alexa FC-750DG4H6 | FC-750MC4H4 | Hybrid Manufacture | Frederique Constant | Smartwatch | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Frederique Constant Hybrid Manufacture

frederique-constant-logo.png

2015 senesinde İsviçre Saat Endüstrisi’nin akıllı saatlerle ilk resmi buluşmasına ev sahipliği yapan genç marka Frederique Constant, aradan geçen üç yılın ardından Smartwatch segmentinde bir kez daha boy gösterdi.

frederique-constant-hybrid-manufacture-8-.jpg

Geçtiğimiz yıllarda uzak doğulu dev saat üreticisi Citizen tarafından satın alınmasıyla uzun süre gündemden düşmeyen Frederique Constant, 2015 yılında tanıttığı Horological Smartwatch modeli ile başlayan akıllı saat macerasına, yeni duyurduğu Hybrid Manufacture ile devam ediyor.

frederique-constant-hybrid-manufacture-9-.jpg

Markanın 2015 senesinde tanıttığı ilk akıllı saat modeli olan Horological Smartwatch, o dönem büyük ilgi gören dokunmatik ekranlı modellerden farklı olarak, akıllı saat özelliklerini alışık olduğumuz analog kadran tarzında sunan ve daha çok “Quartz bir saat” diyebileceğimiz ara bir modeldi.

frederique-constant-horological-smartwatch.jpg

Frederique Constant Horological Smartwatch

Aradan geçen üç yıl boyunca bu roket hızıyla genişleyen pazarla bağlarını koparmayan Frederique Constant, tamamen İsviçre üretimi olduğunu iddia ettiği (firmanın sahibi Citizen iken inanması biraz zor) in-house mekanik bir kalibre ile donatılmış yeni modelini duyurdu.

frederique-constant-hybrid-manufacture-14-.jpg

Hybrid Manufacture modeli üç tanesi paslanmaz çelik ve bir tanesi pembe altın kaplama olmak üzere dört farklı kasa seçeneği ile geliyor. 42mm çapında hazırlanan kasalar, merkez kısmında “engine turned” olarak bilinen klasik yüzey formuna, Romen rakam indekslerin ve Breguet tarzı kolların eşlik ettiği kadranlara ev sahipliği yapıyor. Yeni koleksiyonda yer alan standart modellere ek olarak, aplik saat markörleri ve fosforlu kolları ile diğer modellere göre biraz daha spor bir görünüm sunan 888 adet ile limitli bir versiyon da bulunuyor.

frederique-constant-hybrid-manufacture-3-.jpg frederique-constant-hybrid-manufacture-4-.jpg

Yeni modeller, tamamen Frederique Constant tarafından geliştirilen ve hem mekanik hem de Quartz modüllerden oluşan Caliber FC-750 ile hayat buluyor. Üst üste yerleştirilen modüller arasında oluşması muhtemel manyetik ortam ise firmaya patentli özel bir kalkan vasıtasıyla bertaraf ediliyor.

frederique-constant-hybrid-manufacture-1-.jpg frederique-constant-hybrid-manufacture-2-.jpg

Kalibrenin mekanik kısmından zaman ve tarih gibi fonksiyonlar okunabiliyor. Elektronik olan kısım ise modern akıllı saatlerde görmeye alıştığımız uyku gözlemleme, sportif aktivite izleme, sağlık tavsiyesi ve dünya saati gibi özellikler sunuyor.

frederique-constant-hybrid-manufacture-5-.jpg frederique-constant-hybrid-manufacture-7-.jpg

Kadranın saat 12 noktasına yerleştirilen alt-kadrandan muhtelif akıllı saat özellikleri izlenebiliyor. Bunların arasında en ilgi çekeni ise şüphesiz bir saat ölçüm cihazı gibi çalışan özellik. Bu özellik sayesinde mekanik modülün çalışma frekansı, günlük sapma ve salınım gibi değerleri gözlemlenebiliyor. Modele özel bir uygulamanın cep telefonuna kurulması ile sağlanan bağlantı, kasanın sol tarafında yer alan Bluetooth butonu ile aktive ediliyor.

frederique-constant-hybrid-manufacture-11-.jpg frederique-constant-hybrid-manufacture-101-.jpg

Kasanın arka kısmında yer alan safir bölmeden izlenebilen mekanizma 4Hz (28.800vph) hızında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor. Elektronik modül ise her 7 günde bir tekrar şarj edilmeye ihtiyaç duyuyor.

frederique-constant-hybrid-manufacture-12-.jpg

Saatin kutusunda otomatik mekanizmayı kurmak için bir winder ve elektronik kısım için kullanılan bir de şarj adaptörü yer alıyor.

frederique-constant-hybrid-manufacture-13-.jpg

Benzer Haberler