alexa Christopher Ward | C9 Me 109 | Single Pusher | Chronograph
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Christopher Ward C9 Me 109 Single Pusher Chronograph

christopher-ward-logo.png

Saat sektörünün İngiliz menşeli isimlerinde Christopher Ward, havacılığın erken yıllarından ilham alarak tasarladığı yeni C9 Me 109 Single Pusher Chronograph modelini duyurdu. Markanın kendi tasarımı ve üretimi olan tek tuş kronograf özellikli mekanizmayla hayat bulan yeni model, ulaşılabilir fiyatı ile de ilgi topladı. 

Butik markanın yeni modeli C9 Me 109 Single Pusher Chronograph, II. Dünya Savaşı yıllarına ait askeri uçaklarda sıklıkla rastlanan Junghans Bo-Uk-I kokpit saatinden esinlenerek tasarlanmış. Aslında markanın havacılığın erken yıllarından ilham alınarak tasarlanan modellerinde esin kaynağı olarak İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri bünyesinde görev yapmış pilot saatleri kullanılıyor. Ancak markanın eş başkanının, Luftwaffe (II. Dünya Savaşı dönemi Alman Hava Kuvvetleri) bünyesindeki en popüler savaş uçağı olarak tarihe geçen bir Messerschmitt Bf 109 kokpitinde denk geldiği Junghans Bo-Uk-I saatin ilham kaynağı olunca, yeni modelin adı da bu duruma gönderme yapacak şekilde kararlaştırılmış.

Christopher-Ward-C9-Me-109-Monopusher-1.jpg

İşin ilginç kısmı, Christopher Ward C9 Me 109 Single Pusher Chronograph modelinin Messerchmitt’in kokpitinde yer alan Junhghans’la olan benzerliği görsel detaylarla sınırlı değil. Uçağın içinde bulunan saate hayat veren mekanizma olarak, saat endüstrisinin duayen kalibrelerinden Unitas 6497’nin atası kabul edebileceğimiz elden kurmalı bir mekanizma kullanılmış. Bu detayı atlamayan Christopher Ward, yeni modelinin içerisinde görev yapması için elden kurmalı ve tek tuşla kontrol edilebilen kolon çarklı kronograf fonksiyonlu bir mekanizma tasarlamış. Cal. JJ02 referansıyla markanın ürün grubuna eklenen mekanizma, modelin siyah ağırlıklı teması için kısmen siyah kaplamayla dekore edilmiş. 

Tıpkı II. Dünya Savaşı döneminde kullanılan kokpit saatlerinde olduğu gibi, Christopher Ward C9 Me 109 Single Pusher Chronograph için de siyah bir kasa tercih edilmiş. 43mm çapında tasarlanan paslanmaz çelik kasa siyah DLC kaplamayla karartılmış. Yine dönemin pilot saatlerinde kullanılan iri ayar koluna benzer şekilde tasarlanmış ve orta yerine kronograf fonksiyonunu kontrol etmek için kullanılan bir de buton yerleştirilmiş ayar kolunun eşlik ettiği kasanın her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. 

Bi-Compax kronograf formasyonunda hazırlanmış kadran için de siyah zemin rengi seçilmiş. 12 ve 6 hizasında büyük rakam saat markörlerinin kullanıldığı kadranda geri kalan indeksler ve kol seti için baton tarzı bileşenler tercih edilmiş. Modelin retro konseptiyle uyumlu olarak, indeks ve kollarda kullanılan SuperLuminova fosfor malzemesi renk tonu olarak koyu sarıya yer verilmiş.

Christopher-Ward-C9-Me-109-Monopusher-2.jpg

Eskitme efektli dana derisi kayış ve kasa ile uyumlu şekilde siyah DLC kaplanmış paslanmaz çelik toka ile gelen modelin satış fiyatı ise €3,370 olarak belirlenmiş.

Benzer Haberler