alexa Chronomètre à Résonance | F.P. Journe | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

F.P. Journe Chronomètre à Résonance

İlk F.P. Journe Chronomètre à Résonance modelinin üretiminden 20 yıl sonra, efsanevi seri yeni yüzüyle saat severlerin karşısına çıkıyor.

f-p-journe-chronometre-a-resonance-1.jpg

François Paul Journe, 21. Yüzyılın saatçilik dehalarından biri, gelmiş geçmiş en ikonik modeli Chronomètre à Résonance’nin 20. Doğum gününü güncellenmiş versiyonu ile kutluyor.

f-p-journe-chronometre-a-resonance-2.jpg

Rezonans, fizikte bir sistemin (genellikle doğrusal bir sistemin) bazı frekanslarda diğerlerine nazaran daha büyük genliklerde salınması eğilimine verilen isimdir. Bu tanımın saat mekanizmalarına nasıl uyarlandığını anlamak için videodaki örneğe bir göz atalım.

Gördüğünüz üzere, aynı frekans aralığında salınım yapmak üzere ayarlanmış metronomlar, farklı zamanlarda başlatılmalarına rağmen bir süre sonra eş zamanlı çalışmaya başlıyorlar. Yani kendilerini bağımsız bir parça olarak görmek yerine içinde bulundukları sisteme göre ayarlıyorlar ve senkronize oluyorlar.

f-p-journe-chronometre-a-resonance-3.jpg

F. P. Journe’nin de Chronomètre à Résonance modelinde yapmaya çalıştığı da tam olarak bu... Aynı ana gövdeye bağlı iki balansı bir sistem içinde çalıştırarak senkronize olmalarını sağlamak ve böylece mükemmel bir zaman tutma hassasiyeti yakalamak.

f-p-journe-chronometre-a-resonance-5.jpg

2020 model Chronomètre à Résonance modeli, ilk bakışta yerini aldığı modele oldukça benzer bir görüntü sergilese de detaylara indikçe şaşırtıcı ve hatta hayranlık uyandırıcı yeniliklerle karşılaşmanız işte bile değil. Model, 40mm ve 42mm olmak üzere iki kasa çapı, 18 ayar pembe altın ve platin olmak üzere iki kasa materyali seçeneğine sahip. Her iki ölçünün de kalınlık değeri 11mm olarak belirtilmiş. Saatin ön ve arka yüzeylerine yerleştirilen safir kristal camların ardından, göz alıcı güzelliklerdeki kadran ve mekanizma izlenebiliyor.

f-p-journe-chronometre-a-resonance-4.jpg f-p-journe-chronometre-a-resonance-8.jpg

Saatin ön yüzünden iki farklı zaman diliminin takibi yapılabiliyor. Sol tarafta yer alan kadranda 24 saatlik, sağdakinde ise 12 saatlik skalalar bulunuyor. Her iki kadranın hemen altında küçük saniye göstergeleri yer alırken, iki kadranın ortasında mekanizmaya ait “remontoir d’egalité” penceresi, en üstte ise kalan güç göstergesi rezervi yer alıyor.

f-p-journe-chronometre-a-resonance-7.jpg

Saat 2 pozisyonunda yer alan kurma kolu, saati kurma ve saatleri ayarlama görevini üstleniyor. Kurma kolunun birinci pozisyonunda saat yönünde çevrilmesi mekanizma için gerekli gücün depolanmasını sağlıyor. Kurma kolunun ikinci pozisyona getirilip, saat yönünde çevrilmesi sol taraftaki, saat yönünün tersine çevrilmesi ise sağ taraftaki kadranların ayarlanması anlamına geliyor. Saat 4 pozisyonunda bulunan diğer kurma kolu ise, kadranların saniye ayarları için kullanılıyor.

f-p-journe-chronometre-a-resonance-9.jpg

Chronomètre à Résonance yalnızca özgün mekanizma mimarisiyle değil, kalibrede kullanılan özel teknolojilerle de hassasiyet konusunda rakipsiz olmayı hedefliyor. Zemberek gerginliğinin zamanla azalmasından kaynaklanan balanstaki genlik değişimi ve enerji salınımındaki değişmeden ötürü zaman tutma performansının düşmesi sorununun önüne geçilebilmesi için yerleştirilen remontoir d’egalité sayesinde, 42 saatlik güç rezervinin ilk 28 saati maksimum verimlilikle geçirilebiliyor. Dolayısıyla remontoir d’egalité yaylarının zemberekte kalan güçle çalışabilmesi için saatin en fazla 28 saatte bir kurulması gerekiyor.

f-p-journe-chronometre-a-resonance-11.jpg

Saatin kalbine yerleştirilen, 18K pembe altından imal edilen kurmalı Caliber 1520, 34,2mm x 7,97mm ölçülerinde, 62 taşlı, 21600vph’de çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezervine sahip.

f-p-journe-chronometre-a-resonance-6.jpg f-p-journe-chronometre-a-resonance-10.jpg

F.P. Journe Chronomètre à Résonance, limitli üretim olmasa da her yıl oldukça az sayılarda üretilecek bir saat. 2020 ortası itibariyle satışa sunulacak model, henüz piyasaya çıkmadan modern klasikler arasında girmeyi başardı bile.
Benzer Haberler