alexa Casio 2016 Yenilikleri | G-Shock | Hammer Tone | Baselworld 2016
Horobox

Dk. Okuma Süresi

CASIO G-Shock MR-G Limited Edition ’Hammer Tone’

Saat dünyasının ‘’ dayanıklılık ‘’ parametresini yeniden tanımlayan haylaz çocuğu Casio G-Shock, üst seviye ürün grubu Mr-G’nin 20. Yıldönümünü 300 adet ile sınırlandırılmış özel bir model ile taçlandırmaya hazırlanıyor.

Saat Endüstrisi ile neredeyse aynı geçmişe sahip özelliklerden biri de hiç şüphesiz dayanıklılık parametresi.. Saatçilik tarihi, özellikle kol saatlerinin yaygınlaşması ile önem kazanan bu özellik ile ilgili, sayısız metot ve uygulama örnekleri ile dolu.. Ancak bunların arasında bir tanesi dayanıklılık konseptini yeniden tanımlayan yapısı ile tüm zamanların en sağlam ürün grubunu temsil ediyor; CASIO G-Shock.

Casio-G-Shock-MR-G-Limited-Edition-Hammer-Tone-8.jpg

Saat dünyasında, yapım amacı ile sunduğu özellikler arasında bu denli direkt ve dürüst bir bağlantı olan başka bir örnek herhalde yoktur diye düşünüyorum zira günümüzde tool watch denildiğinde kuvvetle muhtemel karşımıza çıkan saatler,  tool watch konseptinin ilk tanımlandığı dönemde üretilen modellerden esinlenerek hazırlanmış, yüksek fiyatlı benzer görünümlü modeller olacaktır. G-Shock’a baktığımızda ise uygun fiyatına rağmen bir tool watch’tan beklenen her görevi yerine getirebilen, en zorlu kullanım şartlarına dahi sorunsuz göğüs gerebilen bir saat görüyoruz.

G-Shock’a popüler kültür ile ilgili mecralarda belki pek fazla rastlamıyor olabiliriz ancak gerçek şu ki silahlı kuvvetlerden ekstrem sporlar ile ilgilenen maceraperestlere kadar oldukça geniş bir kullanıcı profiline sahip, benzersiz bir ürün G-Shock. Bugün 500TL gibi bir fiyatın altında sahip olacağınız bir G-Shock,pilli ve çok fonksiyonlu bir saatten beklediğiniz pek çok ihtiyaca cevap verebilen, dayanıklı ve ileri teknolojiye sahip özel bir ürün olacaktır.

Ayrıca G-Shock koleksiyonerlerinin ( evet G-Shock koleksiyorleri var.. ) Rolex ya da Panerai meraklılarından çok da farkı yok.. Onlar da zamanla kült haline gelen eski ve özel G-Shock modellerini aynı tutku ile arayıp buluyorlar.

Bütün bu bilgilerin ışığında ‘’ Peki 6000,00 USD fiyat etiketiyle satışa sunulması beklenen bu G-Shock’ta farklı ne var ki..? dediğinizi duyar gibiyim.. Hemen cevap vereyim;

Casio-G-Shock-MR-G-Limited-Edition-Hammer-Tone-1.jpg

Mr-G ürün grubu, Casio’nun G-Shock kataloğuna 1996 senesinde eklenen bir seri. Modelin en üst grubunu temsil eden Mr-G, özellikle tamamı metal kasa ve bilezik içeren modelleri ile pek çoğumuzun hafızalarına yer etmiş, özgün bir koleksiyon. Kuzey Amerika’da 1000,00 USD bandında gezen fiyatlarla satışa sunulan bu üst ürün grubunun son üyesi ise incelememize konu CASIO G-Shock MR-G Limited Edition ’Hammer Tone’

‘’Hammer Tone’’ teknik anlamda bir G-Shock’tan beklenen tüm özellikleri sunuyor. WR200M su basıncına ve en ağır darbelere dayanıklı modelin içerisinde dünyada yer alan 40 farklı zaman dilimine göre otomatik ayar yapabilen bir GPS alıcısı ve güneş ışığından şarj olabilen Tough Solar özellikli kalibre yer alıyor. Modele ismini ( ve dudak ısırtan fiyatını ) veren özelliği ise kasa ve bileziğinde kullanılan ‘’tsuiki’’ tekniği.

