alexa Omega Speedmaster Tarihi | Broad Arrow | Uzay Sınırını Aşan İlk Omega | Bölüm 1 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Geçmişten günümüze Omega Speedmaster - Bölüm 1

omega-logo.png

60 yılı aşkın mazisiyle bir saatçilik efsanesi Omega Speedmaster, doğuşundan günümüze kadar bütün seri ve limitli üretim modelleriyle mercek altında.

omega-anniversary-60th-speedmaster-.jpg

1957 yılında, yani klasik tasarımlı modellerin piyasayı domine ettiği zamanlarda, Omega spor tasarımlı Speedmaster modeliyle hızlı bir giriş gerçekleştirmişti. Kurmalı kalibresi, Tri-Compax kronograf kadran dizilimi ve tarih komplikasyonundan arındırılmış tarzıyla, henüz kronografların fazla popüler olmadığı yıllar için, oldukça iddialı bir modeldi.

omega-speedmaster-1957-2-.jpg

Marka, Speedmaster için hazırladığı ilk reklam afişinde kullandığı spor araba temasıyla profesyonel kullanımdan ziyade saat meraklılarını da hedeflemiş ve Tacho-Productometer (T.P.M) adını verdiği takimetrik skalayı ön plana çıkartmayı seçmişti. Bu sayede Omega’nın “yüksek hassasiyetli bilek bilgisayarı” adını verdiği yeni Speedmaster, ortalama hız ölçümünü hiçbir hesaplamaya gerek kalmadan gerçekleştirebiliyordu. 60 metre su geçirmezliğe sahip şok korumalı bu model Omega’nın o yıllarda temel aldığı standartlara göre fazlasıyla hassas ve kullanışlı olarak anılmıştı.

omega-speedmaster-1957-8-.jpg

omega-speedmaster-1957-1-.jpg omega-speedmaster-1957-3-.jpg

1957 senesi Omega için diğer yıllara kıyasla daha özel bir seneydi. Bundan 60 sene önce markalar günümüzdeki kadar çeşitli ürün gamına sahip değillerdi ve yeni modeller birbirini art arda takip etmiyordu. Aynı yıl içerisinde Omega’nın dalgıçlar için ürettiği ve Rolex Submariner, Blacpain Fifty Fathoms gibi modellere direkt olarak rakip gösterilen Ref.2913 Seamaster ile anti-manyetik özelliğiyle sahip Ref. 2914 Railmaster modellerinin de tanıtımları gerçeklemişti.

omega-speedmaster-1957-6-.jpg

Ref. 2915 olarak tanıtılan ve “Broad Arrow” olarak da bilinen ilk Speedmaster, Omega’nın tabiriyle Tacho-Prodcutometer yani takimetrik bezeliyle özellikle o yılların bir diğer kronograf üreticisi olan Heuer’e karşı oldukça dişli bir rakipti. Günümüzün kronograf efsanesi olarak anılan Rolex Daytona’nın doğumuna ise henüz dört sene vardı.

omega-speedmaster-1957-5-.jpg

38mm çapında çelik kasaya ve bileziğe sahip Speedmaster’ın tasarımını İsviçreli Claude Baillod üstlenmişti. Mekanizma olarak, Lemania tarafından üretilen kurmalı Caliber Ref. 2310 baz alınmıştı. Aynı mekanizma Breguet, Vacheron Constantin ve hatta Patek Philippe gibi markalarca da farklı düzeyde iyileştirmelere maruz bırakılarak kullanılmaktaydı.

omega-speedmaster-1957-4-.jpg

İlk Speedmaster modelinin üç farklı varyasyonu bulunmaktaydı. Ref. 2915-1, Ref. 2915-2 ve Ref. 2915-3 kodlarıyla üretilen modeller birbirlerinden, bezel, kollar, kadran ve arka kapaktaki yazılar gibi detay farklarıyla ayrılmaktaydılar. İlk üretim Speedmaster, yaklaşık üç sene raflarda kaldıktan sonra 1959 yılında Ref. 2998 kodlu ikinci Speedmaster sahnede yerini aldı.

omega-speedmaster-1959-2-.jpg omega-speedmaster-1959-4-.jpg

Altı farklı varyasyonu bulunan Ref. 2998 Speedmaster, tıpkı Ref. 2915’in son versiyonu gibi siyah bakalit bezele ve yeni alfa tarzı kollara sahipti. İkinci versiyondaki teknik iyileştirmelerden biri de kronograf butonlarının altına yerleştirilen yuvarlak contalardı. Bu sayede su geçirmezlik adına ciddi bir adım atılmıştı.

omega-speedmaster-1957-7-.jpg

Omega Speedmaster Ref. 2998’in marka tarihçesi açısından bir önemi daha bulunmakta. 1962 Ekim’inde astronot Wally Schirra, Mercury-Atlas 8 mekiğiyle uzaya çıktığında kolunda kendi Omega Speedmaster’ı bulunmaktaydı. Kısaca uzay sınırını aşan ilk Omega bir Speedmaster Ref. 2998’di ancak bu saat NASA tarafından onaylanmış resmi bir model değildi, aksine astronotun kişisel saatiydi.

omega-speedmaster-1959-8-.jpg omega-speedmaster-1959-7-.jpg

omega-speedmaster-1959-5-.jpg

Benzer Haberler