alexa St. Petersburg | En Büyük Kadran | Kilise Saati | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Dünyanın en büyük kadranlı kilise saati..

horobox_amblem.png

İsviçre denildiğinde ilk akla gelen kavramlar saat, çikolata ve banka hesapları olsa gerek.. Bu algıdan yola çıkarak, hem dünyanın en büyük kadranlı kilise saati ünvanını elinde bulunduran hem de neredeyse Zurih’in her noktasından saati öğrenmenize imkan veren işlevselliği de sunan St.Peter’s Kilisesi’ne ait saatten bahsedelim..

İlginç bir şekilde kilisenin ana binasının ve kulesinin farklı sahipleri var.

Kilisenin kulesi 1803’teki Fransız Devrimi’ne kadar Zurih Kantonu’na ait kalmış.. Daha sonra kule, çanlar ve hatta kuleye ulaşmayı sağlayan merdivenler Zürih Kantonu’na bağlı Reform Kilisesi’ne geçmiş.

Kule ilk başlarda itfaiye binası olarak kullanılmış.. 1450 senesinde kule güncel boyutu olan 64metre’ye yükseltilmiş ve çatı kısmına miğfer formunda bir yapı eklenmiş.. Kulenin 24metrelik uç kısmı 1996’da renove edilmiş.. Renovasyon sırasında 42000ad. iri çakıl taşı kullanılmış.

St-Peter-Church-Zurich.jpg

13.YY sonlarına doğru kuleye bir saat eklenmiş.. 1366’da saat Limmat nehrine bakan tek bir kadran ile yenilenmiş.. 1460’da gelişen zaman kavramının da etkisyle 15dk.’lık aralıkları da gösterecek şekilde modernize edilen saat 1538’de dört yönden okunabilecek kadranların eklemesiyle daha kullanışlı bir hale gelmiş. Sırasıyla 1593, 1675, 1826 ve 1844’te saate ait mekanikler dönemin teknolojisinin sağladığı imkanlar nispetinde modernize edilmeye devam etmiş.. 1873’te elektrik destekli bir mekanizmayla önemli bir revizyon daha geçiren mekanik 1972’de tamamen otomatik kumanda edilebilen modern bir balans ile güncellenmiş. 1996’da kilisenin genelinde yürütülen renovasyon çalışmaları sırasında 1873’te hizmete giren mekanik sistem tamamen iptal edilmiş ve günümüzde de hizmet vermeye devam eden bilgisayar kontrollü sistem kurulmuş.

St. Peter’s Kilisesi’nin saat kulesi yüzyıllar boyunca Zürih’in resmi saati olarak kabul edilmiş ve şehirdeki tüm kamu malı saatlerin de bu saate göre ayarlanması zorunlu koşulmuş.

-mage9.jpg St_Peter_Zuerich.jpg

St.Peter’s Kilisesi’nin saati Avrupa’daki en büyük saat kulesi kadranına ünvanına sahip.. 8.64metre çapındaki bu devasa kadrana 5.73metre uzunluğunda bir yelkovan ve 5.07metre uzunluğunda bir akrep eşlik ediyor.

St-_Peter_Z-rich_-_Grossm-nsterplatz_2010-08-27_17-38-02.JPG
Benzer Haberler