alexa Ref. 168592-3001 | Chopard | L.U. C | XP | Stainless Steel | Baselworld 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Chopard L.U.C XP Stainless Steel

Chopard-logo-wallpaper.jpg

Geride bıraktığımız Baselworld 2017 fuarına renk katan markalardan Chopard, her ne kadar ilginin neredeyse tamamını L.U.C Lunar One Perpetual Calendar modeliyle toplamış da olsa, sade ve klasik çizgiler taşıyan L.U.C XP Stainless Steel modeli ile de büyük beğeni gördü. Dress Watch konseptine Chopard bakış açısıyla yeni bir yorum getiren model, gösterişten uzak tasarımı ve L.U.C imzalı mekanizmasıyla markanın son dönemde tanıttığı en başarılı modeller arasında yerini aldı.

Chopard-LUC-XP-Xtainless-Steel-3.jpg

Lüks saat ve mücevherat konusunda ilk akla gelen isimlerden olan Chopard, bu sene de Baselworld fuarının en çok konuşulan markaları arasındaydı. Özellikle L.U.C Lunar One Perpetual Calendar modeliyle saatseverler kadar otoriteleri de kendine hayran bırakan marka, klasik dress watch tarzında tasarladığı L.U.C XP Stainless Steel modeli ile de büyük beğeni topladı.

Chopard-LUC-XP-Xtainless-Steel-12.jpg

Markanın bayrak gemisi ürün grubu L.U.C koleksiyonunda yer alan ve ultra-ince mekanizmalarıyla dikkat çeken XP serisinde bulunan model, markanın “less is more (az olan çoktur)” kavramına gönderme yapan bir tasarıma sahip.

Chopard-LUC-XP-Xtainless-Steel-7.jpg

Yeni model 40mm çapında, paslanmaz çelikten yapılmış bir kasa içerisinde geliyor. Dress watch konsepti için biraz iddialı bir ebada sahip kasa, parlak ve mat yüzeylerin birlikte kullanıldığı bir tasarım sunuyor. Ön ve arka yüzünde safir kristal camların yer aldığı kasa, 7.20mm’lik kalınlığıyla oldukça konforlu bir kullanım sağlıyor. 40mm kasa çapının getirdiği iriliği, inceliğiyle dengeleyen kasa, kısa boynuz yapısı sayesinde ince bileklere bile dengeli şekilde oturuyor. Günümüz standartlarında iki kollu bir dress watch için artık zayıf kabul edilebilecek 30M su geçirmezlik değerine sahip kasanın sağ tarafında, konsepte uygun şekilde tasarlanmış ince bir kurma kolu yer alıyor.

Chopard-LUC-XP-Xtainless-Steel-2.jpg

Geniş çaplı kasası ve parlatılmış yuvarlak bezeli ile oldukça dikkat çekici bir model olan L.U.C XP Stainless Steel, açık renk zemine ve ilginç bir yüzey dokusuna sahip kadranı ile göz alıcı bir duruş sergiliyor. Dikine uygulanmış satine yüzey üzerine mavi renkte hazırlanmış 3,6,9,12 büyük rakam indeks sunan kadran sade yapısıyla mütevazı ve zarif bir görüntü sunuyor. Kalan sekiz saat için üçgen formunda markörler bulunuyor. Modelin kolları, XP serisinde aşina olduğumuz özgün bir tasarıma sahip. Kalından inceye doğru kademeli bir geçiş yapan kollar da mavi renkte çalışılmış. Kadranın üzerinde “ L.U. CHOPARD “ dışında herhangi bir ibare yer almıyor.

Chopard-LUC-XP-Xtainless-Steel-13.jpg

Hemen her noktasında özgün ve ince detaylara denk geldiğimiz modele hayat verecek mekanizma olarak Caliber Ref. 96.53-L seçilmiş. Fleurier – İsviçre’de bulunan Chopard atölyelerinde tasarlanan ve üretilen mekanizma elden kurgulu hazırlanmış. Sadece 3.30mm kalınlığına rağmen bünyesinde Chopard’a patentli Twin Barrel ( çift tulumba ) düzeneği barındıran mekanizma tam kurulumda 58 saat gibi etkileyici bir güç rezerv süresi sağlıyor. Cotes de Geneve dekorasyonlarının yanında L.U. C koleksiyonunun simge detaylarından mikro-rotor ile gelen mekanizma arka kapakta yer alan safir kristal cam bölmeden izlenebiliyor. Bu arada ufak bir not düşeyim; mekanizmanın mikro-rotoru, özgül ağırlığı oldukça yüksek olan Tungsten alaşımından imal edilmiş. Sanayinin pek çok dalında kullanılan ve aşırı sert doğası ile işlemesi oldukça zor olan Tungsten malzemesinden yapılan rotor sayesinde, mikro-rotor mekanizmalarda rotorun küçüklüğünden ( ve hafifliğinden ) kaynaklı verimli kurulamama sorunu da bertaraf edilmiş.

Chopard-LUC-XP-Xtainless-Steel-14.jpg

Modelin bir diğer önemli özelliği de kayışı… Baselworld 2017 bünyesinde saatseverlerle buluşan tüm yeni modeller arasında belki de en “cool” olma özelliğini taşıyan kayış deri/kaşmir karışımından yapılmış. Kahverengi timsah derisi üzerine kadranda kullanılan tonla uyumlu mavi kaşmir detay sunan kayışın uç kısmında ise Chopard imzalı paslanmaz çelik toka kullanılmış. Hatırlatmakta fayda görüyorum; L.U.C XP Stainless Steel ayrıca mavi timsah derisi kayışı alternatifi de sunuyor ancak bence modelin karakterini en iyi tamamlayan kayış deri/kaşmir karışımı oluyor.

Chopard-LUC-XP-Xtainless-Steel-5.jpg Chopard-LUC-XP-Xtainless-Steel-6.jpg

Chopard L.U.C XP Stainless Steel için “bir başka dress watch..” demek mümkün değil zira yeni model, kadranından kayışına kadar her noktasında farklı detaylar sunan özel tasarım unsurlarına ev sahipliği yapıyor. Fotoğraflarda zaman zaman markanın diğer yeni modellerinden L.U.C XPS Twist QF Fairmined ile birlikte görüntülediğimiz modelin yaz ortasında butiklere ulaşması planlanıyor.

Chopard-LUC-XP-Xtainless-Steel-4.jpg

Benzer Haberler