alexa Circuito-Stradale | Competizione Chronograph Line | Girard Perregaux | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Girard Perregaux Competizione Chronograph Collection

Girard-Perregaux_logo-svg.png

Baselworld 2016 fuarını oldukça hareketli ve yeniliklerle dolu geçiren köklü marka Girard Perregaux, retro tasarımların hâkim olduğu yeni Competizione koleksiyonunda yer alan kronograf modellerle sayfalarımıza konuk oldu.

Fuara damgasını vuran 1996 Dual Time ve Esmeralda Tourbillon gibi modellerin yanında saatseverlerin beğenisine sunulan Competizione koleksiyonu, retro tarzında tasarlanmış üç farklı kronograf modelden oluşuyor.

girard-perregaux-competizione-collection-slider.jpg

1950li ve 1960lı yıllarda ürettiği başarılı kronograf modellerle saatseverlerin beğenisini kazanan marka, özellikle sade çizgilere sahip kasa tasarımları ile zamanın en başarılı spor kronograf modellerine de imza atmıştı. Aynı sade ancak işlevsel tasarım konseptinden yola çıkarak üretilen yeni modeller de en az retro versiyonları kadar başarılı olmaya aday duruyor. Modern zamanın ihtiyaçlarına göre optimum erkek saati boyutlarından kabul edilen 42mm çap ile tasarlanan modeller, Stradale ve Circuito olarak iki başlıkta toplanıyor.

Temelde aynı tasarım üzerinden geliştirilen modellerin içerisinde de markanın kendi üretimi olan Calibre GP 03300 otomatik kronograf mekanizma yer alıyor. Tam kurulumda 46 saat güç rezervi sunan mekanizmanın tarih fonksiyonu ise saat 4 ile 5 arasına yerleştirilmiş pencereden okunuyor.

Stradale ürün grubu kendi içerisinde iki farkı versiyon şeklinde satışa sunuluyor. 42mm paslanmaz çelik kasaya sahip olan modeller, kadran renkleri ve kayış/bilezik opsiyonları ile birbirinden ayrılıyor. Siyah renk kadrana sahip olan model paslanmaz çelik bilezik ile sunulurken, gümüş renkli kadran ile hazırlanan modele kahverengi timsah derisi kayış ve paslanmaz çelik katlanır klips eşlik ediyor.

girard-perregaux-competizione-collection-2.jpg girard-perregaux-competizione-collection-3.jpg

girard-perregaux-competizione-collection-4.jpg

Stradale serisi, markanın retro tasarımlarını günümüze taşıyan detaylarıyla da beğeni topluyor. Klasik 3-6-9 Tri-Compax formatında yerleştirilmiş kronograf kadran, 30 dakika ve 12 saat sayaçlarını barındırıyor. Kırmızı kollar ile farkındalık kazandırılan saniye fonksiyonları ise, saatin sportif karakterini başarıyla vurguluyor.

Temel olarak Stradale ile aynı platformda tasarlanan Circuito modeli ise, ismini aldığı yarış pistlerine yakışacak sportif detaylar ile geliyor. Klasik yarış otomobillerinin ön panjurunu andıran bal peteği formuna sahip kadran, Stradale modelleri ile aynı kronograf ve tarih dizilimine sahip şekilde hazırlanmış.

Sportif ruhuna uygun olarak siyah ağırlıklı tasarlanan modelin üretiminde ise titanyum ve karbon kompozit malzemeler kullanılmış. Stradale modellerinde gördüğümüz kırmızı detaylara, kadranın dış kısmında yer alan kırmızı dakika markörlü bir skalanın eşlik ettiği saatin mekanizması, tıpkı bir otomobilin panjurundan görünen motoru gibi kendini perfore kadranın altında belli ediyor.

girard-perregaux-competizione-collection-4.jpg

Retro tasarımlara sahip modellerin altın çağını yaşadığı günümüzde, koleksiyonunuza motor sporlarından ilham alan yeni bir model eklemeyi düşünüyorsanız eğer, Girard Perregaux Competizione Chronograph koleksiyonunu mutlaka listenize ekleyin.

Benzer Haberler