alexa Black Lung | Doxa | Sub 300 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Doxa Sub 300 “Black Lung”

doxa-logo.jpg

Özellikle turuncu kadran rengi ve eliptik kasa formuyla “vintage diver” tarzı modellerin klasik isimlerinden biri olan Doxa, günümüzden tam yarım asır önce duyurduğu prototip modeli Sub 300 Black Lung’ın güncel versiyonunu tanıttı.

Açıkçası Doxa Sub 300 “Black Lung” için tam anlamıyla bir Re-Issue demek biraz zor zira orijinal model sadece prototip olarak üretilmiş ve hiçbir zaman seri üretime geçememişti. Kadranında yer alan karartılmış Aqua Lung logosu ile standart versiyonlardan ayrılan modelin, 20 adet kadar üretildiği ve tamamının bir nevi deneme sürümü olarak satıldığı var sayılıyor. İlerleyen zamanlarda Doxa Sub 300T (T kısmı kollarda ve indekslerde kullanılan Trityum malzemesini simgeliyor) olarak üretilen ve tüm zamanların en ikonik dalgıç saatleri arasına giren model, aradan geçen 50 yılın ardından tekrar tasarlandı.

DOXA-SUB-300-Black-Lung-2.jpg

Doxa’nın güncel modelin tasarlarken orijinal modele büyük ölçüde sadık kaldığı dikkatlerden kaçmıyor. Paslanmaz çelikten üretilmiş minder formundaki kasanın çapı 42.5mm olarak tasarlanmış. 13.4mm’lik kalınlığı ile bilekte bıraktığı vintage saat hissini sürdürmeye devam eden kasanın ön yüzünde, bombeli tasarlanmış çizilmeye dayanıklı safir kristal cam kullanılmış. Doxa dalgıç modellerinin sembol detaylarından olan kenarı tırtıklı bezel de ön tarafta yerini almış. Üzerinde Doxa logosu yer alan kurmalı ayar kolunun ve kabartma yelkenli ilustrasyonu ile süslenmiş vidalı arka kapağın eşlik ettiği kasanın su geçirmezlik değeri ise 200M olarak ayarlanmış.

DOXA-SUB-300-Black-Lung-3.jpg

Modelin kadranı da orijinal versiyon ile büyük benzerlikler gösteriyor. Markanın bir diğer sembol detayı olan turuncu renkte tasarlanmış kadrana yine Doxa dalgıç modellerinden aşina olduğumuz kalın ve siyah/beyaz kontrast renklendirilmiş düz kollar eşlik etmiş. Kollarla uyumlu tasarlanan indekslerin kullanıldığı kadranın saat 7 ile 8 arasına denk gelen bölümünde siyah Aqua Lung logosu konumlandırılmış. Tarih fonksiyonu ise saat 3 noktasına yerleştirilmiş.

DOXA-SUB-300-Black-Lung-5.jpg

Doxa Sub 300 “Black Lung” modelinin içerisinde sektörün emektar mekanizmalarından ETA 2824-2 kullanılmış. COSC sertifikasyonu ile gelen mekanizma masif arka kapak nedeniyle görülemiyor da olsa, Doxa amblemli rotor, mavileştirilmiş vidalar ve pahlanmış köprüler gibi dekoratif detayları sunmayı ihmal etmemiş.

DOXA-SUB-300-Black-Lung-4.jpg

Modelin üzerinde Doxa dalgıç modellerinin klasik tamamlayıcılarından çok parçalı paslanmaz bilezik yer alıyor. Mat ve parlak kombineli masif bakla parçalarından oluşan bileziğin uç kısmında dalgıç uzatma parçası (diver’s extension) da bulunan katlanır klips görev yapıyor.

Doxa’nın resmi web sitesi üzerinden ön sipariş verilebilen model sadece 300 adet ile sınırlı üretiliyor ve 2190,00 USD etiket fiyatı ile geliyor. Saatlerin teslimi için ise Aralık 2017 ön görülüyor.

DOXA-SUB-300-Black-Lung-1DOXA-SUB-300-Black-Lung-1.jpg

Benzer Haberler