alexa Panerai | Richard Mille | Audemars Piguet | Patek Philippe | Vacheron Constantin | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulaşılması Zor Saatler

horobox_amblem.png

Saat endüstrisi için en az kalite ve tasarım kadar önemli bir unsur daha vardır; ayrıcalık. Müşterilerin beklentileri saatler için ödedikleri meblağ ile doğru orantılı biçimde artar.

Marka değeri, kullanılan malzemeler ve teknolojiler, sıradışı tasarımlar her zaman için saatlerin tercih edilebilirliklerini belirleyen etmenler arasındadır. Bütün bu ve benzeri özellikler bittiğinde ise diğerlerinden farklılaşma başlar. 

İşte tam bu noktada markalar ellerindeki en büyük silahı kullanmaya başlarlar; sınırlı adetle üretilen saatler. Bazen aynı modelin farklı renkleri, bazen farklı kasa malzemeleri, bazen de tamamıyla yeniden yaratılmış tasarımlar. Limitli üretimler her zaman normal modellere göre daha çekici ve ulaşılması zor olarak lanse edilirler.

Elbette limitli üretimler de, tıpkı seri üretim modeller gibi, kendi aralarında hiyerarşik bir düzene sahiptirler. En özel modeller çoğunlukla ulaşılması en zor ve en çok beğenilme ihtimali olan saatler arasından çıkar.

Bir saatin değerinin normalden fazla olabilmesi için ne kadar az üretilmelidir? 10000, 5000 belki hatta 1000? Ayrıcalıklı olmak için kişiye özel üretilmiş saatler dahi bulunabiliyor. Sizler için bazı markaların yakın tarihleri içinde ürettikleri çok az sayıda piyasaya sürülmüş modellerini inceledik.

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Grande Complication

au1.png

Bu kadar uzun isimli bir saatin sıradan bir model olması ihtimaller arasında dahi değil. İsviçre’nin en köklü üreticilerinden biri olan Audemars Piguet, 1993 yılında tanıttığı Royal Oak Offshore serisinin geldiği son noktayı yalnızca 3 adet ürettiği bu özel seri ile kutluyor. 

İsteğe bağlı olarak titanyum veya pembe altından üretilen kasa 44mm x 15.7mm ölçülerinde. Saatin önünde ve arkasında safir kristal camlar bulunuyor, su geçirmezlik değeri ise 20 metre ile sınırlandırılmış. Böylesine az üretim bir saatin içinde oldukça sıradışı bir mekanizma bulunuyor.

au2.jpg

Tamamen in-house olarak üretilen otomatik kalibre 2885, tam 648 parçadan oluşuyor.

52 taşlı mekanizma 19800vph’de çalışıyor ve tam dolumda 45 saatlik güç rezervine sahip. Komplikasyonları ise, split seconds kronograf, gün, tarih, artık yıl ve ay fazını gösteren perpetual takvim ve minute repeater. Tourbillon’u görememenin üzüntüsünü yaşıyoruz şu anda.

Panerai Luminor 1950 8 Days Marina Militare

pam1.png

İşin içinde Panerai ve Marina Militare varsa anlayabiliriz ki özel bir modelden bahsediyoruz. Ancak bu sefer karşımıza çıkan saat özel kelimesini yetersiz bırakacak cinsten.

PAM00267 referanslı saatten yalnızca 6 adet üretilmiş ve müşteriler markanın CEO’su Angelo Bonati tarafından tek tek seçilmiş. Yani bayiye gidip sipariş verme yada vitrinden seçme şansınız asla olmayacaktı. 

Aslında hikayenin başlangıcı görünenden farklı. PAM267’nin üretiminden bir sene önce 150 adetle limitli PAM203 modeli tanıtılıyor.

Modelin en büyük özelliği 50’li ve 60’lı yıllardan üretilen Panerai’ler ile aynı mekanizmayı, Angelus SF240, taşıyor olması. Üstelik kadranında da eski saatlere benzer şekilde, 8 gün güç rezervi olduğunu belirten “8 Giorni Brevettato” arması bulunmakta. 150 adetlik müşteri listesi yine Bonati tarafından seçilmiş kişilerden oluşuyor.

pam2.jpg

Zamanına göre oldukça yüksek bir etiketle satışa sunulan PAM203 tahmin edileceği üzere hemen tükeniyor ve Panerai’nin en özel modelleri arasına adını yazdırıyor.

Anlaşılan Bonati’ye “önemli” kişiler yeterince baskıyı yapmış olmalılar ki bir sene sonra aynı mekanizmalı ve bu sefer kadranında “Marina Militare” yazılı bir model üretme kararı alınıyor.

Saat o kadar az sayıda üretilmiş ve müşteriler o kadar gizli yaşıyorlar ki, 6 tane saatin tamamının dünyanın neresinde olduğu tam olarak bilinmiyor. 

Saatin kasası, Luminor formunda, 47mm çapında, önde ve arkada safir kristal camlar bulunuyor. Su geçirmezlik değeri 100 metre.

Saatin mekanizması kurmalı kalibre Angelus SF 240, 15 taşlı, 18000vph’de çalışıyor ve 8 gün güç rezevine sahip. Normalde tütün rengi kadran titanyum Panerai modelleriyle beraber kullanılır ancak bu saatin bir diğer özelliği de çelik kasaya sahip olmasına rağmen kahverengi kadranla beraber üretilmiş olması. 

Richard Mille RM56 Serisi

rich1.jpg

Richard Mille, son yılların süphesiz en ivmeli başarı yakalayan lüks saat markalarından biri. Her zaman en sıradışı, en kaliteli ve neredeyse en pahalıyı bir araya getiren, o küçük sanat eserlerinin mucidi.

