alexa CDMLEC | Muhteşem Kronograflar | Airain | Lebois & Co | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

CDMLEC ve Muhteşem Kronograflar

Bugünkü makalemde sizlere, CDMLEC (yani Compagnie des Montres Lebois & Cie B.V.) girişim grubuna ait iki marka olan Airain ve Lebois & Co ‘nun kronograflı modellerinden bahsedeceğim. Sıkı durun, son yılların en başarılı yeniden üretimleriyle tanışmak üzeresiniz.

cdmlec-muhtesem-kronograflar-9.jpg

Eskileri seviyoruz. Hatta sevmekten de öteye geçiyoruz, onları büyük bir özlemle anıyoruz. Saat dünyasında da, eskilere hasret duyan meraklıların sayısı azımsanmayacak seviyelerde. Markalar da bu durumdan bolca faydalanıyorlar desek hata etmiş olmayız. Hemen hemen her markanın miras, gelenek, tarih ve benzeri kategori isimleri altında tanıttığı, eski tasarımlarını aynen ya da kısmen yeniden hayata geçirdiği özel modellere rastlamak mümkün. Tam da bu düşünceyle kurulan CDMLEC bünyesinde hayatını sürdüren iki marka, Airain ve Lebois & Co, muhteşem saatleriyle biz eskileri özleyenlerin ilacı olmaya geliyorlar.

cdmlec-muhtesem-kronograflar-4.jpg

Anlamlı markaların, güzel saatleri. Bolca tarih, ince işçilik ve nefes kesici tasarımlar. CDMLEC, bünyesindeki markaların saatlerini bu cümlelerle tanımlıyor. Yüksek kalite ve üstün İsviçre saatçiliğini makul fiyatlarla meraklılarına kavuşturan iki markadan bahsediyoruz. İşte bu iki markaya ait iki kronograf var ki, bünyelerinde barındırdıkları tasarımsal ve teknik detaylarla modern saatçiliğe sıra dışı, belki de eski bir soluğu yeniden getiriyorlar.

Airain Type 20

1950’li yıllarda Fransız Hava Kuvvetleri’ne bağlı hafif tip uçakların uçurulduğu ALAT havacılık servisinin kullandığı saatler olarak saatçilik dünyasında kendine benzersiz bir ün yakalayan Airain markasının bi-compax yerleşimli kronograf modeli Type 20, güncel tasarım ögeleri ve modern teknolojilerle yeniden yorumlanıyor.

cdmlec-muhtesem-kronograflar-10.jpg

Saatin kasası paslanmaz çelikten üretilmiş ve 39,5mm x 10,85mm ölçülerinde ancak bu kalınlık değerine 3,92mm’lik mika camın kalınlığını da eklemek gerekiyor. Saatin boynuzlar arası uzunluğu ise 47,7mm. Yani ince/kalın fark etmeksizin birçok bilekte rahatlıkla taşınabilecek bir modelden bahsediyoruz. Saatin su geçirmezlik değeri 50 metre olarak belirlenmiş. Çift yöne dönebilen geri sayım tipi bezel ile tamamlanan model, her koşulda rahatça okunabilen, Super-LumiNOVA dolgulu bir kadranla karşımıza çıkıyor.

cdmlec-muhtesem-kronograflar-12.jpg

Kapalı arka kapak tasarımından dolayı Airain Type 20’de yer alan elden kurmalı(!) kronograf mekanizmanın güzelliğinden mahrum kalıyoruz ancak mekanizmanın teknik özellikleri de en az görselliği kadar dikkat çekici. La Joux-Perret imzalı elden kurmalı ve flyback kronograf özellikli mekanizma, 28 taşlı ve 60 saatlik güç rezervine sahip. Saat 9 hizasında küçük saniye ve saat 3 hizasında kronografa ait 30’luk dakika sayacı ile donatılan mekanizma, modelin karakteri ile kusursuz bir uyum sergiliyor. 

cdmlec-muhtesem-kronograflar-5.jpg

20mm kayış genişliğine ve kahverengi/siyah olmak üzere iki farklı süet kayış alternatifine sahip modelin liste fiyatı 2149 Euro. Saatin sahip olduğu özelliklere kıyasla makul denilebilecek bir fiyat etiketiyle meraklılarına ulaştırılabilmesinin en önemli sebeplerinden biri şüphesiz kullanılan mekanizma. Citizen bünyesinde faaliyet gösteren La Joux-Perret, ETA ve Sellita gibi İsviçre devleriyle baş edebilecek kalitede ve teknik yeterlilikte mekanizmaları uygun fiyatlarla saat firmalarının hizmetine sunmasıyla biliniyor. Daha detaylı bilgi ve sipariş için https://www.airain.com/airain-type-20-re-edition/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

cdmlec-muhtesem-kronograflar-1.jpg

Lebois & Co. Heritage Chronograph

50’lilerin askeri ruhu yerine 40’ların romantizmine yolculuk yapmak isteyenler için kardeş firma Lebois & Co tarafından üretilen Heritage Chronograph ile yolumuza devam ediyoruz.

cdmlec-muhtesem-kronograflar-13.jpg

39mm x 10,5mm ölçülerinde paslanmaz çelik kasaya sahip modelin toplam kalınlığı, iç taraftan AR kaplamalı 3,4mm kalınlığındaki safir kristal camın etkisiyle 13,9mm’ye yükseliyor. Saatin boynuzlar arası mesafesi 47,35mm. Eğimli(bevelled) ve kademeli(stepped) olmak üzere iki farklı bezel seçeneğine sahip modelin, arka kapağında safir kristal cama yer verilmiş. Mekanizmanın izlenebildiği saatin su geçirmezlik değeri 50 metre olarak belirtiliyor. 

cdmlec-muhtesem-kronograflar-11.jpg

Dört farklı kadran alternatifine sahip Heritage Chronograph, özellikle somon renkli, takimetre ve telemetre özellikli versiyonla gönlümü fethetti. Bunun haricinde beyaz ve gümüş tonlu diğer kadran alternatifleri de en az somon seçenekleri kadar göz alıcı. Bi-compax kronograf yerleşimine sahip saatlerin kalbinde La Joux-Perret üretimi, elden kurmalı ve flyback özellikli kronograf kalibrelere yer verilmiş. 24 taşlı ve 60 saat güç rezervli LC-450 ile donatılan saatler 4800 A/m’ye kadar manyetik alan direncine ve günlük +/- 30 saniyelik sapma değerine sahip. 30mm x 7,3mm ebatlarındaki kalibre saatte 28800 titreşimde çalışıyor. 

cdmlec-muhtesem-kronograflar-8.jpg

Henüz ön sipariş aşamasında olan saatler ilk etapta 2000 Euro’nun biraz üzerinde satış fiyatıyla piyasaya sürülecekler. Daha detaylı bilgi ve ön sipariş için https://www.leboisandco.com/colab-hc-3/  adresini ziyaret edebilirsiniz.
Benzer Haberler