alexa Gerald Genta | Mickey Mouse | Snoopy | Omega Speedmaster | Romian Jerome | Pikachu
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Çizgi Film Karakterli Saatler

horobox_amblem.png

Saatlerin göz alıcı dünyası içinde kendine küçük olduğu kadar ilginç de bir yer edinen çizgi film karakterlerinin hayat bulduğu özel modelleri sizler için bir araya topladık.

Çizgi film karakterlerini taşıyan saatler, hemen her jenerasyonun ilgisini çeken ve kişilerin ünlü film, televizyon, edebiyat ve hatta video oyunlarında sempatisini kazanmış tiplemelere yer veren ilginç modellerden oluşan geniş bir yelpazeye sahip. Çoğu zaman çocuk saatleriyle özdeşleştirilen bu kendine has saat çeşidinin aslında oldukça farklı varyasyonları mevcut. Yazımızda yer verdiğimiz modeller, Flik Flak veya benzeri markaların ürettiği lisanslı çocuk saatlerinden değil, İsviçre Saat Endüstrisi’ne yön veren önemli markalarının hayat verdiği özel modellerden oluşuyor.

Listemize ilk sıradan giren marka, ismini saat endüstrisinin dahi tasarımcısı Gerald Genta’dan alıyor. Duayen tasarımcının 2011 senesinde aramızdan ayrılmasının ardından Bulgari çatısı altında faaliyetlerine devam eden Gerald Genta, bir süre sonra İtalyan asıllı markanın horolojik yönü ağır basan modellerinden oluşan özel bir koleksiyona dönüşmüştü. Saat dünyasının önemli markalarından biri olarak tarihte yerini alan Gerald Genta, belki bir Patek Philippe Nautilus ya da Audemars Piguet Royal Oak kadar olmasa da, Walt Disney’in kült karakteri Mickey Mouse ile renklenen modelleriyle de hatırlanmaya devam ediyor.

gerald-genta-mickey-mouse-2.jpg

Gerald Genta imzasını taşıyan Mickey Mouse saatlerinin neredeyse tamamı Jumping Hour olarak tanımlanan çalışma şekline göre tasarlanmış. Geleneksel saatçiliğin ilginç özelliklerinden biri olan Jumping Hour tarzını, tüm zamanların en bilinen çizgi film karakteri Mickey Mouse ile birlikte görmek isteyen çocuk ruhlu saatseverleri hedef alan bu özel modellerden birkaçı sizlerle...

gerald-genta-mickey-mouse-1.jpg gerald-genta-mickey-mouse-3.jpg

Listemizde yer alan ikinci model ise belki de bu ilginç saat tipinin en popüler örneklerine imza atan olan Omega – Snoopy ikilisinden geliyor: Omega Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award Limited Edition Watch. Baselworld 2015 fuarında tanıtılan ve serinin tüm modelleri gibi yine büyük ilgiyle karşılanan saat, NASA’nın Apollo 13 Ay Yolculuğu’nun 45. Yılı Anısına tasarlanmış. Çizgi film dünyasının tembel olduğu kadar da akıllı ve iyi niyetli köpeği Snoopy ile renklenen model 1970 adet ile sınırlandırılmış üretime sahip.

SP_Apollo13_SnoopySilverAward_vueC.jpg

11 Nisan 1970 tarihinde fırlatılan ve 7. İnsanlı Ay yolculuğuna ev sahipliği yapan Apollo 13, fırlatılmadan iki gün sonra meydana gelen patlama sonucunda mürettebatına oldukça zor anlar yaşatmasına rağmen sağ salim Dünyaya dönmeyi de başarmıştı. Yüreklere su serpen bu olayın uzay araştırmaları tarihindeki tanımlaması ise duruma özet geçer nitelikte: “başarısız başarı”.

SP_Apollo13_SnoopySilverAward_Fuite.jpg

Snoopy, 1970 senesinde Apollo 13 Uzay Programı için güvenlik maskotu olarak seçilmişti. Teknik anlamda başarısız bir görev de olsa, Apollo 13 ekibinin sağ salim dünyaya dönmesini sağlayan kişilere verilen “Silver Snoopy” ödülünün günümüz versiyonu olan saat, Speedmaster hayranları ve koleksiyonerler için eminiz ki çok özel bir anlam taşıyor.

SP_Apollo13_SnoopySilverAward_ambiance2.jpg

Listemizde yer alan son modelimiz ise, özellikle DNA serisiyle saat endüstrisine yeni bir soluk getiren Romain Jerome’dan geliyor. Geçtiğimiz yaza damgasını vuran Pokemon GO fenomeninden sonra popülerliği tavan yapan çizgi filmin ünlü karakteri Pikachu, bu seferde karşımıza bir kol saatinin kadranında çıkıyor. Lansman fotoğraflarıyla sayfalarımızda daha önce de yer alan ilginç modelin teknik özellikleri ve detaylı fotoğrafları için linke tıklayabilirsiniz.

RJ-M-AU_-N_-001-02_SDT_transp_LD_750-481x673.jpg

Benzer Haberler