alexa Two Tune | Carillon | Christophe Claret | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

CHRISTOPHE CLARET “ Two Tune Carillon “

christophe-claret-logo.jpg

Kolunuzdaki minyatür müzik kutusu zamana senfonilerle eşlik ediyor..

saat1-Version-2.jpg

1997 yılında, markanın 10th yıldönümünü kutlamak amacıyla üretilen Two Tune Carillon üretilen ilk zaman akışına veya isteğe bağlı melodi çalabilen mekanik kol saati olarak biliniyor.

Antoine Favre tarafından 18.YY’da üretilen melodili modellerden ilham alınıp günümüz mekanik saat teknolojisiyle üretilen bu mikro-mekanik mücevher 454ad parçadan oluşuyor.

Adından da anlaşılacağı üzere saat başı veya kullanıcısının arzu ettiği zamanda bir senfoni çalarak zamana eşlik eden saatin bu özelliğinin arkasında -tıpkı klasik bir müzik kutusunda olduğu gibi- titreşimle ses üreten 20ad mikro dişe sahip, fırça formunda iki ad mekanik düzenek var.

saat3.jpg

Cam arka kapaktan da zevkle izlenebilecek bu düzenek kadran üzerinde açılan pencereden görülebilen bir de mikro regükatör ünitesine sahip.

J.Strauss’tan “ Imperial Waltz “ ve Charlie Chaplin’den “ Two Little Bootees” senfonilerini başarıyla çalabilen Two Tune Carillon gerçek anlamda eşsiz bir saat.

Saat 8 noktasındaki kontrol butonu ile melodi seçimi yapılıyor. Saat 10 noktasındaki buton ise melodinin hangi tercihe göre çalacağını belirlemek için kullanılıyor.

Ayar tepesi aynı anda hem saatin hem de müzik düzeneğinin güç rezervini kurabilecek şekilde ayarlanmış.

saat2.jpg

Christophe Claret kimdir..?

Geneva Saatçilik Okulu’nu dereceyle bitirdikten hemen sonra müzikal saatlere ilgi duymayan başlayan Claret bu ilgisinin ilk meyvesini çeyrek vuruşlu otomatik bir repeater ile verdi. Kariyerinde bir dönüm noktası kabul edilen bu kalibreden sonra 1987 senesinde Ulysse Nardin’in ilgisini çeken genç saat ustası çalışmalarına bu marka altında devam etti.

Artan tecrübesiyle birlikte kendi üretim atelyesini kuran Claret lokasyon olarak yine yüksek saatçiliğin kalbi sayılan La Chaux De Fonds bölgesini seçti. Kısa zaman sonra da halen bulunduğu Le Locle tepelerindeki binasına yerleşen Claret kalibre dizaynındaki uzmanlığını geliştirerek sürdürdü.

İlk bağımsız dizaynı Caliber CLA88 adını verdiği bir repeater’dı. Takdir toplayan bu dizaynını sırasıyla daha da kompleks bir yapıya sahip olan müzik kutusu kalibresi ve çift zamanlı katedral repeater’ı olan “ Adagio ” takip etti.

Benzer Haberler