Richard Mille, seri üretim modelleri için bile oldukça az sayıda üretimler yapan bir marka. Bununla yetinmeyenler için elbette çok daha fazlası mevcut. 

rich2.jpg

Rm 56 serisi ilk olarak 2012 yılında tanıtıldığında adeta bir bomba etkisi yaratmıştı.

Tamamen safir kristalden üretilen kasası ve bol sıfırlı fiyat etiketiyle bütün gözlerin kendisine çevrilmesini sağlayan saat yalnızca 5 adet üretilmişti.

Evet, tahmin edeceğiniz üzere bu 5 adetin tamamı çok kısa sürede satıldı. İlk tanıtılan model oldukça komplike özelliklere sahip kurmalı kronograf bir mekanizmayla donatılmıştı.

rich3.jpg

Sonraki sene tanıtılan RM56-01 modeli yine 5 adetle limitli üretildi ve o da aynı şekilde kısa süre içerisinde tükendi. Farkı ise kronograf yerine kurmalı tourbillon kalibre bulundurmasıydı.

Yetmedi, sonraki sene bir safir kristalli saat daha üretildi; RM56-02. Bu sefer üretim adedi 10’a yükseltilmişti.

rich4.jpg

Mekanizması ise RM27-01 Rafael Nadal’da ilk olarak gördüğümüz, kasaya çelik halatlarla tutturulmuş kurmalı tourbillon kalibreydi.

Görünen o ki, ilerde Richard Mille’den çok düşük sayılarda üretilse de, başka safir kristal kasalı saatler görmeye devam edeceğiz.   

Vacheron Constantin Vladimir

vacheron1.jpg

Bazı müşteriler tek olmayı ister, onlar için sınırlar hayalgücünün dahi ötesindedir. Bütçe model seçiminde belirleyici rol oynamaz. Hayat onlara güzeldir? Orası tartışılır... 

Vacheron Constantin gibi bir markaya kişiye özel üretim yaptırmak için paradan daha fazlasının gerektiği bir gerçek. Vladimir’de ise aranan şey neyse varmış. Saati bileğine takmadan önce kendi dilinde “binicem üstüne vurucam kırbacı!” dediğine eminim. 

vacheron2.jpg

Mekanizma 900’den fazla parçadan oluşuyor. 47mm çapındaki pembe altın kasanın kenar kısımlarında müşterinin isteğine göre, Çin takviminden esinlenilerek hayvan figürleri kabartma şeklinde işlenmiş.

Mekanizmanın özellikleri saymakla bitmiyor.

vacheron3.jpg

Kurmalı kalibre 2750, tourbillon, saat için güç rezervi göstergesi, bezelden idare edilen minute repeater, minute repeater için güç rezervi göstergesi, ikinci zaman dilimi ve gün, tarih, ay fazı, ay, artık yıl, hafta, gün doğumu, gün batımı, equation of time ve yıldız haritasını barındıran perpetual takvim barındırıyor. 

vacheron4.jpg

Saatin üretimi için Vacheron Constantin 20 uzmanını görevlendirmiş ve tasarımdan son ürüne kadar yıllar geçmiş. Daha özelini bulmak mümkün müdür acaba? 

Patek Philippe Grandmaster Chime 5175R-001

patek1.jpg

Bir başka efsane marka, Patek Philippe, geçtiğimiz sene kuruluşunun 175. yılını kutladı. Kutlamaya ithafen limitli sayıda üretilmiş modellerini tanıtmayı da ihmal etmedi. Şüphesiz tanıtımın en ilgi çekici saati 5175R’ydi. 

Bu saatin listemize girme sebebi, 6 adeti satış, 1 adeti müze için olmak üzere toplamda 7 adetle sınırlı sayıda üretilecek olması.

patek2.jpg

Eğer ünlü bir Patek koleksiyoneri değilseniz, liste fiyatı olan 2.6 milyon dolara sahip olmanızın hiçbir anlamı kalmıyor, zira bu modele sahip olmayı bekleyenlerin sayısı, saatin üretim adetinin kat kat üzerinde. 

1366 parçadan oluşan mekanizması 20 farklı komplikasyonu barındırıyor ve geliştirilmesi için tam 8 yıl harcanmış.

Saatin sadece kasası ilave 214 parçadan oluşuyor ve onun geliştirilme süreci ise 4 yıl. 18 ayar pembe altından üretilen kasası 47.4mm x 16.1mm ölçülerinde. Saatin önünde ve arkasında safir kristal camlar bulunuyor.

Suya karşı herhangi bir direnci yok. 

patek3.jpg

Mekanizma kodu oldukça uzun: Kalibre 300 GS AL 36-750 QIS FUS IRM.

Tek tek açıklamak gerekirse özellikleri şöyle; saat başı ve çeyrek saatlerde çalan gong, bu işlemleri açmak ve kapatmak için ayrı bir düzenek, minute repeater, alarm, tarih için repeater, mekanizma ve alarm için ayrı güç rezerv göstergeleri, ikinci zaman dilimi ve ona ait gece/gündüz göstergesi, perpetual takvim, gün ve ay göstergesi, artık yıl ve bulunulan yıl göstergeleri, ay fazı ve kurma kolu konum göstergesi. 37mm x 10.7mm’lik ölçüleriyle bir hayli büyük ebatlara sahip mekanizma, 25200vph’de çalışıyor ve 72 saatlik güç rezervine sahip.

Son olarak Patek Philippe kalite standartları gereği mekanizmada Patek Seal da bulunuyor.  

Benzer Haberler