alexa FC-332DG6B6 | FC-332S6B6 | Classics | Frederique Constant | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Frederique Constant Classics Automatic 24HR

frederique-constant-logo.png

Giriş seviye İsviçre markaları arasında geleneksel tasarımları kadar başarılı komplikasyon uygulamaları ile de dikkat çeken genç marka Frederique Constant, yeni 24 saat kadranlı modelini duyurdu.

Komplikasyonlar saat dünyasının vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi. Geleneksel saatçiliğin erken yıllarından günümüze kadar uzanan macerasında da çoğu zaman başrolü komplikasyonlar oynuyor. Satış ve pazarlama stratejilerinden marka algısı veya kalite kıstası gibi birçok parametreyi etkileyen komplikasyonların aslında günümüz koşullarında hiç de pratik olmadıklarını söylemek mümkün. Ancak bazı komplikasyonlar basit fakat işlevsel tanımlamasını fazlasıyla hak ediyor.

fc-332dg6b6-frederique-constant-classics-automatic-24hr-1-.jpg

12/24 saat kadranlı modellerin kullanım açısından hangi gruba dahil olduğuna karar vermek pek de zor değil. Neticede AM/PM ayrımını yapamayacağınız bir durumla karşılaşma ihtimaliniz (eğer sürekli mağaralarda geçen bir hayatınız yoksa) gayet az. Ama yine de bu fonksiyonu bezel veya kadran aracılığı ile okunabilirlik kılmak, görsel açıdan çoğu zaman başarılı tasarımlara kaynak oluşturuyor. Frederique Constant Classics Automatic 24HR için de bu örneklerden biri diyebiliriz.

fc-332s6b6-frederique-constant-classics-automatic-24hr-1-.jpg

Yeni model isminde geçen Classic kelimesiyle pek de örtüşmeyecek şekilde 43mm çapında tasarlanmış bir kasa içerisinde geliyor. Ancak düz bezelin ve tamamı parlak yüzeylerin de etkisiyle, kasanın kolda çok büyük duracağını sanmıyorum. Clous de Paris desenleriyle süslenmiş kadran, gümüş ve koyu gri olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile geliyor. 24 saat gösterim fonksiyonu, Alpha tarzı kolların eşlik ettiği kadranın merkez kısmına konumlandırılmış ince skala ile takip edilebiliyor. Beni hiç rahatsız etmiyor olsa da 12/24h kadran özellikli bir modelin tarih fonksiyonuna sahip olmaması biraz ilginç bir tercih olmuş.

frederique-constant-classics-automatic-24hr-.jpg

Frederique Constant Classics Automatic 24HR, ETA veya Sellita tabanlı Caliber Ref. FC-332 mekanizma ile hayat buluyor. 4Hz (28.800vph) hızında çalışan 26 taşlı otomatik mekanizma tam kurulumda 38 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

Kontrast beyaz dikişli timsah derisi kayışların eşlik ettiği modeller US$1,195 fiyat (ABD listesi) etiketiyle satışa sunuluyor.

fc-332s6b6-frederique-constant-classics-automatic-24hr-2-.jpg fc-332dg6b6-frederique-constant-classics-automatic-24hr-2-.jpg
Benzer Haberler