alexa Cle de Cartier | Vagues de Geneve | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Clé de Cartier

Cartier-logo.png

Saatçilik sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan SIHH bu sene de sektörün bilinen pek çok markasının mevcut serilerinin yeni versiyonlarına ev sahipliği yaptı. Ancak Cartier bu alışılmış rutinin dışına çıkarak saat severlerin karşısına yepyeni koleksyonuyla çıktı:  Clé

00000000000000000000000000_CART-ER_JPEG.jpg

Özellikle günümüz tasarımlarına nazaran oldukça retro bir duruşa sahip eliptik kasası ile hemen ilgi odağı olan Clé, Fransızca’da " anahtar " manasına gelen ismini saatçilik tarihinin belki de başlangıç dönemleri sayılabilecek zamanlar olan cep ve masa saatlerinin kurulmak için ihtiyaç duyduğu anahtarlara göndermeler yapan ayar kolu tasarımından alıyor.

00_cle_4.jpg

Tek parça safir taşla süslenen ayar kolu klasikleşmiş Cartier çizgilerini taşırken iki yönlü kilit şeklinde tasarlanmış ayar kolu muhafazası ise geçmişten izler taşıyor.

İlk bakışta son derece sade hatlara sahip duran eliptik kasanın bileğinize takar takmaz aslında ne kadar ince detaylarla tasarlandığını görmek  mümkün.

00_cle_3.jpg

Markanın diğer güncel serileriyle ortak özellikler taşıyan roma rakamlı kadran saatin genel hatlarıyla fevkalade uyumlu duruyor.

İndeks kısımları dışında tamamı pırlanta kaplı olarak tasarlanan kadran zemini ile son derece zarif bir uyum içerisinde olan akrep, yelkovan ve saniye kolunun renk tonu olarak da indekslerle aynı mavi tonda olması kusuruz görsel uyumu sağlayan diğer önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

00_cle_5.gif

Beyaz altın kasa ve bilezik üzerine pırlanta ile donatılmış Clé, pırlanta ve yüksek saatçiliğin birbiriyle olabilecek en zarif kombinasyonlarından biri dersek abartmış olmayız zira bu derece kıymetli materyaller ile üretilmiş bir saatin en az aynı oranda elegans durması sık rastlanılacak bir durum değil diye düşünüyoruz.

Serinin tamamına hayat veren ve Cartier üretimi olan otomatik Calibre 1847 MC ( Mason Creation ) saat 6 noktasına konumlandırılmış tarih fonksyonuna ve 42 saat güç rezervine sahip.

Arka kapağa yerleştirilen safir camdan izlenebilen kalibrenin görsel zerafeti Vagues de Genève dekorasyonuyla taçlandırılmış.

Hem erkek hem de bayan modellerine sahip serinin kasa çapları 40mm, 35mm ve 31mm olarak tasarlanmış.

00_cle_2.jpg

İncelememize konu 35mm ve tamamı pırlanta kaplı modelin yanı sıra farklı modellere de sahip olan Clé’nin yakın zamanda komplikasyon versiyonlarının seriye ekleneceğine şüphemiz yok.

Benzer Haberler