alexa WHRO0027 | Astrocalendaire | Rotonde de Cartier | Cartier | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Rotonde de Cartier Astrocalendaire Perpetual Calendar Rose Gold (Ref. WHRO0027)

Cartier, yüksek saatçiliğin vazgeçilmez komplikasyonlarından Perpetual Calendar özelliğine yeni ve rafine bir bakış açısı getiriyor.

whro0027-cartier-rotonde-de-cartier-astrocalendaire-perpetual-calendar-rose-gold-1.jpg

Modeli incelemeye geçmeden önce, Rotonde de Cartier Astrocalendaire Perpetual Calendar konseptinin yepyeni bir model olmadığının altını çizmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Markanın 2014 ve 2017 SIHH fuarlarında saat severlerin beğenisine sunduğu modeller, belki senenin öne çıkan model ailelerine verilen tanıtım desteğinden belki de görece yüksek fiyatlarından ötürü, saat dünyasına kendilerinden hak ettikleri kadar bahsettiremediler.

whro0027-cartier-rotonde-de-cartier-astrocalendaire-perpetual-calendar-rose-gold-8.jpg

Astrocalendaire, markanın Rotonde de Cartier ürün grubunda yer alıyor ancak şimdiden söyleyelim, mercek altına aldığımız saat, görmeye alıştığınız Rotonde de Cartier modellerine hiç benzemiyor. Astrocalendaire, bir Cartier için kesinlikle oversized diyebileceğimiz, 45mm çapında ve 15.1mm kalınlığında bir kasa ile geliyor. 18K pembe altından yapılmış kasaya, yine aynı malzemeden üretilmiş ve üzerinde kabaşon kesim mavi safir taşın yer aldığı kurma kolu eşlik ediyor. Her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasa, 30 metre / 3 bar su basıncına dayanabiliyor. Sağ yanında bir de gün fonksiyonunu ayarlamaya yarayan butonun yer aldığı kasanın boynuzlarında ise, düz başlı geniş vidalar göze çarpıyor.

whro0027-cartier-rotonde-de-cartier-astrocalendaire-perpetual-calendar-rose-gold-2.jpg whro0027-cartier-rotonde-de-cartier-astrocalendaire-perpetual-calendar-rose-gold-3.jpg

Buraya kadar her şey normal gözükse de kadranı incelemeye başladığınızda neyle karşı karşıya olduğunuzu da anlıyorsunuz. Tamamen özgün bir tasarım taşıyan kadran, güneş ışını Guilloché desenli 18K beyaz altından üretilmiş. Zaman, saat 12 konumuna yerleştirilmiş Cartier logosunun hemen altında yer alan, mavi akrep ve yelkovan ile okunuyor. Aşağı doğru indiğinizde ise tıpkı bir amfi-tiyatro gibi tasarlanmış Perpetual Calendar göstergesini ve hemen ortasında ise Flying Tourbillon eşapmanı görüyorsunuz. Saat dünyasının bu iki ağır topunu aynı modelde kullanmak bir yenilik olmayabilir ancak bu şekilde konumlandıran başka bir marka/model olmadığı da aşikâr.

whro0027-cartier-rotonde-de-cartier-astrocalendaire-perpetual-calendar-rose-gold-7.jpg

Kadranın büyük bir kısmını kaplayan Perpetual Calendar özelliğine ait gösterge, iç içe geçmiş üç diskten oluşuyor. Göstergeden (dışarıdan içeri doğru) sırasıyla tarih, ay ve haftanın günleri fonksiyonlarına ait değerler okunuyor. Alışılmışın dışında olduğunu bir yana bırakalım, eğer yakını görmekle ilgili bir sorununuz yoksa, görüp görebileceğiniz en rahat okunan Perpetual Calendar gösterge grubuyla karşı karşıyasınız demektir. Perpetual Calendar modellerden aşina olduğumuz artık yıl göstergesi ise kasanın arka tarafına yerleştirilmiş. Göstergenin orta kısmında ise, tüm ihtişamıyla bir dakikalık Flying Tourbillon eklenmiş.

whro0027-cartier-rotonde-de-cartier-astrocalendaire-perpetual-calendar-rose-gold-9.jpg

Bütün bu sahnenin arkasında ise, Cartier’in marka olarak yüksek saatçilikte geldiği noktayı başarıyla temsil eden, Caliber 9459 MC mekanizma yer alıyor. Markanın kendi tasarladığı otomatik mekanizma, 51’i taş olmak üzere toplam 382 parçadan oluşuyor. 3Hz (21.600vph) frekansında çalışan mekanizma tam kurulumda 50 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. Safir kristal cam bölmeli arka kapaktan zevkle izlenebilen Cartier imzalı perfore rotor ile kurulan mekanizma, İsviçre Saat Endüstrisi’nin en prestijli kalifikasyonlarından "Poinçon de Genève" mührünü taşıyor.

whro0027-cartier-rotonde-de-cartier-astrocalendaire-perpetual-calendar-rose-gold-4.jpg

Cartier Rotonde de Cartier Astrocalendaire Perpetual Calendar Rose Gold Ref. WHRO0027, antrasit tonunda el dikişi timsah derisi kayış ve markanın imza detaylarından Cartier imzalı 18K pembe altın katlanır toka ile geliyor.

whro0027-cartier-rotonde-de-cartier-astrocalendaire-perpetual-calendar-rose-gold-6.jpg whro0027-cartier-rotonde-de-cartier-astrocalendaire-perpetual-calendar-rose-gold-5.jpg

Benzer Haberler