alexa Equation of Time | Komplikasyon | Patek Philippe | Audemars Piguet | Panerai
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Equation of Time Özellikli En İyi 5 Saat

horobox_amblem.png

Horoloji’nin en etkileyici komplikasyonlarından olan Equation of Time özelliği ile donatılmış en iyi 5 modeli sizler için bir araya topladık. 

Haute Horlogerie’nin vazgeçilmez kavramlarından olan komplikasyonlar, artık ortaya çıkmalarına sebep olan ihtiyaçlara cevap vermekten çok uzaklar ancak, bu onların saat dünyası tarafından önemsenmediği anlamına da gelmiyor. Geleneksel saatçilik kavramı üzerinden faaliyetlerine devam eden pek çok marka, üst düzey modellerinde bu komplikasyonlara yer vermeye devam ediyor. Kimi zaman dudak uçuklatan mühendisliği kimi zaman da Rönesans tablolarını aratmayan estetiğiyle saatseverlerin yoğun ilgisini çeken komplikasyonlar arasından en ilginç olanlarından biri de şüphesiz Equation of Time özelliği.

Sayfalarımızda birçok kez konuk ettiğimiz Equation of Time özellikli modeller, kullanıcılarına gerçek güneş zamanını izleyebilme ayrıcalığı sunuyor. Dünyanın güneş etrafındaki ve kendi etrafındaki hareketlerine ait sapmaları esas alan güneş zamanı, kullandığımız standart zaman dilimine göre yaklaşık 15dk’lık bir fark arz ediyor. Standart zaman dilimi ise bu sapmayı göz önüne almadan toplam süreyi eşit aralıklara bölerek gösteriyor.

Genelde güneş zamanı ile Greenwich zamanı (mean time) arasındaki bu farkı da kadranlarında gösterebilen Equation of Time özellikli saatler, koleksiyonerler başta olmak üzere pek çok saat meraklısının hayallerini süslemeye de devam ediyor.

Horobox ekibi olarak en beğendiğimiz 5 farklı Equation of Time özellikli modeli bir araya topladık. Bakalım listemizde neler var..?

 

Patek Philippe Ref. 6102R-001

Listemize birinci sıradan giren Patek Philippe Ref. 6102R-001 modelinde Equation of Time özelliğinin yanı sıra Sidereal Time özelliği de yer alıyor. Dünyanın hareketini belirli bir noktaya (mesela bir yıldıza) göre ölçmeye yaran bu özellik, modele hayat veren ve tam 315 parçadan oluşan Caliber Ref. 240LU CI C ile çalışıyor. Otomatik kurgulu mekanizma tarih özellikli gökyüzü zamanı, saat ve dakika olarak gösterilen güneş zamanı, ay fazı (ve yörüngesi) indikatörü ve hem aya hem de Sirius çift yıldızına göre meridyen geçişi gösterimi gibi fonksiyonlar barındırıyor. Siyah ve şeffaf safir kristal disklerin görev yaptığı mekanizmaya, 44mm çapında 18K pembe altından üretilmiş kasa ev sahipliği yapıyor.

Patek-Philippe-equation-of-time-6102R-1.jpg

 

Panerai Radiomir 1940 Equation of Time 8 Days & Luminor 1950 Equation of Time 8 Days

Listemizin ikinci sırasında ise aynı markanın iki farklı modeli yer alıyor. Gerçek güneş zamanı ile standart zaman arasındaki farkı alışılmışın dışında lineer indikatörler vasıtasıyla gösteren bu iki modelden ilki 200 adet ile limitli üretime sahip olan Radiomir 1940 Equation of Time 8 Days (PAM00516), ikincisi ise sadece 100 adet üretilen Luminor 1950 Equation of Time 8 Days (PAM00670) modeli. Officine Panerai markasının tüm DNA’ ini bünyesinde barındıran bu iki model, İtalyan menşeli ünlü markanın Equation of Time komplikasyonuyla ilk tanışması değil aslında. Officine Panerai laboratuarlarından çıkan ilk Equation of Time özellikli saat 2010 senesinde saatseverlerin beğenisine sunulan ve 50mm çapındaki kasasıyla dikkat çeken PAM00365 olmuştu. Listemiz için seçtiğimiz modeller ise 48mm (PAM00516) ve 47mm (PAM00670) çaplarında tasarlanmış paslanmaz çelik kasalarda sunuluyor. 

panerai-radiomir-1940-equation-of-time-pam00516-2.jpg

 

Blancpain Villeret Equation of Time

Saat dünyasının kült isimlerinden Blancpain, Villeret Equation of Time modeli ile listemizde yerini alıyor. Platin ve 18K pembe altın olarak iki farklı opsiyonla üretilen modelin Platin versiyonu 88 adet ile, 18K pembe altın versiyonu da 188 adetlik limitli üretim ile satışa sunuluyor. 397 parçadan oluşan ve tamamı Blancpain tasarımı ve üretimi olan otomatik kurgulu Caliber Ref. 3863 ile hayat bulan model, Equation of Time fonksiyonunun yanı sıra, sonsuz takvim, retrograde tarzı ay fazı ve Grand Feu tekniğiyle hazırlanmış beyaz emaye kadran gibi özellikler sunuyor.

blancpain-villeret-equation-of-time-6638-3431-55B-1-2.png blancpain-villeret-equation-of-time-6638-3431-55B-2.png

 

Audemars Piguet Royal Oak Equation of Time

Horojinin en duygusal komplikasyonu olarak anılan Equation of Time özellikli modellere ayırdığımız listemizin son sırasında ise endüstrinin efsane isimlerinde Audemars Piguet yer alıyor. Royal Oak Equation of Time modeli, kadranın merkezinde yer alan mavi kol vasıtasıyla oluşan günlük zaman farkını hassas bir şekilde gösterebiliyor. Gün doğumu ve gün batımı saatlerini, kullanıcının tercihine göre seçilen lokasyonlar bazında, saat 3 ve 9 hizalarında yer alan diskler üzerinden gösterme özelliği de sunan modelin içerisinde Caliber Ref. 2120/2802 görev yapıyor. Tam kurulumda 40 saatlik güç rezervi sunan mekanizma sonsuz takvim özelliği de taşıyor. Modelin teknik özellikleri arasında biraz arka planda kalsa da hatırlatmakta fayda var; Audemars Piguet Royal Oak Equation of Time listedeki diğer modellerin aksine paslanmaz çelik bir kasada geliyor.

audemars-piguet-rpyal-oak-equation-of-time-3.jpg

audemars-piguet-rpyal-oak-equation-of-time-1.jpg audemars-piguet-rpyal-oak-equation-of-time-2.jpg

Benzer Haberler