alexa Zodiac 24H | Manufacture | Frederique Constant | Çin Takvimi | Keçi Yılı | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Frederique Constant Manufacture Zodiac 24H Limited Edition

frederique-constant-logo.png

Çin ve Batı’nın zaman anlayışını entegre eden Frederique Constant, Keçi Yılı için limitli üretim Manufacture Zodiac 24H’ı sunuyor..

0000_fc2.jpg

Bir gün neden 24 saat, 60 dakika ve 60 saniyedir? Aslında dünya ve güneşin pozisyonu nedeniyle her yılın süresi aynı olmadığı gibi bir yıl içerisinde her günün süresi de aynı değildir. 24 saat dünya ile alakalı hiçbir gezegenin hareketine dayandırılmaksızın keyfi olarak insanlar tarafından belirlenmiştir. Şu anda kullandığımız evrensel Greenwich’e göre uyarlı takvim sistemi aslında gerçek “dünya saati” değildir. Bu sadece modern insanların çeşitli sosyal aktivitelerini düzenleyerek standartlaştırmak için “varsayımsal” olarak belirlenmiş olduğu bir planlar dizinidir.

İnsanlığın uygarlaşması ile, bazı ülkelerde zamanı ölçmek bir çizgiye oturtuldu. Önceki zaman ölçümleme şekilleri medeniyet ölçüsünde bilinen yıldızların periyodik hareketlerine dayandırılmakta idi. Şimdi, bizler o dönem medeniyetine ait zamanın mirasçılarıyız. Zamanı ölçmeye gelince antik Çin’de Çin dönemi takvim sistemi vardı. Bu Çin takvimlerinde gün 12 yeryüzü canlısı ile sembolleştirilmiş Çin burç simgelerini temsil edecek şekilde 12 periyoda bölünmüştür( fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz). Her bir periyod iki saate eşit; hatta 8 çeyreğe bölünmüştür(orijinal çeyrek, orijinal ilk çeyrek, orijinal ikinci çeyrek, orijinal üçüncü çeyrek, pozitif çeyrek, pozitif ilk çeyrek, pozitif ikinci çeyrek ve pozitif üçüncü çeyrek). Her bir çeyrek bir saatin çeyreğine eşittir ve 15 dakikadır.

Eski Çin’de insanlar uzun yaşamın sırrının günlük işlerin düzenlenmesi olduğunun farkındaydı. Antik sağlık teorisinde de geçtiği gibi “Dengeli perhiz, düzenli yaşam ve ölçülü çalışma fiziksel ve ruhsal anlamda sağlıklı kalmanıza yardımcı olur ve yüzyıl yaşamanızı sağlar.” Her biri farklı hayvan figürleri tarafından temsil edilen periyotlar insanın günlük rutininden esinlenilerek düzenlenmiştir. Örneğin saat 05.00 ve 07.00 arası bitkileri arayıp toplayan tavşan ile temsil edilmektedir ki insan hayatı düşünüldüğünde güne başlayıp işe gitme, çalışma zamanıdır. Keçinin gücünü topladığı saatler olan 13.00 ve 15.00 arası insanların öğle yemeği vaktidir. 21.00-23.00 zaman aralığı yatağa giriş uyuma saatidir ki Çin zaman göstergesinde sesli uyuyan domuz tarafından temsil edilir. Eski zaman insanları tarafından zaman kavramı 2 şer saatlik 12 periyoda bölünmüş ve günlük rutinlerini temsil edecek somut simgeler ile belirtilmiştir. Sadece makul oranlarda çalışma ve dinlenme zamanını sahip olduğu ve uyku, dinlenme, çalışma zamanlarını düzenleyebildiği sürece insan sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilir. Zaman, sağlık ve bilgelik Antik Çin insanının zaman anlayışına sahip ve insanın doğanın bir parçası olduğunu bilen sağlıklı bir birey bu fikirlerini yaşam stili ile belli eder.

Güneş ve su saati haricindeki 12 iki-saatlik antik Çin zaman sistemi, astronomik saat kulesi birinci sınıf Antik Çin mekanik zaman bilimi ile tanınan Su Song in Song Dynasty tarafından geliştirilmiştir. Anı raporlamak için mekanik cihazları, zamanı ölçümlemek için su saatini, astronomik olayları ispatlamak için gök küreyi ve gözlemlemek için armillary küresini kullanmış; hepsinden aldığı bilgileri entegre etmiştir.

Bu kompleks mekanik cihaz zamanı iki saatlik periyotlarla tutmakta ve ilgili zamanı çeyrekler bazında takip etmektedir. Bu cihaz o denemde dünyanın diğer ülkelerinde kullanılanlara kıyasla mekanik anlamda üst seviyededir.

2015 Keçi yılının gelişi ile, Frederique Constant hala kullanılan geleneksel Çin takvimi onuruna sınırlı üretim Manufacture Zodiac 24H’ı sundu. Bildiğimiz saatler 12 saatlik bir periyoda sahip iken; bu saatin akrebi turunu 24 saatte, yelkovanı ise 120 daikada bir periyodunu tamamlamaktadır. Kadran üzerinde 1 ile 12 arasında arabik formda ya da roma rakamları ile belirtilen skalada 12 karasal branş ile gösterilmektedir; dıştaki daire orijinal çeyrek, orijinal ilk çeyrek, orijinal ikinci çeyrek, orijinal üçüncü çeyrek, pozitif çeyrek, pozitif ilk çeyrek, pozitif ikinci çeyrek ve pozitif üçüncü çeyrek olmak üzere 8 periyoda bölünmüştür. Saat 6 pozisyonunda keçi yılının sembolü yer alır ve tüm Çince karakterler mizaçlarını temsil eden küçük bir mühür ile gösterilmektedir.

Modern insanın kullanımını kolaylaştırmak için; 24 saatlik ölçekler bir bakışta görülebilecekleri iç dairede Arap rakamları ile işaretlenmişlerdir. Manufacture Zodiac 24H limitli üretilmiş saatler Frederique Constant’ın 16. Manufacture makinesi olan in-house üretim FC-724’ü bulundurmaktadır. 24 saat göstergeli ful otomatik makine Perlage & Circular Côtes de Genève deseni ile dekore edilmiş ve 26 adet değerli taş bulundurmaktadır. 42 saatlik güç rezervine sahiptir. Kendine İsviçre saat üretimi kültürünü miras edinmiş genç saat üretim markası Cenevre’den Frederique Constant kendi kültürü ile entegre ederek üzerinde çalıştığı Çin’in antik zaman sistemini bu saat ile selamlar.

0000_fc1.jpg 0000_fc3.jpg

Paslanmaz çelik ve cilalanmış pembe altın kaplama çelik versiyonları bulunan saat her iki versiyonunda da 888 adetle limitli olarak dünyaya koleksiyonu ve bu keyfi sunmaktadır.

Benzer Haberler