alexa Christophe Claret | X-TREM-1 | Soprano | Mecca | SIHH 2016 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Christophe Claret SIHH 2016 Gösterimiyle Merceğimiz Altında

horobox_amblem.png

Christopher Claret sıradışı saatleriyle Sihh 2016’nın en çok konuşulanları arasına girmeyi başardı. Özellikle Xtrem 1 ve Soprano modelleri horolojik limitleri fazlasıyla zorlayan özelliklere sahipler.

X-TREM-1

Christophe_Claret_X_Trem_1-2-.jpg

Herhalde fuarın en fantastik tasarımlı saatlerinden biri desek yanlış olmayız. Modelin ismi kendi başına manidar olduğu kadar her harfi için farklı anlamlara sahip (X – Experimental, T – Time, R – Research, E – Engineering, M – Mechanism). 8 adetle limitli sayıda üretilmiş bu özel saat 40.8mm x 56,8mm x 15mm ölçülerinde beyaz altın ve PVD kaplama titanyumun kombine kullanılmasıyla elde edilmiş kasaya ve 30 metre su geçirmezlik değerine sahip.

Christophe_Claret_X_Trem_1.jpgChristophe_Claret_X_Trem_1-4-.jpg

Kurmalı kalibre 419 ayrı parçadan oluşuyor, 64 taşlı, 50 saatlik güç rezervine ve tourbillon balans yayına sahip. Saatin en çarpıcı özelliği ise zaman gösterimini saatin iki yanında bulunan metal kürelerle gerçekleştirmesi. İşin en ilginç yanı ise metal küreler manyetik alan sayesinde havada asılı duruyorlar ve saatin mekanizması topları hareket ettirmek için oluşturulan manyetik alandan etkilenmiyor.

Christophe_Claret_X_Trem_1-3-.jpg

Soprano

Christophe_Claret_Soprano-5-.jpg

Tourbillon ve minute repeater komplikasyonlarının en şık hali olarak karşımıza çıkan Soprano modeli 8’er adetle limitli sayıda üretilmiş 4 farklı renk kombinasyonu ve 2 farklı kasa seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. 45mm x 15.32mm ölçülerinde 18 ayar beyaz veya pembe altın seçeneklerine sahip modelin su geçirmezlik değeri 30 metre ile sınırlandırılmış.

Christophe_Claret_Soprano-1-.jpg

Christophe_Claret_Soprano-7-.jpgChristophe_Claret_Soprano-3-.jpg

Kurmalı kalibre 450 paradan oluşuyor, 39 taşlı ve 72 saatlik güç rezervine sahip. Alışılagelmiş minute repeater özellikli saatlerden farklı olarak Soprano modelinin 2 değil 4 farklı çan düzeneği bulunmakta, bu sayede istenildiği takdirde 4 farklı tonda ses çıkararak zamanı notalarla kullanıcısına aktarabiliyor.

Christophe_Claret_Soprano-8-.jpg

Mecca

Christophe_Claret_Mecca-2-.jpg

İslam alemi düşünülerek tasarlanmış model 63 adetle sınırlı sayıda üretilmiş. 44mm x 18.49mm ölçülerinde titanyum kasaya sahip modelin su geçirmezlik değeri 30 metre olarak belirlenmiş. Saat, kendinden bir önceki versiyon olan Aventum gibi kadranın orta kısmında miraskop düzeneğine sahip. Miraskop yanısıtıc yüzeyler sayesinde doğal yollarla optik illüzyonlar sayesinde hologram görüntüsü elde etmeye yarayan ve küçük alanlarda başarılı sonuçlar alan bir sistem. Saatin kadranının orta kısmında bulunan Kabe maketi sayesinde modelin adına yakışır bir görüntü elde ediliyor.

Christophe_Claret_Mecca-1-.jpgChristophe_Claret_Mecca-5-.jpg

Modelde 72 saat güç rezervine sahip otomatik kalibre kullanılmış.

Christophe_Claret_Mecca-3-.jpg

Benzer Haberler