alexa Zenith | Defy Lab | Dünyanın En Dakik Mekanik Saati
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Dünyanın En Dakik Mekanik Saati – Zenith Defy Lab

zenith-logo-son-2.jpg

Sektörün duayen markalarından Zenith, Horoloji’nin seyrini değiştirecek ileri teknoloji ürünü özelliklerle donatılmış yeni modeli Defy Lab’i tanıttı.

Mekanizma tasarım ve üretimi konusunda köklü bir geçmişe sahip olan Zenith, geleneksel saatçilik açısından devrim niteliğinde yenilikler barındıran yeni modeli Defy Lab ile boy gösterdi. Dünyanın en dakik mekanik saati olarak tanıtılan model hem mekanik hem de kozmetik anlamda saat endüstrisi için yeni bir dönemin müjdecisi olacak detaylar sunuyor.

zenith-defy-lab-4.jpg

İsviçreli ünlü saat üreticisi, yeni modeli Defy Lab’in dakiklik konusundaki iddiasının en önemli temeli olarak, yeni tasarladığı özgün osilatör sistemini gösteriyor. 17. Yüzyılda Christian Huygens tarafından geliştirildiğinden bu yana mekanik saatçiliğin temel çalışma prensibini olan “balans ve zemberek” düzeneği Zenith Defy Lab ile yeniden tanımlanıyor.

zenith-defy-lab-1.jpg

 “Monocrystalline Silicon” malzemesinden üretilen ve tek parça olarak tasarlanan osilatör, geleneksel düzeneklerde yer alan ve yaklaşık 30 parçadan oluşan yaylı balans sisteminin yerini alıyor. Klasik yaylı balansın 5mm’lik kalınlık değerini 0.5mm’nin altına indiren bu yeni sistem mekanik bir saat için sıra dışı bir değer 15Hz hızında çalışıyor.

zenith-defy-lab-7.jpg

Defy Lab modelinin en önemli özelliklerinden biri de dakiklik konusunda alışılmış standartların ötesinde bir performans sunması. Günlük çalışma hassasiyetini 0.3 saniye gibi inanılmaz bir değere indirgeyen Defy Lab, bu konudaki iddiasını bir üst boyuta taşıyıp bu hassasiyetin sadece 24 saat değil, tam kurulumda sağladığı 60 saatlik güç rezervinin 95%’lik bölümü için geçerli olduğunu söylüyor. Bu inanılması güç değerlerden de anlaşıldığı üzere, klasik balans ve zemberek düzeneğine sahip mekanik bir saatin çalışma performansını olumsuz etkileyecek ısı değişiklikleri,  yer çekimi ve manyetik alanlar gibi unsurlar Zenith Defy Lab için pek de bir tehdit arz etmiyor.

zenith-defy-lab-8.jpg

Yeni modelin içinde yer alan teknolojik özellikler saat dünyasında yeni bir sayfa açarken, dış kısımda bulunan bileşenler de unutulmamış elbette. Zenith Defy Lab’in 44mm çapında tasarlanan kasası, dünyanın bilinen en hafif alüminyum alaşımı olan Aeronith malzemesinden üretilmiş. Metalden yapılmış bir süngeri andıran malzemenin en önemli kullanım alanı ise havacılık sektörü.

zenith-defy-lab-5.jpg

Vulkanize kauçuk astarlı siyah timsah derisi kayış ile tamamlanan Defy Lab, International Bureau of Weights and Measures tarafından onaylanan kronometrik sertifikasyon ile geliyor. Yeni model ISO tarafından belirlenen ISO-3159 ve ISO-764 standartlarını da karşılıyor.

zenith-defy-lab-3.jpg

Markanın saatçilik konusunda geldiği yeri ve endüstriye katacağı artı değerleri sembolize eden modelin tanıtımı, LeLocle – İsviçre’de yer alan Zenith merkez binasında gerçekleştirildi. Sektörün yaşayan efsanelerinden LVMH Saat Bölümü başkanı Jean-Claude Biver tarafından sunulan tanıtımda Zenith’in yeni CEO’su Julien Tornare ve LVMH Bilim Enstitüsü başkanı Guy Semon da hazır bulundu.

zenith-defy-lab-2.jpg

Sadece 10 adet ile sınırlandırılmış üretime sahip olan modelin tamamı, koleksiyoner sahipleri tarafından rezerve edildi.

zenith-defy-lab-6.jpg
Benzer Haberler