alexa Girard-Perregaux | Laureato | 42mm | Ceramic
Horobox

Girard-Perregaux Laureato 42mm Ceramic

Girard-Perregaux_logo-svg.png

70li yılların başlarında ortaya çıkan lüks spor saat kavramının başarılı temsilcilerinden olan Girard-Perregaux Laureato Koleksiyonu, geçtiğimiz günlerde tamamı siyah seramikten üretilmiş yeni versiyonuna kavuştu.

girard-perragaux-laureato-ceramic-3.jpg

Girard-Perregaux Laureato aslında oldukça ilginç ve hikâyesi olan bir tasarım. Gerald Genta’nın 1972 senesinde tasarladığı Royal Oak’un ardından geldiği için, özgünlük konusunda bir nebze de olsa eleştiriye müsait bir yönü olduğu bir gerçek. Ancak şunu da unutmamak lazım, Laureato vitrinleri Royal Oak ile paylaştığı ilk yıllarda etrafta ne Patek Philippe Nautilus vardı, ne IWC Ingenieur ne de Vacheron Constantin Overseas… Bulunduğu segmentte yer alan diğer markalara nazaran -dönem itibarıyla oldukça riskli duran- bu yeni akıma girme konusunda daha cesur davranan Girard-Perregaux, Royal Oak’un başarısına bakıp Gerald Genta’dan destek almak yerine, kendi işini kendi halletmeyi de bilmişti.

ap-1972-royal-oak.jpg

Audemars Piguet Royal Oak - Gerald Genta - 1972

Ortaya çıkan sonuç son derece başarılı olmasına rağmen saat sektöründe değişen trendler, talep gören tasarımlar ve yeni akımlar neticesinde gerçekleşen gel-git’leri diğer markalara nazaran biraz daha zor göğüsleyen model, sık sık yeniden tasarlanmış, hatta bazı aralıklarda üretimden bile kalkmıştı. Heritage ve Re-Issue kavramlarının zirve yaptığı 2016’da yeni ancak orijinaline oldukça yakın bir yüzle tekrar saatseverlere merhaba diyen Laureato, günümüzde popülerliğini korumaya devam eden “lüks spor saat” konseptinin en başarılı üyelerinden biri olarak görülüyor.

Yakın zamanda saatseverlerle buluşan Audemars Piguet Royal Oak Black Ceramic modelinin ardından “sekizgen tasarımlı lüks saatler” ekibinin en yeni üyesi olan model, henüz sadece 42mm çapa sahip kasa tipi ile sunuluyor.

Yeni modelin kasası ve kasayı oluşturan tüm bileşenleri siyah seramikten yapılmış. 42mm çapında ve 10.9mm kalınlığında hazırlanan kasa, model ailesinin trade mark’ı kabul edilen sekizgen bezele de ev sahipliği yapıyor. Mat ve parlak yüzey formlarının beraber kullanılmasının modelin görüntüsüne belli bir hareket kattığı aşikâr ama son sözü basın bülteni fotoğraflarına bakarak söylemek de pek mantıklı değil. Kasanın ön ve arka yüzünde yansıma önleyici safir kristal camlar kullanılmış. Arka kapakta yer alan safir kristal cam, modelin siyah temasıyla uyumlu olması açısından karartılarak hazırlanmış. Lüks spor saat konseptine uygun şekilde, modelin su geçirmezlik değeri de 100 metre olarak ayarlanmış.

girard-perragaux-laureato-ceramic-2.jpg

Modelin kadranı, Laureato koleksiyonun genel tasarım şablonuna uygun şekilde hazırlanmış. Kılıç formunda tasarlanan kolların ve indekslerin yer aldığı kadranın zemin deseni de yine model ailesinin imza detaylarından “Clou de Paris Hobnail” tarzında işlenmiş. Girard-Perregaux Laureato 42mm Ceramic modeli için, siyah renk bir kadran tercih edilmiş. Bazı markaların siyah seramik veya siyah PVD/DLC kaplama modellerinde farklı kadran renkleri tercih ettiklerini görüyorum. Açıkçası benim estetik anlayışıma göre biraz ters bir durum zira kasa ve bilezik(veya kayış) olarak simsiyah bir saatin, mavi bir kadranla gelmesi biraz absürt kalıyor. Kol veya indeks kısımlarına belki farklı renklerle eklemeler yapılabilir ancak mevzu kadranın ana rengi ise “black on black” en şık kombinasyon bence.

Üç kollu bir model olan GP Laureato 42mm Ceramic, zaman tutma fonksiyonu dışında saat 3 hizasına yerleştirilmiş bir de tarih penceresine yer veriyor. Logo/yazı gibi aksesuarlar konusunda sadeliğinden ödün vermeyen kadrana eşlik eden kollarda ve indekslerde, SuperLuminova fosfor malzemesi yer alıyor.

girard-perragaux-laureato-ceramic-5.jpg

Girard-Perregaux Laureato 42mm Ceramic modelinin kalbinde, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. GP01800-0025 yer alıyor. 4Hz hızında çalışan otomatik mekanizma, tam kurulumda 54 saatlik güç rezervi sunuyor. 28 taşlı mekanizma COSC sertifikası taşıyor ve arka kapakta yer alan karartılmış safir kristal cam bölmeden izlenebiliyor.

girard-perragaux-laureato-ceramic-1.jpg

Modelin üzerinde yer alan bilezik de siyah seramik malzemeden üretilmiş. Koleksiyonda yer alan diğer versiyonlara ait metal bileziklerle tasarımsal manada benzer detaylar sunan bilezik, seramik malzemeye özel bazı nüanslar taşıyor. Öncelikle GP imzalı katlanır klipsin, diğer bileziklerinkine oranla daha geniş olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanında, metal bileziklerde yer alan ve klipsin iki yanında bulunan baklalardan sadece 5 adedi sökülebilir özellikteyken, seramik bileziğim tüm parçalarında pim delikleri göze çarpıyor. Seramiğin kırılgan yapısı nedeniyle uygulandığını düşündüğüm bu iki detay dışında bilezik diğer modellerle aynı duruyor.

girard-perragaux-laureato-ceramic-4.jpg

Lüks Spor Saat konseptinin oyuncuları tıpkı konsepti oluşturan tasarım detayları gibi değişikliğe çok da müsaade etmeyen bir yapıya sahip. Audemars Piguet Royal Oak ve Patek Philippe Nautilus bu konseptin sembol model aileleri olarak karşımıza çıkarken, Girard-Perregaux Laureato ve Piaget Polo S koleksiyonları da konseptin dışına çıkmadan çeşitlilik sunabilen alternatifler olarak yerini alıyor.

Kendi adıma bu konsepti son derece başarılı buluyorum zira benim kişisel tercihlerim söz konusu olduğunda, beğendiğim saat tiplerinin gidebileceği “klasik tarz” sınırları tam olarak bu modeller ile çiziliyor. Açıkçası bu tarz bir saate -bütçe söz konusu olmaksızın- mümkün olan en komplikasyonsuz haliyle ve 18K masif altından yapılmış şekilde sahip olmak isterdim. Eğer biraz ayaklarımız yere bassın istiyorsak, bence konseptin en başarılı üyesi hala Audermars Piguet Royal Oak Ref. 15300 paslanmaz çelik/mavi kadran.

Siyah seramik kısmı ise benim için lüks spor saat konseptine çok uzak bir noktada yer alıyor. Ancak sektörel manada bu tür modellerin gördüğü ilgiyi göz önüne alırsak, siyah seramik bir Nautilus artık eskisi kadar imkânsız durmuyor.
Benzer Haberler