obje olmaktan kurtarıp aksesuar tarafına taşıması bence kadın saatlerinin doğasıyla mükemmel örtüşüyor. Tabii sadece altın tercihi yeterli değil zira altının tonu da bence çok önemli. Artık neden beyaz altın tercih etmeyeceğimi tekrar tekrar anlatmaya gerek duymuyorum. Pembe altın birinci tercihim değil, marka veya modelden bağımsız şekilde bile düşünsem yine de olacağını sanmıyorum. Özellikle Panthère de Cartier gibi klasik olmuş bir modelden bahsediyorsak eğer, mazisi insanlık tarihinden eski olan sarı altın tonu bence kesinlikle doğru tercih olur.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold-4.jpg

30 metre / 3 bar su basıncına dayanıklı üretilen kasanın ön yüzünde çizilmelere dayanıklı safir kristal cam kullanıldığını ve ayar kolunun üst kısmında bir Cartier klasiği olan mavi safir taş bulunduğunu da hatırlatmış olayım.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold-6.jpg

Modelin kadranı beyaz zemin rengine sahip. Yine birer Cartier klasiği olan stilize Romen rakamı saat markörleri ve mavileştirilmiş kollar, bu modelde de bizi yalnız bırakmıyor. Saniye kolunun olmadığı kadran okunabilirlik açısından gayet başarılı. Markanın DNA’sına şekil veren tüm detayları bünyesinde barındıran kadran, modelin zarif tasarımıyla uyumlu bir duruş sergiliyor.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold-2.jpg

Cartier Panthère de Cartier Double Loop 18K Yellow Gold (REF: WGPN0013) modelinin içerisinde Quartz bir mekanizma yer alıyor. Pilli olduğu için ve bırakın herhangi bir ek özelliği saniye fonksiyonu bile olmadığı için mekanizma hakkında yazacak pek bir şey bulamıyorum. Lakin bu durumu asla bir dezavantaj olarak da görmüyorum zira inceleme için seçtiğim modelin Horoloji kapsamında değerlendirilmek gibi bir iddiası yok.

Gelelim saatin en ayırt edici özelliği olan metal bileziğine. Bilezik tercihimin arkasındaki sebeplerden de bahsedeyim. Öncelikle metal bileziklerin deri (veya silikon, tekstil vs.) kayışlara göre bariz bir dayanıklılık üstünlüğü var. Model de incelemeye konu Cartier Panthère de Cartier Double Loop 18K Yellow Gold (REF: WGPN0013) gibi versatil bir model olunca, seçimimi saatin günlük rutinde kullanılacağını düşünerek yapmayı tercih ettim. Neticede metal bilezikli modeller yaz, kış kullanılabilen ve hemen her tür kıyafet tarzına eşlik edebilen saatler.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold-7.jpg

Panthère de Cartier Koleksiyonu’nda kullanılan bilezik tasarım olarak çok zarif. Tüm yüzeyleri parlak formda hazırlanan bileziğin günlük kullanım sonrasında çiziklerini çok belli edeceği düşünülebilir. Ancak küçük bağlantı parçalarından oluşan tasarımın kattığı hareketlilik sayesinde bu durumun göze batacak bir hal almasının önüne geçilmiş. Diyelim ki göze batacak hale geldi, çözümü kolay. Basit bir polisaj işlemi ile bileziği ilk günkü haline getirmek mümkün.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold-8.jpg

Metal bilezikle ilgili son ve en önemli kısım ise Double Loop mevzusu. Panthère de Cartier Koleksiyonu’nda yer alan modellerde metal bilezikler, standart versiyonun yanı sıra Double veya Triple (iki tur veya üç tur) şeklinde tercih edilebiliyor. Benim tercihim bilek üzerinde iki tur atan Double Loop versiyondan yana oldu zira saatin aksesuar kimliğini öne çıkarmada bu tur olayının etkisi büyük. Direkt bir mücevher efekti ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Üç turlu versiyon da aslında çok şık bir model ama yine günlük kullanım göz önüne alındığında iki turun daha iyi bir seçim olacağından şüphem yok. Bu arada bu Loop mevzusunun fiyatları da hissedilir bir şekilde etkilediğini de hatırlatayım.

wgpn0013-cartier-panthere-de-cartier-double-loop-18k-yellow-gold-9.jpg

Hemen her Cartier modelinde olduğu gibi saati çok beğendim. Hatta markanın bu koleksiyon için kullandığı çok güzel bir ifade var: Never Go Unnoticed yani Sizi Fark Etmeyen Kalmasın.. Bence bu modele son derece uygun bir ifade olmuş.

Klasikleşmiş özgün tasarımı, Cartier ismini haykıran kadranı ve saat ve mücevher kavramlarını altın oranla harmanlayan çift turlu bileziği ile bence Cartier Panthère de Cartier Double Loop 18K Yellow Gold (REF: WGPN0013) açık ara yılın en başarılı kadın saatleri arasında yer alıyor.
Benzer Haberler