alexa Gelecekte Bizi Bekleyen | Rolex Modelleri | Rolex | Patent | Gmt-Master | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Gelecekte Bizi Bekleyen Rolex Modelleri

rolex-logo.jpg

Tarih boyunca her zaman yenilikçi ve yüksek teknoloji ile zamana meydan okuyan tasarımları sentezleyen markalardan biri olarak anılan Rolex, araştırma ve geliştirme çalışmalarına her zaman mümkün olan en büyük yatırımı yapmaya ve desteği sunmaya devam ediyor.

Şu ana kadar aldığı sayısız patent ile saat endüstrisine yön veren marka yeni çalışmalarla icatlarının sayısını artırmaya devam ediyor. Bir yeniliğin patenti alındıktan sonra seri üretime geçip mevcut modellere uygulanması genellikle birkaç yıl alan bir süreç. Yakın zamana tanıtılan modellerin hepsinin barındırdığı gelişmeler seneler öncesinden başlayan projelerin birer ürünü. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda tanıtılacak Rolex modellerine dair fikir sahibi olmak için yakın zamanda alınmış, markaya ait patent dosyalarını inceleyeceğiz.

Yeni modeller geliyor. Belgelerde, kadran üzerinde farklı zaman dilimlerini görebilmek için geliştirilen yeni bir mekanizma ve kadran tasarımından bahsediliyor. Saat, bir buton yardımıyla farklı zaman dillimlerine tek hamlede geçebilecek ve bulunulan zaman dilimiyle aradaki fark kadrandan görüntülenebilecek. Yeni model için Rolex oldukça karmaşık ama aynı zamanda bir o kadar kolay kullanımlı bir mekanizma üzerinde çalışıyor. Patent 2014 yılına ait, bu da demek oluyor ki birkaç sene içerisinde daha üst model bir Gmt-Master türevi görmek mümkün olabilir.

rolex-patent-1.jpg rolex-patent-2.jpg

Ağustos 2015 tarihli bu patentte ise yepyeni bir kasa ve bezel tasarımından söz ediliyor. 2007 yılında tanıtılan Yacht-Master II modeli ise bezel yardımıyla kısmen kontrol edibilen mekanizmalar Rolex’in yenilikleri arasında yer almıştı. Bu tasarımda ise saatin tüm ayar ve kurma işlemlerinin bezel vasıtasıyla yapılabileceğinden söz ediliyor. Ortaya nasıl bir saatin çıkacağı şimdiden büyük bir merak ve heyecan konusu.

rolex-patent-3.jpg rolex-patent-4.jpg

Bilezikli modeller için yeni kilit mekanizmaları geliyor. Mevcut tasarımlar bütün tip bilezikler için tek kanatlı açılır tokalar kullanmakta. Yeni tasarım ile iki yöne açılabilir kilit mekanizmaları da opsiyonlar arasında eklenecek gibi görünüyor. Bu tasarımın mevcut modellere mi ekleneceği yoksa yepyeni bir saat ile mi tanıtalacağı merak konusu.

rolex-patent-5.jpg rolex-patent-6.jpg

Mekanizmalar değişmeye devam ediyor. Rolex, zaten yeterince hassas ve dayanıklı mekanizmalarını daha da geliştirmekte ısrarlı. Patent dosyalarını incelediğimizde mekanizmalarda kulanılacak yeni şok emici sistemler, hassasiyeti artırmaya yönelik tasarımsal iyileştirmeler ve deneysel çalışmalar, mekanizma parçası üretme metodları ve metalurjik yöntemlerle elde edilmiş yeni alaşımlar göze çarpıyor. 

rolex-patent-7.jpg rolex-patent-8.jpg

rolex-patent-9.jpg rolex-patent-10.jpg

Mayıs 2015 tarihli bu patent dosyasında çift balans yaylı yeni bir tasarıma dair çizimler ve açıklamalar var. İki balans yayı birbirine entegre çalışıyor ve ikisi de birbirinin salınımlarını eş zamanlı olarak kontrol edip ideal değerde tutmaya çalışıyor. Eğer tasarım seri üretime geçerse şüphesiz hem Rolex, hem de diğer firmalar için oldukça ses getiren bir adım olacaktır.

rolex-patent-11.jpg rolex-patent-12.jpg

Yeni alaşımlar, seramikler ve kimyasallarla ile tanışacağız. Görünüşe göre, saatlerin dayanıklılıklarını artırma ve görsellik-işlevsellik dengesini kurabilmek için mühendisler yoğun bir çalışma içine girmişler Patent belgelerinden yola çıkarsak seramik kullanımının artacağı ve kullanım alanının da genişleyeceğini öngörmek çok zor değil. Muhtemelen yakın zamanda 116719 BLRO ve 116710 BLNR tarzı çift renkli seramik bezeller daha fazla modelde, farklı renklerle kullanılmaya devam edilecek. Ayrıca bilgiler arasında seramiğin bezelden başka bölgelerde de kullanılabileceğine dair açıklamalar bulunuyor. Son olarak ise Rolex’in fazlasıyla başarılı olduğu fosfor konusunu daha da geliştirdiğini görüyoruz. Yakın zamanda daha güçlü ve uzun süreli ışıldayan kollara ve indekslere sahip saatlerin piyasaya sürüleceğini tahmin ediyoruz.

root-beer-gmt.jpg

rolex-patent-13.jpg rolex-patent-15.jpg

rolex-patent-14.jpg

Benzer Haberler