alexa Müzayede Evleri | Christies | Antiquorum | Sotheby’s | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

En Önemli Müzayede Evleri

horobox_amblem.png

Saat severlerin arasında saatlerini birer koleksiyon objesi olarak görenlerin sayısı hiç de az değil.

Özellikle antika veya nadir saatler söz konusu olduğunda ise bu saatlerin alım satımını yapmak biraz efor ve dikkat gerektiren bir mevzu halini alabiliyor.

İşte böyle durumlarda devreye giren uluslarası faliyet gösteren, kurumsal müzayede evleri saat severlerin güvenle alışveriş yaptığı yerler olarak ön plana çıkıyor.

m3.jpg

Dışarıda yüzlerce müzayede evi bulunduğu bir gerçek ancak biraz araştırma sonucunda ortaya çıkan bilgiler saat alışverişi yapmak isteyenleri doğru yönlendirmeye yetiyor.

Müzayede evleri arasında sadece saat ile ilgilenenler olduğu gibi son zamanlarda kıymetli saat alışverişine duyulan ilginin artmasından ötürü saatler için özel bir bölüm tahsis edenleri de mevcut.Önemli olan ihtiyacınıza en iyi cevap verecek olanı bulmanız.

m1.jpg

Neden müzayede evi..?

Aslında bu soruya birkaç farklı cevap verilebilir ancak belki de ilk akla gelecek sebep güvenlik olmalı. Dolandırılma riskinden uzak, ekspertizi yapılmış saatlere ulaşmak için müzayede evleri gayet yerinde bir tercih.

Elbette mevzuyu saat satın almak ile sınırlı düşünmemek de gerekiyor. Saat severler tarafından ilgiyle takip edilen müzayedelerde satmak istediğiniz saatinizi güvenli bir ortamda, belki de olabilecek en iyi fiyata elinizden çıkarmanız da yine müzayede evleri üzerinden rahatlıkla sağlanabiliyor.

antiquorum.jpg

Müzayedeler düzenli planlanan organizasyonlar.Dünyanın farklı merkezlerinde gerçekleşen bu organizasyonlar çoğu zaman uzaktan açık arttırmaya katılım imkanı da sunuyor.

Saatlerin lot olarak dahil edildiği müzayedeler, içeriklerinde yer alan ürünlerin değerine göre email istelerinden basın bültenlerine uzanan farklı tanıtım aktiviteleriyle meraklılarını bildiriliyor.

Müzayede evi bünyesinde saat satmak birkaç aşamadan oluşan bir prosedüre sahip.Öncelikle müzayede evi ile temasa geçip saatinizin ekspertizini yaptırıyorsunuz. Tahmini fiyat analizinden sonra müzayede evi ile bir sözleşme imzalıyorsunuz. Bundan sonrası müzayede evi tarafından hallediliyor.

m2.jpg

Müzayede evlerinden saat satın almak kısmı ise satmaya nazaran biraz daha vakit alıcı bir süreci içeriyor.

Öncelikle online veya basılı katalogları incelemeniz ve sonrasında ilginizi çeken saatlere karar vermeniz gerekiyor.

Çoğu zaman yüzlerle ifade edilen rakamlarda saatin yer aldığı bu lot’ları incelemek için baya vakit harcamaniz gerekebiliyor.

Bu arada belirtmekte fayda var; müzayede katalogları düzenli bir indeks ile gelen organize listelerden oluşuyor dolayısıyla eğer doğru yerdeyseniz aradığınızı bulmanız çok yüksek ihtimal.

Aşağıda sizler için seçtiğimiz önemli müzayede evlerini kısaca tanıtmaya çalıştık.Aralarında sadece saat ile uğraşan evler olduğu gibi saat için özel bölümleri bulunan genel amaçlı evlere de yer verdik. İşte sizin için seçtiklerimiz;

m8.jpg m7.jpg

m6.jpg

Christie’s: Saat konusundaki en önemli müzayede evlerinden biri de şüphesiz Christie’s. Geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde saatlere özel bölümü ile ilgili pek çok farklı kaynakla çalışarak portföyünü hızla genişleten Christie’s’in hemen hemen her müzayedesinde saat severlere dudak uçuklatacak fiyatlarla yeni alıcısına ulaşan saatlere rastlamak mümkün.

antic.png

james-bond-watches.jpg

Antiquorum: Eğer sadece saat ile ilgili bir müzayede evi ile ilgileniyorsanız açıkça belirtelim, Antiquorum’dan daha iyisi yok. Tüm konsantrasyonun saatlere veriliyor olmasından olsa gerek, dünyanın hatrı sayılır önemli saat koleksiyonerlerinin buluşma noktası olarak karşımıza çıkan müzayede evinin özellikle saat medyasında da sıklıkla yer aldığını belirtelim.

m10.jpg

Sotheby’s: Sotheby’s de son zamanlarda saat konusuna özellikle eğilen müzayede evlerinden biri. Christie’s de olduğu gibi saat konusu için özel bir bölüm açarak saat severlere profesyonel bir ortamda alış veriş imkanı sağlayan Sotheby’s köklü geçmişininden gelen tecrübesiyle saat meraklılarına da kusursuz servis vermeye devam ediyor.

Benzer Haberler