alexa Grand Prix | Monaco | Historique 2016 | Chopard | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Chopard Grand Prix de Monaco Historique 2016 Race Edition

chopard-logo.jpg

Ünlü lüks saat ve mücevherat markası Chopard, dünyanın en prestijli klasik araba yarışlarından kabul edilen “The Grand Prix de Monaco Historique” anısına ürettiği iki farklı saat ile sayfalarımıza konuk oldu. Motor sporlarının güçlü, sportif ve sofistike taraflarını başarıyla yansıtan modellerin detayları haberimizde...

Chopard-Parade.jpg

Haberimize konu modellerin detaylarından bahsetmeden önce The Grand Prix de Monaco Historique’den biraz söz etmekte fayda var diye düşünüyorum. Klasik otomobil tutkunları için motor sporlarının en prestijli organizasyonlarından sayılan yarış 1997 senesinden bu yana koşuluyor. Chopard, iki yılda bir gerçekleşen yarışmaya 2002 yılından bu yana destek veriyor.

009-The-parade-at-lightning-speed.jpg

Yarışmanın 2016 ayağı 13-15 Mayıs tarihleri arasında, motor sporlarının efsaneleşmiş pistlerinden Monte Carlo’da gerçekleşti. 60 yaşın üzerindeki yarış otomobillerinin kıyasıya çekiştiği yarışta Bugatti, Alfa Romeo, Ferrari, Maserati, Jaguar ve Aston Martin gibi markaların yer aldı. 2014 senesinde gerçekleşen yarışmadan bir kaç kare ile sizleri baş başa bırakıyorum.

001-Colourful-cars-in-the-race.jpg

Haberin başında organizasyonun sponsorları arasında yer alan Chopard’ın yarışmaya özel iki farklı saat ürettiğinden bahsetmiştim. “The Grand Prix de Monaco Historique 2016 Race Edition” adı altında tanıtılan saatler iki farklı model olmaktan ziyade daha çok aynı modelin farklı iki versiyonu şeklinde tasarlanmış.

Chopard-Grand-Prix-1.jpg

Saatlerin her ikisi de 44.5mm çapa ve 100 metre su geçirmezliğe sahip kasalar içerisinde sunuluyor. 500 adet ile limitli olan model, titanyum ve paslanmaz çeliği aynı kasada buluşturan tasarımı ile dikkat çekiyor.

100 adet ile limitli olan modelde ise 18K ayar pembe altın tercih edilmiş.

Chopard-Grand-Prix-2.jpg Chopard-Grand-Prix-4.jpg

Her iki model için de aynı kadran renkleri kullanılmış. Beyaz ve gümüş tonların ağırlıkta olduğu kadranlara mavi ve turuncu eklemeler ile hareket katılmış. Akrep, yelkovan ve kronograf kolları ise modellerin kasa malzemesine uygun olacak şekilde seçilmiş.

Kronograf fonksiyonunun alt kadran dizilimi 12-6-9 şeklinde tasarlanmış. Tarih penceresine ise saat 3 konumunda yer verilmiş.

Saatlerin arka kapaklarında Automobile Club de Monaco’nun logosu kullanılmış. Saatin limitli üretim bilgisi de yine arka kapakta belirtilmiş. Saati henüz canlı inceleme fırsatı bulamadım ancak hem tanıtım fotoğraflarından hem de Chopard’ın detay işçiliğindeki tecrübesinden yola çıkarak üretim kalitesinin mükemmel göründüğünü söyleyebilirim. Motor pistonu şeklinde tasarlanmış kronograf butonlarının üzerindeki detaylar bile bu öngörümü doğrular nitelikte..

Chopard-Grand-Prix-7.jpg Chopard-Grand-Prix-8.jpg

Chopard-Grand-Prix-3.jpg

Saatin kalbinde 25 taşlı ve 28,800vph hızında çalışan bir mekanizma yer alıyor. Tam kurulumda toplam 46 saat güç rezervi sunan mekanizmanın COSC sertifikasyonuna sahip olduğunu da hatırlatalım.

Saatler mavi/turuncu dikişlere sahip deri kordonun üzerinde sunuluyor. Modellerin motor sporları bağlantısını mümkün olan her detayda vurgulamayı başaran Chopard kutu setine bir adet de mavi/turuncu detaylar içeren gri renkli Nato kordon eklemeyi de unutmamış.

Chopard-Grand-Prix-5.jpg

Benzer Haberler