alexa Chopard | L.U.C | GMT One | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Chopard L.U.C GMT One

Chopard-logo-wallpaper.jpg

Sık seyahat eden saatseverlerin vazgeçilmez komplikasyonlarından GMT, Chopard’ın geleneksel çizgileriyle bir kez daha hayat buluyor.

Özellikle Mille Miglia serisinde yakaladığı başarıyla saat dünyasındaki yerini daha da sağlamlaştıran Chopard, GMT özellikli yeni L.U.C Koleksiyonu modeli GMT One ile saatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 

Özgün tasarımı ve retro çizgileriyle hemen fark edilen yeni modelin içerisinde ise markanın tamamen kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. L.U.C 01.10-L mekanizma yer alıyor. Sık seyahat eden saatseverlerin beğenisini kazanacağını kesin gözüyle baktığımız bu yeni modeli gelin yakından tanıyalım.

L-U-Chopard-GMT-One-1.jpg

L.U.C GMT One, markanın Fleurier’de yer alan tesislerinin 20. kuruluş yıldönümü anısına tasarlanmış. Modelin öne çıkan GMT özelliği ise, Chopard’ın tarihinde ilk defa mekanizmaya entegre şekilde tasarlanarak üretilmiş. Sık seyahat eden kullanıcıların ikinci zaman dilimini görüntüleme ihtiyacına Chopard tarzıyla cevap veren saatin tasarımında markanın L.U.C Koleksiyonu dahilinde rastladığımız retro çizgilere yer verilmiş.

L-U-Chopard-GMT-One-7.jpg L-U-Chopard-GMT-One-8.jpg

Saatin kasası, modern bir erkek saati için yeterli büyüklüğü sunan ancak aynı zamanda retro çizgiler taşıyan tasarımla da uyumlu durabilen 42mm’lik çap ile tasarlanmış. Paslanmaz çelik kasanın kalınlığı ise gayet konforlu bir ölçü olan 11.71mm olarak uygulanmış.

L-U-Chopard-GMT-One-2.jpg

Hem ön hem de arka kısımda yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmeye dayanıklı safir kristal camların görev yaptığı kasanın su geçirmezlik değeri ise 50M olarak ayarlanmış. Parlak ve satine yüzeylerin beraber kullanıldığı kasanın sağ tarafına saatin zaman ve GMT fonksiyonlarını ayarlamak için kullanılan iki adet ayar tepesi yerleştirilmiş.

L-U-Chopard-GMT-One-4.jpg

Saatin kadranında ağırlıklı olarak siyah renk kullanılmış. GMT fonksiyonunu daha rahat hale getirmek için kontrast beyaz ve sarı renk indekslerden faydalanılan kadran tasarımında sade ancak işlevsel bir dizilim tercih edilmiş. İki farklı zemin ve indeks renkleriyle tasarlanan GMT skalası kadranın hemen dış kısmına konumlandırılmış. Skaladaki turuncu tonunda tasarlanan GMT kolu merkeze yerleştirilmiş. Sade şekilde tasarlanan akrep, yelkovan ve saniye kolu, saatin retro karakteriyle başarıyla uyum sağlarken, saat 6 noktasına yerleştirilen ve kadran rengine uygun disk zemini ile tasarlanan tarih penceresi sayesinde kadranın karmaşık görünmesinin de önüne geçilmiş. 

L-U-Chopard-GMT-One-3.jpg

Saatin kalbinde Chopard’ın kendi tasarımı ve üretimi olan Calibre L.U.C 01.10-L tercih edilmiş. 31 taşlı mekanizmanın çalışma hızı 28800vph olarak ayarlanmış ve geniş tulumbası sayesinde tam kurulumda 60 saat güç rezervi sunması sağlanmış. Dekoratif anlamda geleneksel detaylara yer veren mekanizmanı oluşturan parçaların büyük bölümü pahlanmış şekilde üretilirken köprülerin üzerinde ise geleneksel saatçiliğin vazgeçilmez detaylarından Côtes de Genève motiflerine yer verilmiş. Mekanizmanın zaman tutma hassasiyeti ise C.O.S.C. sertifikasyonuyla tescillenmiş.

L-U-Chopard-GMT-One-5.jpg

Saatin klasik dress watch karakterine uygun şekilde tasarlanan deri kayış için siyah timsah derisi tercih edilmiş. Kayışın uç kısmında ise paslanmaz çelikten üretilmiş klasik tarzda bir tokaya yer verilmiş. 

Aynı teknik özellikleri taşıyan bir de 18K masif pembe altın versiyonu bulunan L.U.C GMT One modeli için satış noktalarına ulaşma tarihi ile ilgili bir bilgi henüz verilmiyor.

L-U-Chopard-GMT-One-9.jpg

Benzer Haberler