alexa GMT | GMT Nedir? | AM – PM Göstergesi Nedir? | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

GMT Fonksiyonu Nedir?

horobox_amblem.png

Özellikle sık seyahat edenlerin saatlerinde vazgeçemediği ikinci zaman dilimi ve gece/gündüz fonksiyonlarının tarihi ve çalışma prensipleri hakkında, sizler için kısa bilgiler derledik.

gmt-kapak-2.jpg

1 Ekim 1884 yılında Washington’daki Meridyen Konferansı’yla nihayet yeri sabitleştirilen ve Greenwich meridyeni olarak kabul edilen GMT (Greenwich Mean Time) Kavramı’nın saat dünyasına girmemesi gibi bir durum elbette düşünülemezdi.

Bu terimin horolojide yaygınlaşması ise şüphesiz Rolex’in Pan-Am havayolları pilotları için özel olarak geliştirdiği GMT-Master modeli sayesinde oldu.

rolex-gmt-master-2-16710-stick-dial-2.jpg

Rolex GMT-Master II 16710 Stick Dial

GMT komplikasyonu ile donatılan saatler çoğunlukla ilave bir saat koluna sahiptirler. Geleneksel saat kolunun aksine günde 2 değil 1 tur atan bu ikinci kol, saatten bağımsız şekilde ayarlanarak hem başka zaman dilimlerini kontrol etmek hem de istenilen zaman dilimiyle yerel zaman dilimi arasındaki farklı pratik bir şekilde anlamak amacıyla kullanılabilir. GMT özellikli saatler, genellikle eşit aralıklara bölünmüş 24 saatlik skalaya sahip bezelden de yardım alırlar. Ayrıca GMT kolu, istendiği takdirde akrep ile senkronize şekilde de ilerletilebilir.

rolex-gmt-master-2-16710-stick-dial-slider.jpg

Bazı GMT özellikli saatlerde bu kol akrep gibi günde 2 tur atacak şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda zamanı öğrenilmek istenilen bölgede gündüz – gece ayrımı yapılabilmesi için bir de AM – PM göstergesi eklenmiştir. Gündüz – Gece indikatörü olarak da bilinen bu gösterge, bazı yüksek komplikasyonlu modellerde de karşımıza çıkmaktadır.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-2.jpg Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689.jpg

Benzer Haberler