alexa Chanel | Monsieur de Chanel | Baselworld 2016 | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Chanel Yenilikleri — Monsieur de Chanel

chanel-logo.png

Her ne kadar tasarladığı birbirinden özel kadın saatleriyle biliniyor da olsa, Chanel uzun bir süredir erkek saatleri de tasarlıyor. Bu tasarımlara en son eklenen model olan Monsieur de Chanel ile Baselworld 2016 fuarında boy gösteren Chanel fuarın ilgi çeken markaları arasına girmeyi başardı.

Markanın geçmiş ve mevcut tasarımları ile kıyaslandığında oldukça maskülen hatlara sahip olsa da açıkçası Monsieur de Chanel’i erkek kullanıcıların kolunda görebileceğimizden pek de emin değiliz zira markanın erkek modelleri bile kadın kullanıcılar tarafında oldukça rağbet gören modellerin başında geliyor.

Chanel-Monsieur-de-Chanel-Baselworld-1.jpg

Koleksiyonun ilk üyesi olan Monsieur de Chanel jumping hour ve retrograde dakika gibi iddialı komplikasyonları da beraberinde getiriyor. Küçük saniye kolu ile tasarımını biraz daha özgün hale getiren Monsieur de Chanel 40mm çapında 18K altın kasa seçenekleri ile sunuluyor. Retrograde tarzı dakikaların ve saniyenin ayrı kadranlar vasıtasıyla gösterildiği kadranın en dikkat çekici tasarım detayı ise Chanel parfüm şişelerinin kapağını andıran jumping hour penceresi olmuş.

Chanel-Monsieur-de-Chanel-Baselworld-2.jpg

Markanın genel tasarım detayları ile kıyaslandığında oldukça yenilikçi duran numaratörlerin font tipi ve boyutu Chanel logosu ile uyum içinde tasarlanmış. Alışılmışın aksine, ayar tepesi üzerinde yer alan motif Double-C formunda değil, gayet başarılı şekilde işlenmiş bir “aslan başı” figürüne sahip. Bu figürün görsel şıklığının yanında özel bir de anlamı var: markanın in-house mekanizmalarını temsil ediyor.

Chanel-Monsieur-de-Chanel-Baselworld-4.jpg

Monsieur de Chanel markanın tamamı kendi üretimi ve tasarımı olan Chanel Calibre 1 ile hayat buluyor. Chanel Haute Horlogerie Bölümü tarafından özel olarak geliştirilen kurmalı mekanizma, çift tulumbalı tasarıma sahip. Antrasit kaplaması ile oldukça şık duran mekanizmanın açık şekilde tasarlanmış köprüleri saatin geneline hâkim minimalist ve modern karakter ile fevkalade uyum sağlamış. Teknik açıdan da gayet başarılı özellikler sunan mekanizmaya bakarak, markanın bir kısmını bünyesine kattığı bağımsız hi-end saat tasarımcısı Romain Gauthier’in know-how’ından yararlandığını görebiliyoruz.

Chanel-Monsieur-de-Chanel-Baselworld-5.jpg

Monsieur de Chanel modelinin üretimi 300 adet ile sınırlandırılmış. 150 adet 18K beyaz altın ve yine 150 adet 18K bej ( birkaç sene önce Chanel tarafından tanıtılan özel bir altın tonu ) altından üretilecek şekilde tasarlanan modelin Nisan ayı içerisinde satışa sunulması planlanıyor.

Chanel-Monsieur-de-Chanel-Baselworld-3.jpg

Benzer Haberler