Casio-G-Shock-MR-G-Limited-Edition-Hammer-Tone-3.jpgCasio-G-Shock-MR-G-Limited-Edition-Hammer-Tone-4.jpg

Kılıç ve zırh gibi savaş gereçlerinin üzerine bir çekiç vasıtasıyla uygulanan süsleme tekniği olarak tanımlayabileceğimiz tsuiki elbette saatin vatanından yani Japonya’dan geliyor. Özellikle geleneksel Japon kılıçlarının kabza ve koruma kısımlarında sıklıkla rastlanan bu teknik, ayrıca bir aile geleneği olarak bir jenerasyondan diğerine aktarılan özel bir el sanatı olma özelliğini de taşıyor.

Casio-G-Shock-MR-G-Limited-Edition-Hammer-Tone-5.jpg

Hammer Tone modelinde kasa ve bilezik için DLC kaplamaya sahip titanyum kullanılmış. Ancak bileziğin orta kısımda yer alan parçaları ve bezeli ise çekiç dövmeli olarak tasarlanmış ve finisajı gümüş ve bakır karışımından üretilen özel bir alaşım ile yapılmış. Oborogin adı verilen bu alaşım, ismini yine klasik Japon kılıçlarının kabzalarında sıkça rastlanan bir süsleme tipi olan Oborozuki’den alıyor.

Ayar tepesi ve butonlarda ise yine geleneksel Japon kılıçlarında rastladığımız altın ile zenginleştirilmiş özel bir bakır alaşımına yer verilmiş.

Hammer Tone modelinin tasarım ve üretim aşaması ailesi üç kuşaktır tsuiki sanatı üzerine çalışan metal işleme üstadı Bihou Asano ile beraber yürütülmüş.

Casio-G-Shock-MR-G-Limited-Edition-Hammer-Tone-7.jpg

Mr-G ürün grubunun 20. Yıldönümünü kutlamak için üretilen Hammer Tone 300 ile sınırlandırılmış üretim adedine sahip. Bir G-Shock’tan bekleyebileceğiniz her özelliği eksiksiz biçimde sunan model aynı zamanda kökleri asırlar öncesine dayanan kültürel motiflere de ev sahipliği yapıyor.

Modern teknolojileri geleneksel motiflerle harmanlayıp sunmak sadece Japon saat markaları ile sınırlı bir konsept değil elbette zira İsviçre markalarında da aynı tema ile tasarlanmış pek çok başarılı modele rastlamak mümkün. Ancak Hammer Tone’da bu durumu bir klik yukarı taşıyan bir nüans var; o da Japon kültürüne yaptığı göndermede gizli.. Japonya yapı olarak insanın nefesini kesen teknolojiler ile geçmişi asırlar öncesine dayanan geleneklerin uyum içinde yaşamını sürdürdüğü özel bir habitata sahip. Özetle saat 09.00 – 17.00 arası suyla çalışan bir otomobil tasarlayıp aksam eve geldiğinizde kafanızı dinlendirmek için geleneksel Japon süsleme sanatlarıyla uğraşmanız gayet normal bir durum Japonya’da.

Casio-G-Shock-MR-G-Limited-Edition-Hammer-Tone-6.jpg

Genel anlamda G-Shock serisine saygı duysam da şimdiye kadar sadece iki adet G-Shock sahibi oldum. Belki zaman içerisinde yerleşen mekanik saat tutkusu veya artık bir G-Shock ile uyumlu bir giyim tarzını tercih etmiyor olmam bu duruma sebep olabilir ancak yine de modelin yapım amacına ve geçmişine duyduğum saygı değişmez. Hammer Tone ise ilginç bir şekilde bana oldukça çekici görünen bir model oldu. Bir G-Shock için ekstrem bulduğum fiyat etiketi nedeniyle hiçbir zaman almayı düşündüğüm bir model olamayacak belki ama son zamanlarda gördüğüm en ’’cool’’ G-Shock olduğunu da özellikle belirtmek istiyorum.

Haziran 2016 ile birlikte satışa sunulması planlanan Hammer Tone’un ABD satış fiyatı 6200,00 USD olarak belirlenmiş.Türkiye satış fiyatı ise henüz belli değil.

Benzer Haberler