alexa Maestro Mamba | Christophe Claret | Sihh 2018 | Hi-End | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Christophe Claret Maestro Mamba

christophe-claret-logo.jpg

Hi-End tabir edilen modellerin vazgeçilmez isimlerinden Christophe Claret, Afrika’nın balta girmemiş ormanlarından esinlenerek tasarladığı Maestro Mamba modeli ile SIHH 2018 fuarının en egzotik isimleri arasında yerini aldı.

Christophe-Claret-Maestro-Mamba-Sihh2018-1.jpg

Geleneksel saatçiliğin sınırlarının sonuna kadar zorlandığı Hi-End modeller, bu sene de SIHH yenilikleri arasında önemli bir yer tuttu. Lüks saat kavramının sadece kıymetli metallerden veya pahalı taşlardan, hatta geleneksel komplikasyonlardan ibaret olmadığını bizlere dâhiyane tasarımlarıyla bir kez daha gösteren bu inanılmaz modellerden biri de, Christophe Claret Maestro Mamba oldu.

Christophe-Claret-Maestro-Mamba-Sihh2018-2.jpg

Yeni model siyah PVD kaplama uygulanmış bir kasa içerisinde geliyor. 42mm çapında ve 16.06mm yüksekliğinde tasarlanan kasanın bileğe oldukça konforlu bir şekilde oturuyor. Kasanın ön yüzünde kullanılan geniş ve bombeli safir kristal cam, çok boyutlu kadranın en ince detayına kadar izlenebilmesine imkân sağlıyor. 30 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın arka kısmında yer alan safir kristal cam bölmeli kapak sayesinde, kasayı sonuna kadar dolduran mekanizma da görülebiliyor. Modelin ayar kolunda ise Tsavorite taşından yapılmış bir süsleme göze çarpıyor.

Christophe-Claret-Maestro-Mamba-Sihh2018-4.jpg

Aslında Christophe Claret Maestro Mamba modeli için “modelin en can alıcı yeri... “ diye başlayan bir cümle kurmak istemiyorum zira modeli oluşturan bileşenlerin her biri kendi başına bir sanat eseri hassasiyetinde hazırlanmış detaylar sunuyor. Ancak kadranın bu bileşenler arasında apayrı bir yeri olduğu da aşikâr.

Modelin kısmen iskelet şeklinde tasarlanmış kadranında mükemmel bir detay işçiliği ile hazırlanmış Mamba yılanı figürü dikkat çekiyor. Mekanizmanın görülebilen parçalarının etrafını dolaşacak şekilde tasarlanmış yılan figürü 4N altın alaşımından üretilmiş ve yeşil konsepte uyum sağlaması için SpectraCoatTM malzeme ile renklendirilmiş.

Christophe-Claret-Maestro-Mamba-Sihh2018-7.jpg

Christophe Claret’in yenilikçi ve aykırı tarzını başarıyla yansıtan kadrana yerleştirilmiş göstergeler de konsepte uygun şekilde tasarlanmış. Saat ve dakika sayaçlarını işaretçi (pointer) tarzında hazırlandığı kadranın saat 5 hizasına piramit formunda tasarlanmış büyük bir tarih penceresi yerleştirilmiş. İki ayrı konik parçadan oluşan piramit göstergenin alt parçasında tekil rakamlar, üst parçasında ise on’luk rakamlar kullanılmış. Markaya patentli MEMO fonksiyonun da yer aldığı kadrana, kurma kolunda da kullanılan yeşil renkli Tsavorite taşı süslemeler eklenmiş. Kadranda yer alan kollar ise siyah kaplamalı titanyumdan üretilmiş ve yeşil renk Super-LumiNova® fosfor malzemesi ile kaplanmış.

Christophe-Claret-Maestro-Mamba-Sihh2018-8.jpg

Modelin içerisinde Christophe Claret imzalı Caliber DMC16 görev yapıyor. 33 taşlı elden kurmalı mekanizma 21600vph (3Hz) hızında çalışıyor ve tam kurulumda 7 günlük güç rezerv süresi sunuyor. Charles X tarzı köprüleri ve iskelet formunda hazırlanmış tulumbasıyla klasik Christophe Claret tasarım öğeleri barındıran mekanizma safir kristal cam bölmeli arka kapaktan zevkle izlenebiliyor.

Christophe-Claret-Maestro-Mamba-Sihh2018-3.jpg

Egzotik olduğu kadar otantik detaylar da sunan modelin üzerinde direkt Mozambik’te avlanmış Mamba yılanı derisinden bir kayış yer alıyor. Otantik detaylardan bahsederken ufak bir bilgi ekleyelim; modelin üzerinde sunulduğu deri kayışın elde edildiği yılan, yine modelin kadranında ve ayar kolunda göze çarpan Tsavorite taşına ait en büyük rezervin yer aldığı bölgede avlanmış. Kayışın uç kısmında ise Christophe Claret imzalı siyah PVD kaplamalı katlanır klips yer alıyor.

Christophe-Claret-Maestro-Mamba-Sihh2018-5.jpg Christophe-Claret-Maestro-Mamba-Sihh2018-6.jpg

Sadece 28 adet ile sınırlı üretilen Christophe Claret Maestro Mamba CHF 96,000 etiket fiyatıyla satışa sunuluyor. Egzotik modeller arasında bile iddialı tasarımıyla göz dolduran modelin, turuncu detaylar ve safir taşlarla süslenmiş bir de Maestro Pantherophis versiyonu bulunuyor. Yine 28 adet ile sınırlı üretilen model, Maestro Mamba ile aynı fiyat etiketini taşıyor.

Christophe-Claret-Maestro-Mamba-Sihh2018-9.jpg

Benzer Haberler