alexa MRG-G2000HA | Hammer Tone | G-Shock | MR-G | CASIO | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

CASIO G-Shock MR-G “Hammer Tone” MRG-G2000HA

casio-logo.png

Darbeye dayanıklılık söz konusu olduğunda hemen herkesin ilk aklına gelen model olma özelliğini taşıyan G-Shock Koleksiyonu, Japonya’nın geleneksel el sanatlarından kabul edilen metal dövme tekniği ile süslenmiş Hammer Tone serisine eklediği yeni bir modele daha kavuştu. Geçmiş ve gelecek temalarını aynı çatı altında toplamayı başaran G-Shock MR-G “Hammer Tone” MRG-G2000HA, G-Shock Koleksiyonu’nda görmeye pek de alışkın olmadığımız fiyat etiketiyle de dikkat çekiyor.

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-2-.jpg mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-5-.jpg

CASIO’nun en önemli ürün grupları arasında yer alan G-Shock Koleksiyonu, yaklaşık üç senedir Japon metal dövme tekniği kullanılarak dekore edilmiş modellerden oluşan Hammer Tone Serisi’ne de ev sahipliği yapıyor. Geleneksel adıyla arashi-tsuchime olarak bilinen bu teknik, dünyaca ünlü Japon kılıçlarının kabza muhafaza kısımlarında kullanılması ile tanınıyor.

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-1-.jpg

Aileye eklenen yeni modelin dekorasyonu için yine üçüncü nesil demir sanatçısı Asano Biho’nun yetenekli ellerinden faydalanılmış. “Tsuiki” olarak bilinen ve elde dövülerek hazırlanmış ev gereçleri üretme sanatının kalan son temsilcilerinden olan Biho, aynı zamanda Japonya Kültür Bakanlığı tarafından Kültür Mirası olarak kabul edilen eserleri restore etme yetkisi bulunan nadir ustalar arasında yer alıyor.

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-16-.jpg

G-Shock MR-G “Hammer Tone” MRG-G2000HA modeli üzerinde uygulanan arashi-tsuchime tekniği ile elde edilen desenler, seride yer alan geçmiş modellerle ilk bakışta benzer görünse de, bezel ve metal bileziğin orta kısımlarına uygulanan süslemeler detaylı incelendiğinde yeni eklenen nüanslar kendini belli ediyor.

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-3-.jpg mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-9-.jpg

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-14-.jpg

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-12-.jpg mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-13-.jpg

Yeni model, bu kısımlara uygulanan özgün yüzey formlarının yanı sıra tercih edilen renk tonu ile de geleneksel Japon metal işleme sanatına gönderme yapıyor. Koyu gri Ion kaplama titanyumdan üretilen kasa ve bilezik parçalarına uygulanmak üzere, murasaki-gane adı verilen ve zamanla mor renge dönen patinasıyla bilinen altın alaşımından esinlenerek hazırlanmış bir ton seçilmiş. Kaplama ve dövme işlemlerinden önce CASIO’ya özgü sertleştirme işlemine tabi tutulan parçalar, ham titanyum hallerine oranla beş kat daha dayanıklı duruma getirilmiş. Bu sayede hem Gunmetal diye tabir edilen koyu metalik ton elde edilmiş, hem de aşınmalara karşı çok daha dayanıklı bir yapı oluşturulmuş. Bezelde kullanılan ve diğer parçalarla mükemmel bir kontrast oluşturan bakır tonu da yine Ion kaplama yöntemi ile sağlanmış.

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-4-.jpg mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-10-.jpg

G-Shock MR-G “Hammer Tone” MRG-G2000HA, koleksiyonda yer alan pek çok farklı modelde olduğu gibi, oldukça iddialı boyutlarla tasarlanmış. 49.8mm çapında ve 16.9mm yüksekliğinde hazırlanmış kasa ile gelen modelin toplam ağırlığı ise sadece 152gr. Elbette bu durumun yegâne sebebi malzeme olarak ultra-hafif titanyum alaşımının tercih edilmiş olması.

Modelin içerisinde “Tough Solar” yani güneş enerjisiyle şarj olan ve CASIO’nun Connected Engine 3-Way donatılmış elektronik bir kalibre görev yapıyor. GPS sinyali ve karasal radyo dalgalarının yanı sıra Bluetooth teknolojisi ile bağlantı imkânı da sunan mekanizma, dünyanın neresinde olursanız olun size zamanı olabilecek en doğru şekliyle gösterecek şekilde tasarlanmış.

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-15-.jpg

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-18-.jpg mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-19-.jpg

Bu özelliğinin yanında mekanizmanın farklı ileri teknoloji ürünü fonksiyonları da mevcut elbette. Kronograf, geri sayma, alarm, 2099’a kadar ayarlanmış takvim, gün ve tarih göstergeleri, 39 farklı bölgeye ait zaman gösterimi ve kolların elektronik olarak kendi kendini doğru saati gösterecek şekilde ayarlamaları bu fonksiyonlardan ilk akla gelenler…

mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-6-.jpg mrg-g2000ha-casio-g-shock-mr-g-hammer-tone-7-.jpg

Yalnızca 350 adet ile sınırlı sayıda üretilen G-Shock MR-G “Hammer Tone” MRG-G2000HA modelinin bu ay içerisinde CASIO butik ve yetkili satış noktalarına ulaşması öngörülüyor. Yeni model için belirlenen liste fiyatı ise US$7400 (ABD listesi).

Benzer Haberler