alexa Astromysterieux | Rotonde de Cartier | Cartier | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Rotonde de Cartier Astromystérieux

Özellikle geride bıraktığımız son on yılı geleneksel saatçilik alanında yaptığı büyük yatırımlar kadar, saat severlerle buluşturduğu başarılı modeller ile dolduran marka, Cartier Rotonde de Cartier Astromystérieux modeli ile saatçilik konusunda geldiği noktayı da gözler önüne seriyor.

cartier-rotonde-de-cartier-astromysterieux-2.jpg

2016 yılı Cartier açısında oldukça önemli bir yıldı. Marka uzun bir aradan sonra, yepyeni ürün grubu Drive de Cartier ile boy göstermiş ve aynı yılın SIHH fuarında en çok konuşulan markalar arasında yerini almıştı. Seneye damgasını vuran model ailesi Drive de Cartier olsa da, ünlü marka Haute Horlogerie segmentinde yer alan Cartier Rotonde de Cartier Astromystérieux modeli ile de büyük beğeni toplamıştı. Cartier’in başarılı geçmişinden detaylar taşıyan bu özgün modele gelin, yakından bakalım...

cartier-rotonde-de-cartier-astromysterieux-9.jpg

Cartier’in Mystery saatlerinin tarihi, Louis Cartier’in gizemli saatler konusunda uzmanlaşmış Maurice Couet adında olağanüstü bir saatçiyle tanıştığı 20. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. Yetenekli saat ustası, Cartier ile birlikte, bu saatlerin doğrudan mekanizmaya bağlı olmayan kollarla, üretimine başladı. Ünlü illüzyonist Jean-Eugène Robert-Houdin’in çalışmalarından esinlenerek tasarlanan ilk saat, 1912 de, Model A ismiyle üretildi.

Cartier, 2014 yılında gizemli saat konseptini yeniden gözden geçirdi. Carole Forestier başkanlığındaki Ar-Ge ekibi, mekanizmayı bir kol saatine uygun hale getirmek için minyatürleştirmenin bir yolunu buldu. Rotonde de Cartier Mysterious Hours, Rotonde de Cartier Mysterious Double Tourbillon ile birlikte, bu ilginç konseptin modern çağda tekrar hayat bulmasını sağladı.

cartier-rotonde-de-cartier-astromysterieux-6.jpg

İnceleme köşemize konuk olan Rotonde de Cartier Astromystérieux tek kelimeyle muhteşem bir saat. Markanın yüksek saatçilik alanında geldiği noktaya da fevkalade bir örnek aynı zamanda.

cartier-rotonde-de-cartier-astromysterieux-5.jpg

Genellikle Mystery tarzı saatler söz konusu olduğunda ilk akla gelen kadran olur çünkü gizem ile ilgili “numara” orada saklıdır. Ancak Rotonde de Cartier Astromystérieux için durum biraz farklı çünkü sadece kadran değil saatin kalibresi de başlı başına gizemli bir yapıya sahip.

cartier-rotonde-de-cartier-astromysterieux-8.jpg

Mystery kadran saatlerin genelinde kolların bağlı olduğu şeffaf diskler bulunur ve bu diskler merkezden mekanizmaya bağlı tasarlanır. Saniye, saat ve dakika için ayrı diskler ile hazırlanan düzenek, diskler üzerinde yerleştirilen kol görünümlü sembollerin merkez ile bağlantısı yokmuş gibi tasarlandığından kollar havada dönüyormuş izlenimi oluşturur.

cartier-rotonde-de-cartier-astromysterieux-1.jpg

Rotonde de Cartier Astromystérieux modeline baktığımızda ise sadece kolları temsil eden kristallerin değil aynı zamanda eşapmanın, balans çarkının, dişli takımının ve hatta tulumbanın bile döndüğünü görmek mümkün. Bu şaşırtıcı mekanizma, Caliber 9462 MC, eşapmanın, denge çarkının, dişli çarkının ve namlunun bir dizi plaka ve köprü tarafından bir arada tutulduğu tamamen yeni bir konsept kullanıyor. Toplamda dört safir kristal diskin görev yaptığı mekanizma için, geleneksel manada olmasa da, Flying Tourbillon demek mümkün.

cartier-rotonde-de-cartier-astromysterieux-3.jpg

Bu ilginç konsept, 18K altından üretilmiş ve 43.5mm çapında tasarlanmış bir kasa ile geliyor. Kalın ve düz başlı vidaların bulunduğu boynuzlarla tasarlanan kasaya, siyah taşla süslenmiş altın kurma kolu eşlik ediyor. Kadran kısmının, siyah skala üstüne işlenmiş altın Romen rakamı indekslerden ve dakika çemberinden ibaret olduğu saate, el dikişi siyah timsah derisi kayış ve yine 18K altından üretilmiş katlanır toka eşlik ediyor.

cartier-rotonde-de-cartier-astromysterieux-4.jpg cartier-rotonde-de-cartier-astromysterieux-7.jpg

Benzer Haberler