alexa Frederique Constant | Genel Müdürü | Niels Eggerding | Röportaj
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Frederique Constant Genel Müdürü Niels Eggerding ile Röportaj

Ülkemizde lüks saat sektörünün önde gelen isimlerinden Doğuş Grubu tarafından temsil edilen Frederique Constant, geçtiğimiz günlerde düzenlenen özel bir lansman ile yeni modellerini cemiyet ve sanat dünyasının önde gelen simalarının beğenisine sundu. Bu güzel etkinlik bünyesinde inceleme fırsatı bulduğumuz yeni modellerin yanı sıra markanın Genel Müdürü Niels Eggerding ile keyifli bir röportaj yapma şansı da yakaladık. Başarılı yönetici ile markanın başarısını ve gelecek planlarını konuştuğumuz röportajdan notlar sizlerle…

BB: Öncelikle pandemi nedeniyle uzun bir aradan sonra bu tür fiziki etkinliklerde yer almaktan dolayı çok mutluyuz. Geride bıraktığımız o iki yıllık dönem Frederique Constant için nasıldı? Markada ne gibi değişiklikler yaşandı?

NE: Bence çok şey öğrendik. Birçoğumuz için sancılı bir süreç oldu ve şunu söylemeliyim ki Frederique Constant bu süreçten oldukça etkilendi. 2020 yılı, çeşitli sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle satışları dolayısıyla da stokları ve karlılığı doğrudan etkileyen bir yıl oldu. İkinci yıl küçük bir toparlanma yaşadık, ancak daha sonra tedarik zinciriyle ilgili sorunlarla karşılaştık. 2022'de siparişler güçlü bir şekilde arttı, ancak şimdi asıl zorluk teslimatlarla ilgili. Pandemi nedeniyle, belirli bileşenlerde temin problemi ve uzayan teslimat süreleri sorunu ile karşı karşıyayız. Bu da nihai ürünlerin montajını etkiliyor. Yani hangi ürünün başarılı olup olamayacağını artık daha erken bir aşamada öngörmek gerekiyor. Bu nedenle, tüm sürecin yeniden tanımlanması gerekiyor. Ancak ben bunu büyük bir fırsat olarak görüyorum.

BB: İsviçre Saat Endüstrisi standartlarına bakarsak, Frederique Constant çok genç bir marka. Bunun marka üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

NE: Gerçekten de Frederique Constant, 1988'de kurulmuş ve eşi görülmemiş teknik başarılarla sektörde önemli bir oyuncu olarak kendini kanıtlamış genç bir marka. Marka bu konuda kendini kanıtlamak için her şeye sahipti ancak erişilebilir bir fiyata yüksek kaliteli ve yenilikçi saatler sunabilmek, mevcut saatçilik endüstrisinde büyük bir zorluk teşkil ediyordu. Frederique Constant, son teknoloji ve yenilikçi ruhu sayesinde bu tarihe kadar 30 in-house mekanizma geliştirdi; en sonuncusu 40Hz'de çalışan ve devrim niteliğinde bir mekanizma ile donatılmış FC-810 Monolitik Üretim kalibresi oldu.

niels-eggerding-roportaj-1.jpg

BB: Markanın saat dünyasındaki başarısındaki en önemli kırılma noktasının 2004 yılında ilk in-house mekanizmayı üretmesi olduğuna inanıyorum. Mekanizmalarla ilgili bu in-house vs out-sourced sorunsalı hakkında ne düşünüyorsunuz?

NE: İki tür mekanizma tipini de kullanıyoruz. Out-sourced otomatik mekanizmalarla başladık ve şu anda (2004'ten başlayarak) 30 adet in-house mekanizma ürettik. Bunları dahili teknik ve Ar-Ge ekibimizle geliştirdik ve Plan-les-Ouates'teki atölyelerimizde monte edebilir hale geldik. Kendi mekanizmalarımızı geliştirebilmemiz, saatçilik konusundaki uzmanlığımızın da bir kanıtı oldu. Ancak şunu söylemeliyim ki, otomatik mekanizma satışlarının yüksek olması, bu mekanizmaları geliştirmemize ve gerekli ekipmanı satın almak için bütçe ayırmamıza izin verdi.

niels-eggerding-roportaj-2.jpg

BB: Frederique Constant'ın hemen her modelinde, özellikle fiyat segmentlerinde "erişilebilirlik" faktörü her zaman ön planda. Bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

NE: Frederique Constant'ta maliyet hesabımızı çok dikkatli yapıyor ve gereksiz harcamalardan kaçınıyoruz, Hollanda zihniyeti bu. Bütçemizi çok yakından kontrol ediyoruz ve tüketicilerin adil bir fiyat aldığı yenilik ve özelliklere yatırım yapmayı tercih ediyoruz. Ayrıca, avantajlarımızı her zaman yeniden şirkete yatırıyoruz. Bu, satış hacmi beklentilerimizi karşıladığı sürece hayatta kalmanın ve güçlü ve verimli bir strateji oluşturmaya devam etmenin püf noktası aslında. Son olarak, makul marjlar alıyoruz. Bu zor bir iş ve çalışanlarımızın çok fazla özveri göstermesini gerektiriyor, ancak buna sahip olduğunuz anda markanızı gerçekten erişilebilir ve adil bir şekilde oluşturabiliyorsunuz.

BB: Highlife Koleksiyonu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilgi görüyor. Sadece malzeme veya renk olarak değil, özellik olarak da geniş bir ürün grubu. Bu model ailesinin önemi ve geleceğe yönelik planlarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

NE: 2020 yılında yeniden canlandırdığımız Highlife koleksiyonu, lansmanından bu yana büyük bir başarıya imza attı. Zarif, sportif şık ve modern çizgileri ile amiral gemisi koleksiyonlarımızdan biri haline geldi. Ayrıca, bu koleksiyon benim için çok özel ve değerli, çünkü gerçekten ekibimle birlikte kendim tasarladım. Highlife koleksiyonu, Frederique Constant'ın Genel Müdürü olarak atanmamın gerçekten başlangıcı oldu. Highlife koleksiyonu, COSC sertifikalı bir mekanizmadan sürekli takvim veya dünya saati özellikli kalibreler gibi karmaşık mekanizmalara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Ayrıca kadranda Frederique Constant imzası olan ikonik Heart Beat açıklığına sahip modellerin yanı sıra feminen ve pırlantalı saatleri de içeriyor. 2023 yılında tanıtacağımız etkileyici yeniliklerle bu koleksiyonu genişletmeye devam edeceğiz.

niels-eggerding-roportaj-3.jpg

Benzer Haberler