alexa Cartier | Rotonde de Cartier | Mysterious | Day & Night | Yeni Model
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Rotonde de Cartier Mysterious Day & Night

Cartier-logo.png

Lüks saat bölümü ile ilgili yaptığı yatırımlar ve saat endüstrisinin efsane isimlerinden Carole Forestier-Kasapi yönetiminde imza attığı birbirinden özel modellerle dünyanın en başarılı lüks saat markaları arasındaki yerini sağlamlaştıran Cartier, Pre-SIHH 2018 kapsamında tanıttığı yeni modeli Cartier Rotonde de Cartier Mysterious Day & Night modeli ile dikkatleri üzerine topladı. 

Markanın zengin arşivinde yer alan Mystery (gizemli) saatlerden esinlenerek tasarlanan yeni model, Cartier’in 2018 yılı koleksiyonundan duyurulan ilk model olma özelliği taşıyor. 1912 yılında üretilen orijinal Mystery modelden esinlenerek tasarlanmış yeni bir koleksiyonu 2018 yenilikleri içine dahi etmesi beklenen Cartier, yeni duyurduğu modelinde yine ilk defa 1912 yılında tasarlanan Day & Night (gece & gündüz) özelliğine de yer veriyor.

cartier-rotonde-de-cartier-mysterious-day-night-1.jpg

Yeni koleksiyonda 18K beyaz ve pembe altın olarak iki versiyonu yer alan modelin kasası 40mm çapında tasarlanmış. Resmi basın bülteninde sadece 18K pembe altın versiyona ait fotoğrafların yer aldığı modelin kasasında, markanın sembol detaylarından kaboşon kesim safirli kurma koluna yer verilmiş. Kasanın her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. 

Modelin kadranı, tipik Cartier tasarım öğelerini Mystery konseptiyle ve Day & Night fonksiyonuna ait göstergelerle aynı çatı altında toplayacak şekilde hazırlanmış. Kadranın merkez kısmında yer alan bölümde dairesel uygulanmış Guilloché desenine yer verilmiş. Dış kısımda yer alan bölümde ise güneş ışını yüzey formunda hazırlanmış koyu kahverengi bir kadran kullanılmış. Kadranın aşağı yarısında yer alan retrograde tarzı dakika göstergesi için ise mavileştirilmiş çelik bir kol eklenmiş.

Kadranın üst yarısında ise modele ismini veren Mystery ve Day & Night özelliklerini barındıran kısım konumlandırılmış. Konseptin Mystery kısmı, kolların merkeze bir bağlantısı olmadan, sanki havada asılıymış algısını yaratan kısım. Bu kısımda yer alan bir çift gösterge güneş ve at figürlerine ev sahipliği yapacak şekilde tasarlanmış. Gündüz ve gecenin hareketini göstermek için ise altı saatlik iki bölüme ayrılmış 12 saat skalası yerleştirilmiş.

cartier-rotonde-de-cartier-mysterious-day-night-3.jpg

Yeni modelin içinde markanın kendi üretimi ve tasarımı olan Caliber 9982 MC görev yapıyor. Toplam 174 parçadan oluşan 26 taşlı elden kurmalı mekanizma, tam kurulumda 48 saatlik güç rezerv süresi verecek şekilde ayarlanmış. Cartier standartlarına uygun şekilde dekore edilen mekanizmayı, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlemek mümkün kılınmış.

cartier-rotonde-de-cartier-mysterious-day-night-2.jpg

Önümüzdeki sene içerisinde Cartier butiklerine ulaşması ön görülen Cartier Rotonde de Cartier Mysterious Day & Night için 63.000,00 USD (ABD listesi) fiyat belirlenmiş.

Benzer Haberler